Skorzystaj z e-bankowości i loguj się do PUE ZUS

Współpraca banków z administracją kwitnie. Już wkrótce klienci PKO BP będą mogli logować się do PUE ZUS przy pomocy danych bankowych. Jakie będą kolejne kroki? Czego możemy się spodziewać? 

Coraz więcej słyszę i coraz więcej na U24 piszę o nowym kierunku jaki obrała Minister Cyfryzacji – Anna Streżyńska. Bankowość elektroniczna wydaje się być coraz mocniej zaangażowana w rozwój e-administracji. To cieszy. Ostatnio trafiłem na ciekawy wywiad Wojciecha Boczonia z Adamem Marciniakiem (PKO BP). Wywiad potwierdza moje domysły dotyczące rozwoju i roli bankowości w potwierdzaniu tożsamości. W Tym artykule pisałem o tym, że sposób autoryzacji klienta przez banki mógłby wyglądać w taki sam sposób jak wyglada to podczas zakupów elektronicznych. Wybieramy rodzaj płatności, wybieramy swój bank i strona sklepu przenosi nas na witrynę banku, gdzie dokonujemy przelewu. W przypadku e-administracji mogłoby to wyglądać bardzo podobnie. To krok w dobrą stronę. Najlepszym rozwiązaniem dla promocji e-usług wydaje się być udostępnianie konkretnych e-usług bezpośrednio ze strony banku. Ale oczywiście rozpowszechnienie sposobu potwierdzania tożsamości via bankowość elektroniczna też pośrednio rozwiązałby problem braku zainteresowania e-administracją.

Kolejny etap na stale rozwijającej się współpracy administracja – banki to logowanie do Platformy Usług Elektronicznych ZUS. Jak czytamy w wywiadzie, aktualnie kończą się prace nad przygotowaniem PUE ZUS do przyjęcia odpowiednio większego ruchu. Co ciekawe, z założenia ten portal jak i np. ePUAP mają być portalami ogólnopolskimi. Niestety, w drugim przypadku ciągle słyszymy o problemach i o złym funkcjonowaniu systemu, który nie jest w stanie obsługiwać nawet niewielkiego ruchu. Teraz słyszymy, że konieczna jest modernizacja PUE ZUS bo on także nie był przygotowany do takiej skali. Takie rzeczy wg. mnie nie powinny mieć miejsca.

Jak zapowiada Adam Marciniak, na początku maja PKO BP powinno stopniowo, etapami uruchamiać rozwiązanie, które pozwoli klientom logować się do PUE ZUS przy pomocy własnego konta bankowego. Po zalogowaniu się na PUE ZUS klient będzie mógł korzystać ze wszystkich dostępnych opcji. Jakie funkcje dostarcza ta platforma przeczytacie Tutaj.

Kierunek jaki obrało Ministerstwo Cyfryzacji wydaje się być słuszny. Bankowość elektroniczna na zaplecze informatyczne, wiedzę i doświadczenie w zakresie udostępniania e-usług i obsługi dużej liczby klientów. Dane nie kłamią i potwierdzają tę tezę. To z bankowości elektronicznej chętniej i częściej korzystają Polacy niż z e-administracji. Jak czytamy w wywiadzie, „za pomocą Profilu Zaufanego ZUS w ciągu miesiąca wpłynęło  tylko 8 tysięcy elektronicznych wniosków z programu rodzina 500+. Przez systemy bankowe przeszło natomiast blisko pół miliona”. Pozostaje tylko zadać pytanie co z resztą prywatnych firm? Co z firmami, które działają na rynku e-usług i chcą pomagać go rozwijać ale wciąż w niewielu dziedzinach są do tego dopuszczani? Bankowość to również podmioty prywatne. Może warto by otworzyć się szerzej i pozwolić również biznesowi na produkcję rozwiązań związanych z e-administracją?

Więcej na ten temat przeczytacie Tutaj

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.