Uniwersalna Bramka Dokumentów, czyli Paczkomat dla e-Deklaracji

Nowa Uniwersalna Bramka Dokumentów pozwoli przedsiębiorcom na wysyłanie do 20 tysięcy formularzy PIT-11 w jednej paczce i otrzymanie jednego UPO. Zmniejszy liczbę dokumentów i ułatwi procedurę wysyłki deklaracji. Może jestem uszczypliwy, ale czy to nie będzie przypadkiem kolejny kolejny kolejny już podsystem systemu?

Ministerstwo Finansów nie robi przerw i nie przestaje pracować. Wciąż wpada na kolejne pomysły i buduje kolejne systemy informatyczne. Tym razem, po wielu głosach od segmentu bankowego i dużych przedsiębiorstw, MF stwierdziło że warto wyjść im na przeciw. Odpowiedzią na ich sugestie ma być Uniwersalna Bramka Dokumentów (UBD).

Przypomnijmy sobie każdy kolejny okres podatkowy. Otrzymujemy PIT-11 od każdego z pracodawców i przy ich pomocy możemy wypełnić PIT-37. Może być to skomplikowany proces, gdy ktoś robi to odręcznie i bez pomocy gotowych kreatorów. Ja zawsze korzystam z programu e-pity, który jeszcze nigdy mnie nie zawiódł (Więcej Tutaj). Wyobraźmy sobie jednak co muszą robić właściciele ogromnych firm, które zatrudniają szereg pracowników? Rokrocznie mają oni poważny problem. Jeśli chcą wysłać deklaracje drogą elektroniczną, muszą oni korzystać z systemu e-Deklaracje. Każdy formularz musieli oni podpisywać osobno, a urząd wysyłał każdorazowo Urzędowe Poświadczenie Odbioru UPO. Zajmowało to zdecydowanie więcej czasu i było bardzo męczące. Dzięki Uniwersalnej Bramce Dokumentów ma się to zmienić.

W jaki sposób ma to działać? Po prostu. Pracodawcy szykują wszystkie PITy-11, PITy-8C, czy PITy-4R i wkładają je do tzw. „paczki”. Coś na zasadzie desktopowego rozszerzenia .zip. UBD przewiduje, że będzie można do jednej paczki wsadzić aż 20 tysięcy formularzy. Następnie pracodawca, czy osoba odpowiedzialna za finanse podpisuje cały folder jeden raz i tym samym otrzymuje jedno UPO. Mniej biurokracji, mniej papierków, szybciej i sprawniej. Nowa Uniwersalna Bramka Dokumentów przeznaczona będzie dla pracodawców, którzy zatrudniają więcej niż pięciu pracowników.

Ministerstwo Finansów zapewnia szereg zalet, poza tymi które wymieniłem wcześniej. Jest to m.in. mniejsza awaryjność systemu e-Deklaracje przez zdecydowanie mniejszą liczbę sesji. Ten aspekt powinien zainteresować wszystkich użytkowników tego programu. Warto podkreślić, że Uniwersalna Bramka Dokumentów to rozwiązanie zdecydowanie ułatwiające życie dużym płatnikom. Oczywiście będą oni mogli, jeśli zechcą, przesyłać również deklaracje elektroniczne przy pomocy starego systemu.W przypadku gdy na samych deklaracjach, które będą weryfikowane przez urzędników pojawią się błędy płatnik otrzyma specjalnie wygenerowaną informacje o formularzach nie przyjętych przez system. Dane te znajdą się w poświadczeniu odbioru. Sam przedsiębiorca będzie musiał poprawić błędnie uzupełnione deklaracje i odesłać je do urzędu, tak jak dzieje się to aktualnie.

W mojej ocenie jest to bardzo dobre rozwiązanie. Ministerstwo Finansów słucha i wyciąga wnioski. Skoro otrzymali oni głosy od pracodawców, że aktualnie działające rozwiązanie się nie sprawdza postanowili je zmienić na lepsze. Decydują się oni na to trochę późno jak na mój gust. Kreatory e-formularzy stworzone przez biznes już dawno mają taką funkcjonalność. Przykładowo wspomniany wyżej program e-pity lub fillUp (Sprawdź Tutaj). Tam już od dawna można pakować wiele druków w paczki i wysyłać za jednym zamachem otrzymując UPO do każdego znajdującego się w paczce druku.

Wierzę, że inne resorty również wkrótce przedstawią modyfikacje i zmiany aktualnie działających programów, które będą zgodne z user experience. Mam nadzieję też, że dożyje czasów gdy portal ePUAP będzie sprawny i przyjazny dla użytkownika. Szkoda tylko, że Ministerstwo Finansów stara się powielać byty. Przykładowo tutaj, obok nowej Uniwersalnej Bramki Dokumentów działać będzie nadal ta stara. Dlaczego by nie złączyć ich w jeden byt, by nie utrudniać życia obywatelom? Niech chociaż te dwa programy działały na tej samej stronie internetowej, na tej samej domenie. Przykładowo, ja wciąż nie mogę zrozumieć dlaczego powstał Zintegrowany Informator Pacjenta (ZIP), skoro już wtedy trwały prace nad portalem eZdrowie. A przecież on właściwie pokrywa się funkcjonalnościami z ZIPem. Nie rozumiem tego. Być może któryś z czytelników mi pomoże?

Kolejny tworzony przez Ministerstwo Finansów „byt”, to Portal Podatkowy który zgodnie z aktualnym harmonogramem ma zostać uruchomiony 29.05. 2015. Wydaje mi się, że Resort Finansów dąży do tego by zastąpił on system e-Deklaracje, a raczej go wchłonął. Już teraz gdy chce wejść na stronę e-deklaracje.gov.pl zostaje automatycznie przekierowany na Portal Podatkowy. Niestety, proces ten nie będzie taki łatwy, bo portal pozwalać będzie na rozliczanie tylko kilku podatków: PCC, podatek od spadków i darowizn oraz księgę podatkową. W kolejnych latach pojawią się również PIT, CIT i VAT.

Okres przejściowy jak widać musi chyba generować nadmiar bytów, które mam nadzieję później zostaną połączone w jeden. Zobaczymy. Niemniej, cieszy mnie że Ministerstwo Finansów działa i stara się przy pomocy nowych technologii ułatwić życie obywateli. Gdyby jeszcze tylko wszelkie podatki były niższe… 😉

Więcej informacji o zmianach Tutaj

Share

2 thoughts on “Uniwersalna Bramka Dokumentów, czyli Paczkomat dla e-Deklaracji

 1. Troszkę autor „popłynął”. Ta bramka dotyczy PIT-11, PIT-8C, PIT-R oraz PIT-40, nie dotyczy PIT-4R. To co w opisie wygląda fajnie, w rzeczywistości nie jest takie proste. Dla tych zbiorczych formularzy przewidziano nowy schemat
  (sposób przedstawiania) w pliku przekazywanym elektronicznie. Innymi słowy: dokumentów np. PIT-11 utworzonych nie można wprost do siebie „dodać”, trzeba od razu generować plik zbiorczy wg nowego schematu. Czyli MF chce dać zarobić firmom informatycznym na aktualizacji oprogramowania (np. wszystkie biura rachunkowe będą musiały
  tego dokonać). Wg panów udzielających wywiadów nt. świrtności tego rozwiązania, jeśli wyślę np. plik z 1000 dokumentów PIT-11 i część z nich nie zostanie przyjęta, to otrzymam o tym informację w UPO. Niestety, wg aktualnej dostępnej dokumentacji, jest to raczej niemożliwe. UPO zostanie wygenerowane tylko i wyłącznie wtedy, gdy dokument zostanie przyjęty i zweryfikowany pozytywnie jako całość. Czyli jeden błąd i cała przesyłka na marne… No i adres. Jest koniec listopada i nadal nie wiadomo, pod jakim adresem będzie to funkcjonować, znany jest tylko adres bramki testowej.
  A tak gwoli przyzwoitości, to jeśli MF zmusza podatników do przekazu elektronicznego, to powinna udostępnić program, który pozwoli podpisany plik wysłać, sprawdzić jego status i pobrać UPO…

 2. W wywiadzie, na który się powołaliśmy jest informacja że nowa bramka będzie obsługiwać PIT-4R.
  Jeśli faktycznie będzie to wyglądać tak jak Pan wspomina, możemy być zaniepokojeni. Możemy jednak mieć nadzieje, że w ostatecznej wersji bramki będzie działać to tak jak powinno, czyli jeśli część dokumentów z paczki nie zostanie przyjęta dostaje UPO dotyczące dokumentów do poprawki.
  Póki co biznes może korzystać z rozwiązań przygotowywanych przez biznes, które także obsługują paczki.
  Mamy nadzieję, że sprawa szybko się wyjaśni.

  Pozdrawiamy,
  Zespół U24.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.