Wspólnota europejska wciąż cyfrowo rozbita

Europa wciąż bardzo różnorodnie rozwija się pod względem cyfryzacji. Niektóre kraje takie jak np. Dania i Estonia rozwijają się bardzo prężnie. Inne, takie jak Polska, Grecja lub Rumunia mają w tym względzie spore zaległości. 

Jakiś czas temu Komisja Europejska opublikowała najnowsze dane dotyczące cyfryzacji Europy. Jako wspólnota wciąż pniemy się do góry i rozwijamy pod względem umiejętności cyfrowych oraz coraz częstszego wykorzystania nowych technologii. Część krajów, w tym Polska niestety wciąż blado wypada na tle innych członków wspólnoty jeśli chodzi o aspekt cyfryzacji. Nie jest jednak najgorzej, bo wykazujemy ciągły, rokroczny rozwój.

Według danych zebranych przez Komisję Europejską, zaledwie 63% Polaków deklarowało regularne korzystanie z Internetu w 2014 roku. Najsłabszy wynik należał do Rumunii, a najlepszy do Luksemburgu co nie powinno nikogo dziwić. Dziwi mnie jednak wynik Europy jako całości. Zaledwie 75% Europejczyków przyznało, że w 2014 roku regularnie korzystało z Internetu. Dość mało. Rozumiem, że kraje biedniejsze zaniżają wynik całości wspólnoty. Ale żeby aż tak?

Jak przyznają unijni eksperci cyfryzacja wspólnoty jest bardzo różnorodna. We wspólnocie występują kraje, które są światowymi liderami jeśli chodzi o e-administracje np. Estonia ale jest ich niewiele. Są też niestety kraje, w których rozwój cyfryzacji jest praktycznie zerowy. I tak np. w badaniu cyfryzacji Dania otrzymała wynik 68%, a Rumunia tylko 31%. Polska również nie przoduje w tych zestawieniach i możemy pochwalić się szóstym miejscem… od końca. Dziwi mnie jednak aż tak mocne rozbicie Europy pod względem cyfryzacji. Bo przecież jest w UE mnóstwo krajów, które są bogate i rozwinięte np. Niemcy, Wielka Brytania, Francja etc. Niestety, mimo to wszystkie składowe wskaźnika wyliczanego w badaniu są poniżej średniej. Do wskaźnika zaliczyć można m.in. łączność, korzystanie z Internetu, integracje technologii cyfrowych. Powiem więcej, część składowych takie jak używanie Internetu i integracja technologii cyfrowych była niższa, niż średnia obliczona na podstawie grupy państw słabych pod względem cyfryzacji. Do tej grupy należy także Polska obok Grecji, Węgier, Słowenii, Chorwacji, Rumunii, Bułgarii, Słowacji czy Włoch i Cypru.

Nie jest jednak tak, że w Europie źle się dzieje jeśli chodzi o cyfryzacje. Wręcz przeciwnie! Wspólnota ciągle się rozwija. Coraz więcej ludzi korzysta z Internetu i z udostępnianych przy jego pomocy usług np. oglądania treści audiowizualnych. Spora grupa, która cały czas rośnie robi zakupy online, płaci swoje rachunki i korzysta z usług publicznych w Internecie. Oczywiście dzieje się to w krajach, gdzie obywatele mają dostęp do tego typu e-usług. W Danii np. aż 69% obywateli wysyła formularze online, by załatwić sprawy administracyjne. W Rumunii korzysta z takiej możliwości zaledwie 6% obywateli. W Estonii każdy lekarz korzysta z elektronicznych recept, które już wkrótce mają pojawić się w Polsce. Więcej na ten temat Tutaj.

Europa rozwija się pod względem cyfrowym, niestety spora część krajów należących do wspólnoty ma pod tym względem duże zaległości. Dlatego też musimy wspólnie starać się, by je nadgonić. Dlatego też Unia Europejska bardzo mocno dofinansowuje inwestycje związane z cyfryzacją państw.

Więcej informacji Tutaj

 

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.