Wniosek o Dowód osobisty online – Moja Przygoda

I w końcu przyszła kolej na mnie by złożyć wniosek o nowy dowód osobisty. Nie zmarnowałem tej okazji i złożyłem wniosek elektroniczny, przez stronę obywatel.gov.pl. Na co zwrócić uwagę, jak wypełnić wniosek? Przeczytaj w tym artykule! 

Niecały rok temu Ministerstwo Cyfryzacji przygotowało zupełnie nowy wzór e-wniosku. Kusi responsywnością i inteligentnym wypełnianiem pól. Wniosek jest bardziej intuicyjny i przejrzysty. Warto też wspomnieć, że dzięki responsywności możemy ów wniosek składać także na urządzeniach przenośnych takich jak np. tablet.

Złożenie nowego wniosku wymaga od nas wykonania zaledwie trzech czynności, a cały proces zamyka się w kilku minutach. Musimy wejść na stronę Obywatel.gov.pl i wybrać odpowiednią usługę lub kliknąć w dedykowany baner. Następnie musimy się zalogować przy pomocy naszego Profilu Zaufanego. Jeśli go nie posiadamy możemy równie szybko go założyć (bez wychodzenia z domu!) przy pomocy konta bankowego w bankowości elektronicznej.  Więcej na ten temat przeczytacie Tutaj. Dodatkowo, możemy skorzystać z e-dowodu oraz tzw. e-Tożsamości wspieranej (na moment pisania tego artykułu) przez Bank PKO BP i Inteligo.

Zaloguj się, by złożyć wniosek

Dalej system zapyta nas, czy chcemy od razu dodać nasze dane kontaktowe do Rejestru Danych Kontaktowych (RDK). Dzięki temu urzędnicy będą mogli w szybszy i łatwiejszy sposób komunikować się z  Tobą. Więcej na temat RDK znajdziecie Tutaj.

Dodaj dane do Rejestru Danych Kontaktowych

Po zalogowaniu wybieramy powód z jakiego wnioskujemy o wydanie nowego dokumentu oraz decydujemy do jakiego urzędu chcemy kierować pismo (nie musi być to urząd zgodny z naszym zameldowaniem). Nasze dane osobiste są pobierane z centralnej bazy danych i automatycznie zasilają odpowiednie pola w naszym wniosku. Dzięki temu zyskujemy cenne minuty i nie musimy wiele razy wpisywać tych samych danych. To dobrze, że Ministerstwo Cyfryzacji zaczyna stawiać na inteligentne kreatory wniosków. Brawo!

                                                         Wybór powodu wymiany i urzędu

Wniosek również umożliwia dodanie zdjęcia do dowodu oraz podejrzenie jak wygląda gotowy awers naszego dowodu osobistego. Zweryfikuj, czy Twoje zdjęcie spełnia wymagania.

Dalej, Podajemy nasze dane kontaktowe. Wpisz swój adres e-mail i numer telefonu, aby umożliwić urzędnikowi kontakt w sprawie błędów lub braków we wniosku. Może to przyspieszyć załatwienie sprawy. Warto zwrócić uwagę, że jeśli nie wybierzemy formy tradycyjnej (listowej) wszelkie komunikaty związane z nasza sprawą trafiać będą na naszą skrzynkę ePUAP.

Na koniec weryfikujemy nasze dane osobowe i podpisujemy całość naszym Profilem Zaufanym 🙂  lub e-dowodem lub podpisem kwalifikowanym Proste? No pewnie! Dobrze, że Ministerstwo Cyfryzacji poprawiło wniosek o dowód. Bardziej przejrzysty formularz przyda się w tym roku wielu osobom.

Cieszę się, ze Ministerstwo cały czas stara się jeszcze bardziej usprawnić proces załatwiania spraw urzędowych. Wciąż jednak jest na czym pracować, niemniej kierunek obraliśmy dobry. Procedura wypełniania i wysyłania wniosku nie zajęła mi dużo czasu. Mogło to być 10 minut (wraz ze znalezieniem odpowiedniej fotografii na komputerze i przygotowaniem danych dostępowych do Profilu Zaufanego.)

Więcej na temat nowego wniosku o dowód Tutaj

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.