Wybory parlamentarne – Dopisz się do spisu wyborców online!

Moi Kochani! Postanowiłem szybko przetestować usługę dokonywania wisu do spisu wyborców online. „Szybko” w tym przypadku okazało się naprawdę prawdą! Z zegarkiem w ręku (i robieniem screenów) cała procedura od zalogowania się do systemu Obywatel.gov.pl, aż po wysłanie wniosku trwała w moim przypadku 5 minut i 34 sekundy! Teraz będę mógł zagłosować w gminie, której mieszkam, a nie w tej w której jestem zameldowany. Po prostu!

Ale od początku. Chcesz zagłosować w nadchodzących wyborach, ale nie mieszkasz w miejscu zameldowania? A może mieszkasz w Polsce, ale jesteś obywatelem innego kraju Unii Europejskiej? Jeśli chcesz głosować w gminie, w której mieszkasz musisz w urzędzie lub online złożyć szybki wniosek, by wpisano Cię do spisu wyborców. Chcesz mieć wpływ na to co dzieje się w Twoim kraju? Dopisz się do spisu wyborców! Masz na to czas do 8 października. 

Czego Ci trzeba? Profilu Zaufanego. Nie masz go? Wystarczy go założyć online przy pomocy swojego banku (Więcej o tym Tutaj i Tutaj) lub klasycznie via Obywatel.gov.pl. Więcej instrukcji we wskazanych linkach. Zaloguj się do systemu Obywatel.gov.pl i wybierz interesujący nas wniosek – bezpośredni Link Tutaj).

Wniosek o dopisanie do spisu wyborców składa się z zaledwie 4 ekranów i dosłownie kilku pól do wypełnienia. Zresztą… większość pól jest już uzupełniona dzięki temu, że system pobiera dane ze swoich baz. Brawo! Poniżej zamieszczam screeny, by udowodnić Wam jakie to proste! Dane osobiste – zamazałem, dlatego pola są puste.

Jeśli jakaś część wniosku jest niejasna… po prawej znajdziesz podpowiedzi dotyczące konkretnych pól. Portal również automatycznie podpowiada wypełnienie pól dotyczących adresu i urzędu, do którego należy dany wniosek wysłać.

Zaloguj się przy pomocy loginu lub bankowości elektronicznej

Odpowiedz na podstawowe pytania

Wpisz adres, pod którym będziesz czasowo przebywać w dniu wyborów

W etapie trzecim i czwartym należy uzupełnić swoje dane osobowe. Jeśli wcześniej uzupełniłeś je podczas zakładania Profilu Zaufanego, system zaciągnie je automatycznie. Wystarczy je sprawdzić, jeśli to konieczne dokonać aktualizacji i zapisać. Podczas wyborów samorządowych w 2018 roku trzeba było do wniosku o dopisanie do spisu wyborców również dodać załącznik ze zdjęciem Twojego dowodu osobistego. Teraz, nic nie trzeba załączać. Cała procedura jest jeszcze prostsza i szybsza.

W ostatnim kroku formularza wyświetla się podsumowanie wniosku. Sprawdź poprawność wszystkich wprowadzonych danych i podpisz wniosek przy pomocy Profilu Zaufanego przez ePUAP lub korzystając z Profilu Zaufanego. Wniosek po podpisaniu zostanie wysłany do wskazanego przez Ciebie urzędu. Proste? No pewnie, że proste! Brawa dla Ministerstwa Cyfryzacji i Twórców formularza, który z wyborów na wybory jest jeszcze prostszy. Tym razem poszło mi znacznie szybciej niż kilka lat temu.

Link do wniosku o dopisanie do spisu wyborców: 
https://www.gov.pl/web/gov/dopisz-sie-do-spisu-wyborcow

Po wysłaniu wniosku do urzędu, na Waszego e-maila trafi potwierdzenie. Niecałą dobę wcześniej już otrzymałem e-maila z informacją, że zostałem dopisany do spisu wyborców.

Idźcie na wybory! Skorzystajcie z przywileju demokracji! Nie ma już wymówki, że za dużo formalności! Wystarczy 5 minut z Waszej Doby! 🙂

Udostępniajcie i korzystajcie!

Po prostu.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.