Wysłaliśmy wniosek o niezaleganiu w podatkach przez ePUAP!

Na naszym portalu pokazywaliśmy już Wam nasze zmagania z kilkoma e-Usługami takimi jak np. Przechodzenie na e-awizowanie (Tutaj), Wybór ”ZUS czy OFE” (Tutaj), czy zakładanie konta na ePUAP (Tutaj). Dziś podejmujemy kolejne wyzwanie. Zdecydowaliśmy się spróbować wysłać przy pomocy portalu ePUAP wniosek o niezaleganiu w podatkach (WoZNP). Sprawa ta nie posiada swojego własnego e-formularza, więc wybraliśmy opcję „pismo ogólne do podmiotu publicznego”. Po zalogowaniu na portalu ePUAP, klikamy na przycisk „przejdź do formularza”. Pojawi nam się kolejny ekran dialogowy. W nim wybieramy odpowiedniego adresata naszego e-listu. W naszym przypadku był to Urząd Skarbowy – Poznań – Jeżyce.

Kiedy odpowiednio zaadresujemy nasz elektroniczny dokument, wybieramy z listy rozwijanej rodzaj naszego pisma. Nie byliśmy pewni jakiego rodzaju jest nasz WoZNP. Na szczęście w dziale „Pomoc” przeczytaliśmy, że „Wybór nie będzie miał wpływu na skuteczność doręczenia”. Tak więc wybraliśmy opcję Wniosek. W tytule zaś wpisaliśmy: „Wniosek o niezaleganie ze składkami”. Treść naszego wniosku była zwięzła i ograniczała się tylko do prostego komunikatu, czego nasza sprawa dotyczy.

ePUAP - Wniosek o niezaleganie w podatkach Online

ePUAP – Wniosek o niezaleganie w podatkach Online

W załączniku oczywiście zamieściliśmy uzupełniony przez nas dokument, który znajdziecie pod Tym linkiem. Wygenerowaliśmy go szybko i łatwo przy pomocy FillUp. Kiedy wypełniliśmy już wszystkie pola, klikamy opcję „Zapisz i przejdź dalej”. Kolejnym etapem jest podsumowanie naszego dokumentu oraz podpisanie go Profilem Zaufanym lub podpisem elektronicznym. Kiedy tego dokonamy pozostaje nam tylko wysłać e-dokument.  Podsumowanie naszego wniosku możecie zobaczyć poniżej.

ePUAP - Wniosek o niezaleganie w podatkach Online

ePUAP – Wniosek o niezaleganie w podatkach Online

Chwilę później w naszej Skrzynce Odbiorczej na ePUAP pojawiło się Urzędowe Poświadczenie Przedłożenia. Dzięki niemu wiemy, że nasz dokument został dostarczony do urzędu. Nasze UPP możecie zobaczyć poniżej.

ePUAP - Wniosek o niezaleganie w podatkach Online

ePUAP – Wniosek o niezaleganie w podatkach Online

 

Ogromnie cieszy nas, że udało się załatwić tą sprawę online. Nie jest to może tak intuicyjne jak być powinno, przez co straciliśmy na to trochę czasu. Z pewnością jednak straciliśmy go mniej niż gdybyśmy chcieli załatwić to drogą tradycyjną. Teraz, kiedy weszły w życie przepisy, które wymuszają na urzędach obsługę ESP z miłą chęcią będziemy testować kolejne e-formularze 🙂

W razie pytań, służymy pomocą!

Share

28 thoughts on “Wysłaliśmy wniosek o niezaleganiu w podatkach przez ePUAP!

 1. Testowane w Warszawie – Ursynów. Ze strony epuap wszytko działa ale zapobiegawczo zadzwoniłem do US Wynalazek 3. I tak: Od 2016 roku to będzie działać a na chwile obecna nie! Jeśli mimo wszytko wypełniłbym wniosek z epuap to oddzwonią i zostanę poproszony o stawiennictwo osobiste. Tyle w temacie.

 2. Witam,
  Złożyłem wniosek o niezaleganiu w opłatach do US: Trzeci Urząd Skarbowy Warszawa Śródmieście według tej instrukcji. Pani obsłużyła mój wniosek drogą elektroniczną bez wizyty w urzędzie.

  Dziękuję zespołowi u24.pl za mój zaoszczędzony czas. Mogłem załatwić sprawę bez zwalaniania się z pracy.

  Pozdrawiam,
  Paweł

 3. Czy przy takim załatwianiu sprawy wnosi się jakąś opłatę skarbową? Wg epuap kosztuje to 21 zł tylko jak i w którym momencie dokonuje się tej wpłaty?

 4. Według moich informacji wystarczy załączyć do wniosku potwierdzenie przelewu na konto urzędu.
  Pozdrawiamy,
  Zespół U24

 5. A ile czasu trwa odpowiedź z urzędu? Chodzi mi o konkretne zaświadczenie o nie zaleganiu czy z US czy z ZUS czy trwa to natychmiast czy czas oczekiwania tez do 7 dni.Czasem pani w okienku miłą i wystawi praktycznie od ręki, a wiadomo chodzi często o czas.Będę wdzięczna za szybką odpowiedź.

 6. Witamy serdecznie,
  Nasze doświadczenie pokazało, że UPO otrzymuje się niemal automatycznie. Na załatwienie sprawy czekaliśmy zgodnie z wyznaczonym czasem oczekiwania. Do siedmiu dni.
  Pozdrawiamy,
  Zespół U24

 7. Moje doświadczenie z tym wnioskiem jest takie, że Urząd Skarbowy w Ostrołęce odpowiedział że nie praktykuje wysyłania takich pism przez platformę i mimo, że wniosek został przyjęty i zaświadczenie przygotowane to i tak muszę po nie jechać. Czy nie jest to nadużycie urzędu?

 8. II US w Toruniu wniosek przyjął ale…
  twierdząc, że podpis profilem zaufanym (ePUAP) złożono jedynie pod pismem przewodnim, a załączony formularz z fillUPa (treść wniosku o niezaleganie w podatkach) pozostaje niepodpisany. Zaświadczenie będzie zatem wydane osobiście po uzupełnieniu podpisu na wniosku :/
  Plusy są takie, że złożony wniosek został przyjęty, a o braku podpisu „na wniosku” US poinformował niezwłocznie mailem, załączając prośbę o kontakt telefoniczny, w trakcie którego wszystko udało się ustalić.
  US stoi na stanowisku, że jeżeli treść wniosku o wydanie zaświadczenia znalazłaby się w polu „treść pisma” zamiast w załączniku wygenerowanym z fillUPa, to podpis profilem zaufanym byłby uwzględniony i sprawa do końca byłaby załatwiona elektronicznie.

 9. Widzimy, że wciąż jest pod górkę i wiele tak naprawdę zależy od konkretnych urzędów i zapewne urzędników w nim pracujących.
  Gratulujemy Panu wytrwałości! 🙂
  Dziękujemy, że korzysta Pan z fillUp
  Pozdrawiamy,
  Zespół U24

 10. US Warszawa-Targówek
  Przesłałem jak radziliście wniosek, do wniosku załączyłem wniosek na formularzu pobranym ze strony mf.gov.pl
  Następnego dnia urząd zadzwonił i poinformował mnie, podobnie jak w przypadku Przemka, że załącznik traktują jako niepodpisany i trzeba go podpisać. Ale wg Pani z którą rozmawiałem chodzi o podpis „fizyczny”, zatem gdybym wniosek wydrukował, podpisał, zeskanował i dopiero wtedy załączył, to byłoby ok. Więc muszę jechać odebrać osobiście, ale decyzja zajęła US 1 ( słownie jeden) dzień, co jeszcze na targówku mi się w życiu nie zdarzyło :))
  dzięki za pomoc

 11. Panie Marku, czy wniosek złożony do urzędu podpisał Pan Profilem Zaufanym?

  PS. Cieszymy się, że mogliśmy pomóc!

  Pozdrawiamy,
  Zespół U24.pl

 12. Witam,
  Jak mam dołączyć potwierdzenie przelewu za opłatę skarbową od wniosku o niezaleganie? Składam wniosek przez e-puap już trzeci raz i za każdym razem nie mogę się doszukać takiej opcji. Skutek jest taki, ze wysyłam potwierdzenie przelewu pocztą elektroniczną bezpośrednio do pani, która wystawia zaświadczenie, ale zawsze muszę do niej dzwonić i z nią to ustalać, co jest uciążliwe. Czy jestem ślepa? Wybieram dostępny formularz: Zaświadczenia o niezaleganiu z podatkami, opłatami, mandatami lub stwierdzające stan zaległości – Zaswiadczenia o niezaleganiu.xml
  Proszę o pomoc techniczną.
  Pozdrawiam,

 13. Dzień dobry,
  A czy dodanie potwierdzenia jako załącznika do pisma nie wchodzi w grę? Pdf lub skan dokumentu?

  Pozdrawiamy,
  Zespół U24.pl

 14. Niestety chyba łatwiej mi będzie przebić się przez korki w Warszawie nić coś załatwić w epuap. Urząd Skarbowy Warszawa Mokotów w wyszukiwarce nazywa się Warszawa Mokottów 🙂 Funkcji załawienia tej sprawy nie ma na wprost, natomiast opcja o której piszecie „Przejdź do formularza” wydaje się nie istnieć już. U mnie jej nigdzie nie ma.

 15. Od dłuższego czasu wszystko co możliwe robię w epuap 🙂 Często są problemy… wiele razy mimo, że mam zaznaczone, że odpowiedz chce na skrzynkę epuap dostaję list polecony z urzędu…

 16. Niestety, wciąż to się zdarza. Ja osobiście zgłosiłem na swojej poczcie wolę otrzymywania e-awizo… mimmo to nadal dostaje papierowe 🙂 a e-awiza brak 🙂 Ale zmienia się! Zmienia się na lepsze 🙂
  Pozdrawiamy,
  Zespół U24.pl

 17. Ja mam oprogramowanie appla i wyskakuje mi info, że podpis epuap pod formularzem z fillup możliwy jest tylko z windows…:-(

 18. Wszystko fajnie jest. Złożyłam przez ePUAP wniosek o wydanie Zaświadczenie o niezaleganiu w podatkach. I wszystko zadziałało jak trzeba. Tak mi się przynajmniej wydawało. Mam Zaświadczenie, ale… Bank żąda ode mnie formularza w formacie xades, bo nie może sprawdzić podpisu elektronicznego osoby podpisującej zaświadczenie. I tu się robi problem, bo bank wydaje w PDF. Więc muszę wystąpić do US z kolejnym wnioskiem i prosić o wersję papierową.To chyba nie tak miało być.
  :(((((

  Pozdarwaiam

 19. Przykro nam, że taka sytuacja miała miejsce. Widać nadal brak konsekwencji.
  A formalności z bankiem też próbowała Pani załatwić online?

  Pozdrawiamy,
  Zespół U24

 20. Witam,
  proszę o pomoc, złożyłam wniosek podpisałam i niby wszytko ok- dokument jest w wysłanych wiadomościach ale nie otrzymałam od wczoraj żadnego potwierdzenia, że dokument został złożony. Co może być tego przyczyną?

 21. Powinna Pani zobaczyć w zakładce „Moje Dokumenty -> Odebrane” na ePUAP Urzędowe Poświadczenie Przedłożenia (UPP). Jeśli takowe nie trafiło na Pani skrzynkę zalecamy skontaktować się z urzędem i dopytać, czy Pani pismo faktycznie trafiło do urzędu.

  Pozdrawiamy,
  Zespół U24.pl

 22. A ja uwierzyłem w biznes.gov.pl i za jego pośrednictwem złożyłem wniosek do I US Katowice. Wszystko przebiegło sprawnie, łącznie z dołączeniem potwierdzenia opłaty skarbowej i wybraniem opcji odbioru w wersji elektronicznej, po czym otrzymałem UPP i spokojnie czekałem. Niestety, kiedy po 10 dniach nie otrzymałem zaświadczenia wysłałem mailowo pytanie do US, na co otrzymałem telefon z US Katowice, że u nich nie można otrzymać zaświadczenia elektronicznie, tylko albo pocztą, albo trzeba pofatygować się osobiście.
  Po co taka usługa, z której nie można skorzystać? Gdyby ta informacja była podana na etapie składania wniosku, to przynajmniej mógłbym wybrać przesyłkę pocztową, a tak muszę jechać osobiście, bo nie ma już czasu na pocztę.

 23. Niestety, pomimo szczerych chęci korzystania z e-usług wciąż i wciąż trzeba trzymać rękę na pulsie i upewniać się czy wszystko działa jak należy. To smutne ale mam nadzieję, że to się zmieni!
  Pozdrawiam,
  Zespół U24.pl

 24. A czy taki dokument wystawiony elektronicznie różni się bardzo od wystawione w urzędzie? czy przedkładając gdzieś taki dokument nikt nie przyczepi się że jest bez pieczątek i podpisów?

 25. Nie, dokument wystawiony elektronicznie przez ePUAP i wraz z otrzymaniem UPO jest równoznaczny z takim dokumentem, który przedstawimy w urzędzie tradycyjną drogą.
  W świetle prawa te oba dokumenty mają taką samą wartość.

  Pozdrawiamy,
  Zespół U24.pl

 26. Udało mi się złożyć wniosek o zaświadczenie o niezaleganiu 28.02 przez platformę „Biznes.gov.pl”. Podobno nie można na nią przesłać zaświadczenia („nie da się”). W związku z tym, rzekomo, zostało przesłane na epuap. Problem w tym, że na epuap nie mam żadnej wiadomości (ostatnia jest z 2017 r.). Na takie dictum, Pani w US przekazała informację, że jak nie ma to nie ma i oni nic nie poradzą i proszę czekać, aż przyjdzie pocztą. Ręce opadają…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.