Swoje punkty karne sprawdzisz online już w styczniu?

Już na początku nowego roku kierowcy będą mogli sprawdzić online liczbę punktów karnych, które zostały im przyznane, a kandydaci na kierowców przy pomocy rankingów sprawdzią online, która szkoła jazdy jest najlepsza. CEPiK wciąż jest rozwijany, co cieszy!

Jak wiele rzeczy można jeszcze zmienić, by ułatwić życie kierowcom w Polsce? Znajdzie się pewnie mnóstwo przykładów. Większość z nas – kierowców – zapewne czeka na kolejne e-usługi. Od długiego czasu działa już przecież usługaBezpieczny Autobus i Historia Pojazdu, oraz sprawdzanie ubezpieczeń online. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych oraz Centralny Ośrodek Informatyki zapowiadają, że już wkrótce otrzymamy jeszcze więcej.

Jakiś czas temu sejm przyjął nowelizację ustawy o ruchu drogowym, co dało mu podstawę prawną do wprowadzenia kolejnych e-usług dla kierowców w Polsce i tym samym urozmaicenia istniejącej już oferty e-usługowej w systemie informatycznym Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców 2.0.

Już niedługo każdy kierowca będzie mógł przy pomocy systemu przejrzeć swoje dane dotyczące kar i ograniczeń, które zostały wobec niego zastosowane. Innymi słowy kierowcy będą mogli zobaczyć online jak dużo mają na swoim koncie punktów karnych, kiedy one wygasają itp. Jest to doskonałe rozwiązanie, które zdecydowanie ułatwi życie polskich kierowców. Jak wiele razy zastanawialiście się ile punktów karnych macie na swoim koncie? Niewiedza bardzo często skutkuje utratą prawa jazdy przez osoby, które otrzymały (często z błahych przyczyn) zbyt wiele punktów karnych. Dzięki takiej e-usłudze każdy uczestnik ruchu drogowego będzie świadomy i będzie uważał podwójnie, by nie stracić prawa jazdy.

Dodatkowo, już wkrótce przy pomocy rozwijanego przez MSW systemu przyszli kierowcy będą mogli sprawdzić oceny poszczególnych szkół jazdy. Dane statystyczne będą udostępniane jawnie i wszyscy kandydaci będą mogli przy pomocy rzetelnych badań ocenić, która szkoła jest najlepsza. Takie rozwiązanie  w mojej ocenie będzie miało podwójnie dobry skutek. Przyszli kursanci będą mogli wybrać idealną dla siebie szkołę, a same szkoły będą starać się podwójnie, by być jak najwyżej w zestawieniach. Zwiększy to konkurencyjność i jakość polskich szkół jazdy.

Ostatnią e-usługą, która wkrótce pojawi się w systemie CEPiK będzie „Mój Pojazd”, gdzie wszyscy kierowcy będą mogli mieć dostęp do danych dotyczących ich własnych pojazdów online. Wszystkie te nowe e-usługi powinny zacząć działać już w styczniu 2016 roku.

Warto też wspomnieć o tym, że dzięki zmianom zastosowanym w prawie o ruchu drogowym zmieni się także zakres wprowadzanych do Centralnej Ewidencji Pojazdów danych. Dzięki temu trafiać tam będą także informacje dotyczące stanu technicznego wszystkich pojazdów oraz ich zdarzeń ubezpieczeniowych. W ten sposób zdecydowanie zwiększy się bezpieczeństwo obrotu pojazdów używanych. To krok w dobrą stronę. Kierowcy będą mogli upewnić się online w jakim naprawdę stanie jest konkretny, kupowany przez nich samochód. Już teraz przy pomocy portalu HistoriaPojazdu.gov.pl możecie sprawdzić podstawowe informacje na temat samochodów od momentu ich rejestracji. Generowany przy pomocy systemu raport zapewne ulegnie rozszerzeniu.

Ogromnie cieszy mnie zwłaszcza e-usługa związana z punktami karnymi. W tym momencie nie ma jednego, konkretnego miejsca gdzie takie informacje można pozyskać online. Jest ono konieczne i niezbędne. Zwiększy pewność oraz świadomość polskich kierowców.

Kto również nie może się doczekać nowych e-usług? Ręka w górę! 🙂

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.