Świat internetu – codzienność młodego człowieka

Młodzi ludzie coraz więcej czasu spędzają przed ekranem smartfonów i komputerów. Oglądają treści, komunikują się z ludźmi, słuchają muzyki i grają w gry. Czy są podczas tych czynności bezpieczne? Prawie 80% badanych nastolatków miało do czynienia z przemocą w sieci – NASK bije na alarm!

Internet. Magiczne miejsce gdzie znaleźć można wszystko i wszystkich. Szukasz pogody na najbliższe godziny lub dni? Wyszukaj ją. Chcesz zamówić jedzenie? Skorzystaj z szerokiej gamy firm dostarczających dania na wynos. Chcesz kupić nowe spodnie? Kup je online. Nie wiesz gdzie na mapie istniał Konstantynopol? Wujek Google Ci pomoże! Nie trzeba iść do biblioteki – biblioteka jest w komputerze… ba! Nawet w smartfonie. Nie musisz iść do kina. Kino masz w domu. Nie musisz iść do sklepu muzycznego. Muzykę możesz streamować przy pomocy wielu ciekawych aplikacji. Chcesz znaleźć nowych znajomych? Poszukaj ich na portalach społecznościowych. Zgubisz się na trasie? Nie ma problemu Nawigacja wyprowadzi Cię na właściwą drogę. A może chcesz iść na randkę? Wystarczy stworzyć konto. Te składowe to tylko skrawek internetowej codzienności młodych ludzi XXI wieku.

Choć nie jestem już taki młody i do grupy nastolatków się nie zaliczam… potrafię zrozumieć działanie dzisiejszego świata, w którym również uczestniczę. Dlatego też wyniki zaprezentowane w raporcie przygotowanym przez Państwowy Instytut Badawczy NASK wcale mnie nie zaskakują. Według badania przygotowanego przez NASK młodzi Polacy korzystają z Internetu średnio przez 4 godziny i 12 minut na dobę. 3 lata temu wynik był mniejszy o 32 minuty. Dodatkowo, 12% badanych zadeklarowało, że korzysta z sieci przez 8 godzin i więcej. Prawie 10% uczniów stwierdziło, że korzysta z sieci 6-8 godzin dziennie, a 23% używa jej od 4-6 godzin. W sieci uczniowie słuchają muzyki (65,4%), oglądają filmy i seriale (62,1%), a także korzystają z komunikatorów (61%) i portali społecznościowych (59,4%).  Muszę przyznać, że średni wynik 4,5 godziny spędzonej w sieci przez nastolatka nieco mnie zadziwił. Obserwując ich w komunikacji miejskiej, w domu, czy na lekcjach w szkole raczej celowałbym w dużo wyższy wynik. Niemniej widać, że Internet na stałe wpisał się w codzienność dzisiejszych nastolatków.

Badanie NASK wskazało także, że coraz młodsze dzieci korzystają samodzielnie z Internetu. Aktualnie nawet sześciolatkowie sami surfują po sieci. Kiedyś byli to ośmiolatkowie. W poprzedniej edycji badania wynik dla młodzieży w ówczesnych szkołach ponadgimnazjalnych wynosił 9 lat i 5 miesięcy.  Pytanie, czy wszystko co w sieci znaleźć można jest zdrowe i bezpieczne dla sześciolatka, a nawet dziewięciolatka? Nie wydaje mi się. Same nastolatki, które zostały zapytane o nadzieje związane z dostępem do internetu najczęściej wskazywały na zdecydowanie większy i bardziej swobodny dostęp do zasobów (74%). Prawie 60% badanych stwierdziło, że rośnie liczba spraw, które mogą załatwić online. 40% nastolatków zwróciło uwagę na zanik barier językowych i kulturowych dzięki internetowi, a co trzeci badany wskazał, że aktualnie bardzo rośnie popularność pracy przez internet.

Jak widać bardzo duży odsetek młodych ludzi jest świadomych plusów jakie ma internet. Wiedzą, że praktycznie nie będzie istniał w przyszłości zawód, który nie będzie wymagał umiejętności cyfrowych. To co jednak niepokoi, to fakt jak bardzo użytkownik sieci jest narażony na przemoc, kradzież danych, czy innego rodzaju niestosowne treści. Jak czytamy na stronie Ministerstwa Cyfryzacji: „– Ważną częścią tego badania są odpowiedzi dotyczące bezpieczeństwa młodych ludzi w Internecie. Jak wynika z raportu, uczniowie zdają sobie sprawę z zagrożeń, jakie na nich czyhają w sieci – mówi prof. Jacek Leśkow, dyrektor NASK. – Niepokoi fakt, że niemal połowa badanych bezpośrednio doświadczyła internetowej przemocy. Nastolatki najczęściej padają ofiarami wyzywania, ośmieszania i poniżania. Nasza misja to przeciwdziałanie takim niebezpiecznym zjawiskom.” Niemal 80% młodych użytkowników sieci była świadkiem przejawów przemocy internetowej kierowanej przeciwko znajomemu lub znajomej. To bardzo dużo!

Jak dbać o młodego człowieka w sieci? Jak zadbać o jego bezpieczeństwo? Jak zachować równowagę pomiędzy życiem realnym, a cyfrowym skoro wszystkie odpowiedzi i rozrywka znajduję się online? Sam należę do pokolenia, które pamięta czasy gdy internet nie istniał w każdym domu. Wtedy spotkania na podwórku były normalnością. Gdy już ten stały i nielimitowany (tak, tak drogie dzieci, kiedyś internet miał naliczanie minutowe!) internet  znalazł się w moim domu, rodzice sprawnie dbali o to bym nie docierał w miejsca sieci, które nie były dla mnie odpowiednie. Teraz? Czy też tak jest? Według badania NASK respondenci w prawie 52% przypadków stwierdzali, że rodzice rozmawiają z nimi, gdy Ci zgłaszają problem. Dodatkowo, prawie 40% uczniów ma ograniczony czas spędzania w sieci. Co trzeci badany stwierdził, że rodzice rozmawiają z nimi profilaktycznie i ostrzegają przed zagrożeniami oraz prowadzą rozmowy, gdy sami wyczują że nastolatek tego potrzebuje. Nie jest to może najlepszy wynik, niemniej daje nadzieję, że rodzice jednak starają się w tych dynamicznych czasach zadbać o to jak młodzi ludzie korzystają z sieci.

Musimy jednak pamiętać, by stale być na bieżąco. Zagrożenia w sieci zmieniają się z dnia na dzień. Trzeba być czujnym by zadbać o bezpieczeństwo naszych dzieci, a co najważniejsze rozmawiać z samymi nastolatkami.

Pełen raport przygotowany przez NASK znajduje się Tutaj

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.