Ślub na głowie? Sprawdź co już e-Załatwisz!

Chcesz ułatwić sobie życie i organizację ślubu? A może już jesteś po weselu i chcesz szybko załatwić urzędowe sprawy związane ze zmianą nazwiska? Przeczytaj na naszym blogu o e-usługach, które Ci pomogą!

Przychodzi w życiu taki moment, gdy znajdziesz tę Twoją drugą połówkę. Podejmujesz decyzję o zaręczynach, Ona powie „Tak” i nagle… rusza maszyna przygotowań ślubnych. Rzeczy do zorganizowania jest co nie miara zaczynając od wyboru sali i kościoła/urzędu, przechodząc przez DJ’a i rodzaje innych dodatkowych usług, a kończąc na podróży poślubnej. To wszystko przygotować trzeba podczas normalnych codziennych zajęć, które i tak zajmują nam mnóstwo czasu. Po co więc się przemęczać, skoro część zadań możemy wykonać zdalnie z domu?

W przypadku ślubu cywilnego (przy ślubie konkordatowym – ten dokument nie jest potrzebny), pierwszy dokument jaki z pewnością będziecie potrzebować to odpis aktu urodzenia. Z racji, że  w dzisiejszych czasach nierzadko mieszkamy w zupełnie innych zakamarkach świata niż miejsce urodzenia dość skomplikowaną sprawą byłoby załatwianie tego dokumentu w sposób tradycyjny. Dlatego z pomocą przychodzi e-administracja. Już od prawie dwóch lat w Polsce można zamówić odpis aktu urodzenia online! Co ciekawsze e-usługa ta jest „odmiejscowiona”. Jak czytamy na stronie Ministerstwa Cyfryzacji: „Nieważne, gdzie przyszliśmy na świat – swój wniosek możemy wysłać do dowolnego urzędu stanu cywilnego. Tam, gdzie nam wygodnie – tłumaczy minister cyfryzacji Marek Zagórski. – Ta sama zasada dotyczy wszystkich, zamawianych online, odpisów aktów stanu cywilnego, w tym małżeństwa”. Ministerstwo Cyfryzacji podaje, że od uruchomienia tej e-usługi skorzystało z niej 53 tysiące osób. Zachęcamy do skorzystania z niej i Ciebie! Ja już próbowałem!

Jak zamówić odpis aktu urodzenia, ślubu lub zgonu przez internet? Przeczytajcie Tutaj

Potrzebny Wam będzie Profil Zaufany, który teraz można załatwić również ze swojej wygodnej kanapy podczas przeglądania sukien ślubnych. Więcej Tutaj

Gdy już kurz po imprezie weselnej opadnie, pora przejść do kolejnych formalności. Zmiana nazwiska – wyrobienie nowego dowodu osobistego, to jedna z nich. Usługa przydatna zwłaszcza dla świeżo upieczonych żon 🙂

Jak i gdzie złożyć odpowiedni wniosek o nowy dowód osobistyznajdziecie Tutaj. Świetna instrukcja obsługi nowej e-usługi znajduje się na stronie obywatel.gov.pl.

A gdy już zamieszkacie razem… rozpoczniecie nową drogę… ruszycie w swoim kierunku… może warto zameldować się na pobyt stały? Zabieg ten – tak często w tych czasach pomijany – kojarzony jest tylko z informowaniem Państwa, gdzie mają trafiać Twoje podatki. Niemniej, niewielu z nas wie, że to właśnie na podstawie liczby zameldowanych miasta oceniają czy są odpowiednio przygotowane na taką ilość osób np. czy mają odpowiednią ilość karetek, czy komunikacja miejska będzie w stanie obsłużyć tylu mieszkańców etc. Warto wziąć to pod uwagę.

Jak wymeldować się ze starego miejsca zamieszkania i zameldować na nowe? Przeczytaj na Obywatel.gov.pl

Wymelduj się z pobytu stałego / Wymelduj się z pobytu czasowego

Zamelduj się na pobyt stały lub czasowy dłuższy niż 3 miesiące

Nie zapominajcie też, że gdy już będziecie starać się o dziecko… szereg formalności z tym związanych również będziecie mogli załatwić online! 🙂

Więcej na ten temat na naszym Blogu – Tutaj i Tutaj 🙂

Po prostu!

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.