W e-usłudze Historia Pojazdu także pojazdy zza granicy!

Znacie z pewnością chyba jedną z bardziej popularnych e-usług w Polsce? HistoriaPojazdu.gov.pl w 2018 roku została użyta ponad 100 milionów razy! W 2019 z kolei historię pojazdu Polacy sprawdzali 130 milionów razy. Myślę, że w 2020 roku spokojnie możemy pobić ten rekord biorąc pod uwagę zmiany, które przygotowało Ministerstwo Cyfryzacji. Co się zmieniło?  

Czym jest HistoriaPojazdu.gov.pl? To usługa świadczona przez Ministerstwo Cyfryzacji dla wszystkich, którzy planują zakup używanego samochodu, motocyklu lub innego pojazdu zarejestrowanego w Polsce. Na stronie U24.pl testowaliśmy już e-usługę Historia Pojazdu (Tutaj). Po wpisaniu numeru VIN, numeru rejestracyjnego oraz daty pierwszej rejestracji znajdziemy informacje gromadzone o samochodach pochodzących z Polski, wielu innych krajów Europy oraz USA i Kanady. Teraz, nareszcie Ministerstwo Cyfryzacji umożliwiło weryfikację pojazdów pochodzących z Niemiec, Francji, Słowenii, Litwy, Łotwy i Estonii. Portal pozwala sprawdzić między innymi:

  • dane techniczne, takie jak pojemność i moc silnika czy rodzaj paliwa,
  • terminy obowiązkowych badań technicznych, które przechodził pojazd, w tym informację, czy posiada aktualne badanie,
  • odczyt licznika zarejestrowany podczas badań technicznych (Uwaga: w CEP gromadzi się informacje o odczycie licznika począwszy od 2014 roku),
  • informację, czy posiada ważne obowiązkowe ubezpieczenie OC,
  • liczbę właścicieli i województwo rejestracji,
  • informację, czy pojazd był własnością firmy/organizacji, czy osoby prywatnej,
  • czy pojazd nie jest oznaczony obecnie w bazie jako kradziony.

Powyższa e-usługa jest świetnym sposobem na sprawdzenie wiarygodności sprzedającego. Raport dodatkowo można łatwo wydrukować.

Jak czytam na stronie Ministerstwa Cyfryzacji: „Rozszerzyliśmy liczbę firm, z którymi współpracujemy. W zakresie danych zagranicznych do tej pory opieraliśmy się wyłącznie na informacjach dostarczanych przez firmę CARFAX. Od teraz do tego grona dołącza także firma AutoDNA”. Dzięki tej współpracy osoby zainteresowane e-usługą mogą dodatkowo sprawdzać informacje o akcjach serwisowych producenta, braku zezwolenia na dopuszczenie do ruchu oraz zgodność numeru VIN ze standardem ISO.

Dzięki poszerzonej współpracy na płaszczyźnie wymiany danych pojazdów e-usługa zapewnia informacje o 80% wszystkich importowanych do Polski pojazdach.

Warto wspomnieć, że by sprawdzić pojazd zza granicy należy mieć Profil Zaufany! 

Patrząc na liczby, zainteresowanie e-usługą jest bardzo wysokie. To cieszy i wcale nie dziwi. Sprawdzanie historii pojazdu wydaje się oczywiste przy zakupie pojazdu używanego. Warto to robić. Po prostu!

Więcej tutaj

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.