Świat coraz bardziej „internetowy”, a co z Polską?

Korea Południowa posiada najszybszy Internet na świecie, najwięcej mieszkańców Islandii korzysta z Internetu. Świat staje się coraz bardziej „internetowy”. Jak na tym tle wygląda Polska? 

Świat rokrocznie staje się coraz bardziej cyfrowy. Kraje inwestują coraz więcej w rozwój sieci szerokopasmowej, w cyfryzacje kraju oraz edukacje społeczeństwa. Dzięki temu świat i gospodarka rozwijają się coraz prężniej, a ludziom żyje się wygodniej. Oczywiście są także przeciwnicy „rewolucji” cyfrowej. Ja patrzę na to jednak jak na nieuchronną przyszłość, która niekoniecznie musi być zła i zmienić ludzi w chodzące cyborgi. Trzeba tylko dobrze tą rewolucję przeprowadzić.

Już teraz spora część krajów bardzo mocno rozwinęła się pod względem „internetowym”. Broadband Commission for Digital Development opracowała raport dotyczący cyfrowego rozwoju poszczególnych krajów, jak i całego świata. Do pierwszej dziesiątki krajów, w których najwięcej obywateli korzysta z Internetu zaliczyć można:

  1. Islandia 96,5 proc.
  2.  Norwegia 95,1 proc.
  3.  Szwecja 94,8 proc.
  4.  Dania 94,6 proc.
  5.  Andora 94 proc.
  6.  Holandia 94 proc.
  7.  Liechtenstein 93,8 proc.
  8.  Luksemburg 93,8
  9.  Finlandia 91,5 proc.
  10.  Monako 90,7 proc.

Polska niestety w tym zestawieniu wypada blado i jest dopiero na 54. pozycji z wynikiem 62,8%. Przed naszym krajem w rankingu pojawiły się takie potęgi jak Bośnia i Hercegowina, Chile, Trynidad i Tobago, czy Izrael. Niestety wciąż mamy wiele do zrobienia jeśli chodzi o przekonanie naszego społeczeństwa do Internetu. Czy to się uda? Myślę, że z każdym rokiem będzie pod tym względem lepiej.

Twórcy raportu przewidują, że do końca tego roku dostęp do sieci będzie miało aż 2,9 mld osób. Zwracają oni uwagę na ciągły wzrost tego wskaźnika, jednak wciąż więcej niż połowa populacji świata tego dostępu nie posiada. Ten stan może się jednak dynamicznie zmieniać. Wszystko dzięki propagowaniu szybkiego, niedrogiego dostępu do Internetu szerokopasmowego. Broadband Commission szacuje, że do 2017 roku połowa ludności będzie miała zasięg do Internetu. Im więcej ludzi na świecie będzie w zasięgu sieci tym nasz świat będzie stawał się coraz bardziej innowacyjny, a społeczeństwo coraz bardziej nowoczesne.

Eksperci z Broadband Commission zwracają uwagę na ten sam aspekt, co specjaliści na konferencjach, w których miałem przyjemność uczestniczyć. Ciągły i bardzo szybki rozwój urządzeń mobilnych może przełożyć się na większą dostępność do Internetu szybkich prędkości. Do końca roku na całym świecie ma być prawie 7 mld abonamentów komórkowych, a użytkowników takich telefonów ma być około 3,4 mld. Rozwój smartfonów, które zdecydowanie ułatwiają korzystanie z Internetu przyczyni się do wzrostu użytkowników sieci. Urządzenia mobilne to przecież kolejny krok w rozwoju e-administracji na świecie. Ludzie chcą załatwiać swoje sprawy urzędowe z każdego miejsca. Gdziekolwiek są, gdziekolwiek się znajdą i cokolwiek robią, chcą móc załatwić konkretne sprawy na zasadzie dzisiejszej mobilnej bankowości. Komisje Europejskie już nad tym pracują, o czym mogłem posłuchać na konferencji „e-administracja dla biznesu” w Poznaniu (Więcej na ten temat Tutaj). Czy tego doczekamy w Polsce?

Jak nasz kraj wypada na tle innych państw pod względem średniej prędkości Internetu? Firma Akamai przygotowała raport „The State of the Internet”, który odpowiada na to pytanie. Niezmiennym zwycięzcą w tym zestawieniu jest Korea Południowa, jeden z wielu liderów e-administracji i cyfryzacji na świecie. Średnia prędkość Internetu w tym kraju w II kwartale 2014 roku wyniosła 24,6 Mb/s. Dalej znalazły się Hong Kong 15,7 Mb/s, Szwajcaria 14,9 Mb/s, Japonia 14,9 Mb/s i Holandia 14,3 Mb/s.

Polska niestety nadal wypada kiepsko w tego typu zestawieniach. Pomimo ciągłych inwestycji i zauważalnego rozwoju w II kwartale 2014 roku zajęliśmy 32. miejsce z wynikiem 8,1 Mb/s. Warto jednak podkreślić, że to o prawie 9% lepszy wynik niż we wcześniejszych trzech miesiącach i o 23% więcej w ujęciu rocznym. Jak widać coś zaczyna się dziać. Polska, przy pomocy Unii Europejskiej w ostatnich latach faktycznie postawiła na cyfryzacje. Kończą się kolejne inwestycje, które zapewniają następnym regionom dostęp do Internetu wysokich prędkości. Pytanie tylko, czy ktoś będzie chciał z tego korzystać?

Ciągły rozwój świata pod względem cyfrowym to fakt. Oczywiście niektóre kraje robią to wolniej, inne już tylko dopieszczają swoją internetową krainę. Polska ma nadal wiele do zrobienia. Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji musi postarać się o szybszy i bardziej dynamiczny rozwój naszego kraju. Wiele się dzieje i z roku na rok jest coraz lepiej, niemniej czeka nas jeszcze wiele pracy. Nie chcemy być przecież krajem drugiej prędkości.

Więcej na temat raportu przygotowanego przez Broadband Commission znajdziecie Tutaj
Pełen raport do pobrania Tutaj
O raporcie firmy Akamai przeczytacie Tutaj

 

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.