System Monitorowania Rozwoju

W ostatnich tygodniach trafiłem na bardzo ciekawą stronę, którą zdecydowanie warto śledzić. System Monitorowania Rozwoju – SRATEG, to portal na którym umieszczony jest bardzo obszerny zestaw mierników pozwalających na analizę i monitoring rozwoju Polski, a także Unii Europejskiej i krajów członkowskich. Dane zamieszczone w systemie są aktualizowane minimum raz na kwartał.

System STRATEG to naprawdę ogromna baza wiedzy. Zawiera ona wskaźniki pochodzące z kilkudziesięciu źródeł takich jak np. instytucje naukowe, urzędy o zasięgu krajowym lub regionalnym, a także instytucje o charakterze międzynarodowym. Wszystkie dane przedstawione są w bardzo przyjazny i zrozumiały sposób. Dodatkowo system jest pewnego rodzaju repozytorium wszystkich wskaźników, które zostały specjalnie opracowane na potrzeby różnych strategii. Przykładem może być strategia Europa 2020, czy Średniookresowa Strategia Rozwoju Kraju i Strategia Rozwoju Kapitału Ludzkiego.

To co jest najciekawsze w Systemie Monitorowania Rozwoju to idea, która przyświecała twórcom tego projektu. Stworzyli oni pewnego rodzaju ogromną piaskownicę, w której każdy z nas może się bawić. Dostarczone dane i wskaźniki możemy zestawiać w praktycznie dowolny sposób. Wybieramy interesującą nas kategorie i odpowiednie wskaźniki, dodajemy je do listy i generujemy raport. Gotowe zestawienia możemy drukować lub generować pliki w formatach XLS, CSV lub XML. Taka możliwość pozwala na dalsze przekształcanie pobranych z systemu danych. Dzięki temu informacje zawarte w Systemie Monitorowania Rozwoju mogą być ponownie wykorzystane w procesie tworzenia ciekawych i pomocnych rozwiązań dla obywateli.

To co uznałem za bardzo istotne to właśnie możliwość własnoręcznego zestawiania i generowania raportów. W ten sposób możemy znaleźć odpowiedzi na stawiane przez siebie samych pytania. Analizę danych ułatwiają przygotowane przez twórców narzędzia pozwalające na wizualizację raportów w formie mapy, czy wykresu. To wszystko sprawia, że System Monitorowania Rozwoju STRATEG staje się naprawdę bardzo przydatnym narzędziem, które pozwala na pewnego rodzaju kontrolę rządzących i monitorowanie ewolucji samego Państwa. System ten przypomina mi portal taki jak _mojePaństwo, czy MojaPolis. Dodatkowo, dzięki możliwości generowania plików można próbować wykorzystywać dane do tworzenia ciekawych aplikacji, które ułatwią życie społeczeństwu.

Portal STRATEG znajdziecie Tutaj

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.