Sprawdzamy gdzie jest najwięcej białych plam

Jak to z tymi białymi plamami w Polsce jest? Ich liczba rośnie? Maleje? Sytuacja się poprawia, czy nie? Przeczytajcie nasze porównanie sytuacji z 2013 roku i z połowy 2017 roku. 

Polska już bardzo długi czas walczy z białymi plamami, czyli obszarami gdzie nie dociera zasięg internetu. Przy pomocy pieniędzy z europejskiej kasy ten problem udało się nieco zniwelować. Ostatnio przeglądałem wpisy, które pisałem na U24.pl i natrafiłem na moją analizę białych plam z 2013 roku. Sprawdźmy co się zmieniło. Porównajmy wyniki z października 2013 z sierpniem 2017. Urząd Komunikacji Elektronicznej stworzył bardzo fajne mapy dot. Białych Plam, nie na podstawie danych uzyskiwanych od operatorów , ale kierując się zgłoszeniami samych zainteresowanych.

Mapy te przedstawiają poziom dostępu do Internetu szerokopasmowego, telefonii etc. na terenie poszczególnych województw. Mapa może pokazać nam faktyczny obraz utrudnień z dostępem do podstawowych mediów, ponieważ została oparta na danych zebranych od samych użytkowników. Dane od samych operatorów często są bardzo ogólne i nie pokazują dokładnej sytuacji. Mój dom jest tego przykładem. Jakiś czas temu chciałem zamówić lepsze połączenie Internetowe. Pani pracująca w firmie operatorskiej przekonywała mnie, że do mojej ulicy dociera kabel o bardzo dobrej mocy przesyłowej. Niestety, jak się później okazało wcale tak nie było, choć ona zapewniała o jakości sieci. Wniosek z tego taki, że tak naprawdę nawet Operatorzy nie są w 100% pewni gdzie dociera zasięg sieci. Dlatego pomoc obywateli w tym zakresie może być kluczowa.

Co udało się zrobić przez 4 lata?  Wskaźnik ŚrZ, czyli średniej liczby zgłoszeń o braku dostępu do sieci na obszarze kraju na 10 000 mieszkańców. W październiku 2013 roku łączna liczba zgłoszeń w kraju to 8715 a średnia dla Polski wynosi 2,26 zgłoszenia na 10000 mieszkańców. W większości regionów liczba zgłoszeń nie jest niepokojąca. Wręcz napawa optymizmem na przyszłe lata. Wyłamuje się tylko województwo łódzkie. Co zmieniło się przez 4 lata? Wskaźnik śrZ na drugą połowę 2017 roku wynosi 8,63 a łączna liczba zgłoszeń w kraju to 33243. Liczba mocno wzrosła. Pytanie tylko, czy to oznacza, że sytuacja się pogorszyła? Trudno powiedzieć, czy UKE resetuje w jakiś sposób ten licznik, czy jest to suma wszystkich zgłoszeń, które zgłoszono do czasu wygenerowania mapy. Czy zgłoszenia nieaktualne są usuwane ze spisu? Niestety, tego nie wiem.

Tak jak 4 lata temu, tak i teraz sytuacja ma się najgorzej w takich województwach jak łódzkie, podlaskie i świętokrzyskie. W świętokrzyskim łączna liczba zgłoszeń wyniosła ponad 15 tysięcy, a ŚrZ wyniósł AŻ 121. To sporo. Jak widać Ministerstwo Cyfryzacji ma nad czym pracować. Część województw radzi sobie całkiem nieźle, część bardzo dobrze, ale mamy kilka miejsc w Polsce, gdzie sytuacja ma się dużo gorzej.

Na stronie http://www.uke.gov.pl/mapa/ możemy także zobaczyć mapy zawierające dane dot. dostępności do punktów HotSpotw Polsce. W tym przypadku sprawa wygląda dużo przyjemniej. Liczba zgłoszeń na obszarze kraju to 3264 (4 lata wcześniej było około 300 mniej) a ŚrZ dla Polski to zaledwie 0,85 (w 2013 roku było 0,73 zgłoszenia na 10000 mieszkańców.)

Jak widzimy, do zrobienia MAC ma jeszcze wiele by wyeliminować w pełni Białe Plamy na terenie naszego kraju. Jest to  kluczem do tego by w pełni wprowadzać e-administrację w Polsce i dać do niej równy dostęp każdemu Polakowi. Idąc dalej niwelując Białe Plamy dajemy każdemu z nas równe szanse na rozwój i na wygodne życie. Możemy tylko trzymać kciuki, że przy pomocy Unii Europejskiej i jej funduszom uda się wprowadzić w życie Projekt „Polska Cyfrowa”.

Na koniec dodam tylko, że więcej danych dot. Problemów z siecią, zjawiska Białej Plamy czy dokładnych wskaźników dla danego województwa  możecie znaleźć na stronie: http://www.uke.gov.pl/mapa/

Mapy generowane są na bieżąco, więc jeśli któryś z Was ma utrudniony dostęp do łącza szerokopasmowego czy innych mediów, zapraszam na stronę by wysłać zgłoszenie o problemie.

Razem zmieniajmy Polskę!

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.