Wniosek o „500 Plus” Online!

Sztandarowy projekt Prawa i Sprawiedliwości wszedł w życie. Od 1 kwietnia można składać wnioski o pomoc w wysokości 500 złotych na dziecko. Minister Cyfryzacji zadbała o to, by można było to robić także online. Kanałów elektronicznych jest wiele. Sprawdź jakie! Już teraz możesz wypełnić wniosek online przy pomocy programu fillUp. Zobacz!

I w końcu jest! Sztandarowy projekt z kampanii wyborczej Prawa i Sprawiedliwości został podpisany. Zakończył się proces legislacyjny ustawy i rząd przechodzi do kolejnego etapu wdrożenia projektu. Teraz przyszedł czas na cykl szkoleń dla urzędników, którzy będą obsługiwać program 500 Plus. Szkolenia tego typu odbywać się będą we wszystkich województwach, a zainaugurowano je na Mazowszu, gdzie w piątek  19.02 w spotkaniu wzięło udział blisko 400 osób.

Tak jak projekt budzi kontrowersje krajowych specjalistów, tak z pewnością zasługuje na uznanie fakt, że Minister Cyfryzacji – Anna Streżyńska zadbała o to by wnioski o dodatkowe 500 złotych na dziecko można było składać drogą elektroniczną. Jak zapewniają twórcy, wnioski ws. wsparcia można będzie składać przy pomocy portali takich jak: Epm@tia, PUE ZUS, czy ePUAP. Warto także zwrócić uwagę na możliwość składania takowych wniosków w bankach, które się na to zgodzą oraz spełnią odpowiednie wymagania bezpieczeństwa związane ze składaniem takich wniosków. Na konferencji Minister Anna Streżyńska wyraziła nadzieje, że 1 kwietnia, gdy program ruszy banki również będą przygotowane do realizacji tego typu wniosków. Podkreśliła też, że wszystkie jednostki zostały już poinformowane o wymaganiach, które dla każdego podmiotu bankowego są takie same. Listę banków obsługujących wnioski o pomoc 500 Plus poznamy wkrótce.

Ciekawi mnie to, w jaki sposób banki będą realizować wyżej wymieniony wniosek. Czy będzie również można go przy pomocy ich portalów składać elektronicznie? A może pozostanie tylko kanał tradycyjny i załatwianie sprawy w oddziale? Myślę, że wszystkie niewiadome zostaną rozwiane już wkrótce. Zdaniem szefowej Ministerstwa Cyfryzacji, jeśli prace nad tym kanałem zakończą się powodzeniem, będzie to najpopularniejszy sposób składania wniosków. Na konferencji stwierdziła, że konto na ePUAP ma zaledwie pół miliona Polaków, a elektroniczne konto bankowe niemal połowa mieszkańców naszego kraju.

Zastanawiające jest także to, dlaczego tę samą usługę zrealizować będzie można przy pomocy tak wielu systemów e-usługowych. Na konferencji szefowa Ministerstwa Cyfryzacji oznajmiła, że jest to wina „dość ułomnych” systemów odziedziczonych po rządach Platformy Obywatelskiej. Zapewniając wiele kanałów zwiększa się szansę rozłożenia zainteresowania na wiele platform. Dzięki temu może nie będą one „klękać” pod nadmiarem zapytań i wniosków obywateli. A tych z pewnością będzie sporo. Ciekaw jestem jak wiele rodzin spełniających wymagania programowe zdecyduje się złożyć e-wniosek online, a nie w urzędzie.

Wnioski o pomoc w wysokości 500 plus będzie można składać od momentu startu programu, czyli 1 kwietnia. Czasu na jego złożenie będzie dużo, bo aż 3 miesiące. Ciekawe w jakim stopniu elektroniczne usługi pozwolą na uniknięcie kolejek. Mamy nadzieję, że w dużym! Warto wspomnieć także o portalu www.500-plus.pl stworzonym przez firmę e-file. Znajdziecie tam wszystkie informacje na temat programu oraz ciekawe poradniki. Dodatkowo, możecie już teraz wypełnić i zapisać wniosek o pomoc online przy pomocy programu fillUp.

Więcej informacji Tutaj

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.