Strona MAC

Strona Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji przeszła w ostatnich tygodniach dużą metamorfozę. Nowy portal aktualnie jest w wersji Beta. Został on dość mocno przeprojektowany, co polepszyło jego czytelność i estetykę. Ogromnie mnie cieszy, że informacje dotyczące e-administracji można znaleźć już na stronie głównej. Poprzednia wersja strony MAC wymagała od użytkownika zdecydowanie większej gimnastyki w tym aspekcie. Na stronie głównej pojawił się duży slider, który zawiera informację o najnowszych pracach Ministerstwa.

Strona główna przekierowuje nas do głównych działów na stronie. W zakładce „Co robimy” znajdziemy opis wszystkich celów, nad którymi aktualnie pracuje Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji. Zostały tu wyszczególnione trzy kategorie działań: Impet Cyfrowy, Administracja przyjazna dla obywatela oraz Telekomunikacja, zarządzanie internetem, poczta. Znajdziemy tu opis poszczególnych działań, które MAC wdraża w ramach każdej kategorii. Więcej informacji na temat celów Ministerstwa znajdziecie Tutaj.

Dokładne informacje na temat poszczególnych projektów znajdziemy w kolejnej zakładce „Projekty”. Tu, przy pomocy filtrów możemy w łatwy sposób przeglądać i analizować wdrażane przez MAC działania. Znajdują się tu też informacje na temat stanu realizacji danego projektu. W tym dziale możemy przeczytać również o wszystkich ważnych dokumentach takich jak Program Zintegrowanej Informatyzacji Państwa czy PO PC. Każdy użytkownik portalu może w szybki sposób przekonać się o tym, że Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji prowadzi aktualnie bardzo szeroki wachlarz działań. Opis projektów znajdziecie Tutaj.

MAC na stronie również położyła mocny nacisk na konsultacje społeczne. Pamiętajmy, że sprawna administracja to również aktywne społeczeństwo. Na stronie znajdziemy dokładny opis każdej konsultacji oraz jej aktualny status. Więcej informacji o konsultacjach MAC znajdziecie Tutaj.

Jak już wspomniałem wcześniej, Ministerstwo tym razem postanowiło mocno promować na swojej stronie wszystko to, co dotyczy Cyfrowej Polski. W zakładce „e-usługi” możemy znaleźć opis wszystkich elektronicznych usług, które w naszym Państwie już działają. Projektanci strony podzielili je na kategorie, które odpowiadają poszczególnym sferom życia obywateli. Dodatkowo znajdziemy tu też informacje o planach Ministerstwa na następne wdrożenia w ramach danej dziedziny. Jednym z głównych grzechów e-administracji w Polsce jest brak informacji i promocji wśród obywateli. Dobrze, że Ministerstwo wyciągnęło wnioski i postanowiło mocno promować ją na swojej stronie.

Zachęcam wszystkich do zaglądania na stronę internetową Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.
Można ją nazwać „Biblią” jeżeli chodzi o informacje dotyczące rozwoju e-administracji w Polsce.
Jest to strona rządowa, a więc pojawiające się na niej informację są jak najbardziej sprawdzone.

Link do strony MAC znajdziecie Tutaj

 

Share