Wniosek PIT-WZ w serwisach bankowych

Musisz się rozliczyć ale nie masz na to czasu? Złóż wniosek PIT-WZ i poproś urzędnika by zrobił to za Ciebie. Jeśli masz 5 minut. Rozlicz się za darmo przy pomocy programu e-pity tak jak ja! Po prostu #Urząd24!

Współpraca banków z Państwem rozwija się coraz bardziej. Portfel e-usług, z których możemy skorzystać przez stronę internetową wybranych banków rośnie, co mnie osobiście cieszy. Dotychczas np. na stronie Inteligo mogliśmy logować się do PUE ZUS bez konieczności posiadania tam konta, mogliśmy też złożyć wniosek o 500+, a także założyć Profil Zaufany (co ważne) bez konieczności pójścia do urzędu w celu weryfikacji danych osobowych. Teraz na stronie banku możemy też przeczytać o kolejnej ciekawej funkcji.

Już w tym okresie rozliczeniowym możemy skorzystać z Wniosku PIT-WZ i przesłać go kanałem transakcyjnym banku. PIT-WZ to nic innego jak prośba o sporządzenie zeznania podatkowego przez Urząd Skarbowy. Urząd na podstawie tego wniosku przygotuje dla Ciebie wstępne zeznanie PIT-37. Na stronie banku wypełniamy krótki formularz, w którym np. wskazujemy z jakich ulg korzystamy lub jakie mamy koszty uzyskania przychodu. Dodatkowo możemy też podać numer KRS organizacji pożytku publicznego, na którą chcemy przekazać 1% podatku. Na koniec wskazujemy nasz Urząd Skarbowy. Co ważne, wniosek ten można składać tylko do 18 kwietnia. Otrzymane od urzędu wstępne zeznanie PIT-37 możemy zaakceptować lub odrzucić do 2 maja. 

Myślę, że ostatnie działania Ministerstwa Cyfryzacji i banków prowadzących działalność na terenie Polski pokazuje jaki kierunek nakreśliła Minister Anna Streżyńska. Wydaje mi się, że jest to kierunek słuszny. Bankowość elektroniczna może szybko zwiększyć popularność i co najważniejsze wygodę Polaków, którzy muszą złożyć konkretne pisma w urzędzie. Co najważniejsze, Profil Zaufany jest dostępny praktycznie od ręki. Widać też, że Banki nie przejmują właściwie roli urzędników. Pełnią tylko rolę e-pośrednika. e-Usługi dostępne są tylko i wyłącznie online. Nie można z nich skorzystać np. w samym oddziale, czy przy pomocy infolinii. Być może warto jeszcze bardziej zaprosić do współpracy sektor prywatny?

Osobiście po raz kolejny rozliczałem się przy pomocy programu e-pity. Paradoksalnie więcej czasu straciłbym na składanie wniosku PIT-WZ, a później na weryfikacji tego, co otrzymałem od urzędnika. Dzięki e-pity rozliczyłem się dosłownie w 10 minut sprawdzając przy okazji wszystkie dane po pięć razy. Miałem większą kontrolę nad tym co tworzę. Szybko, łatwo.. po prostu! Zachęcam do zapoznania się z programem!

Więcej informacji o ofercie Banków na przykładzie banku PKO tutaj

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.