Wyszukiwarka Usług Internetowych

Dziś przedstawię Wam coś ciekawego, co przygotował Urząd Komunikacji Elektronicznej. To wyszukiwarka infrastruktury i usług szerokopasmowych. Dzięki niej, każdy z nas może sprawdzić, czy w danym miejscu są dostępne np. usługi szerokopasmowe, węzły, linie… Można sprawdzić kto i jakie usługi dostarcza. Jak twierdzi Prezes UKE: „To milowy krok w budowaniu obywatelskiego społeczeństwa informacyjnego”.

Aby sprawdzić jakie usługi są dostarczane w danej lokalizacji wystarczy wejść na stronę i wpisać adres miejsca, które nas interesuje. Następnie zaznaczamy co chcemy wyszukać. Możemy sprawdzić jakie media są dostarczane do danego adresu, jaka jest prędkość internetu etc. Możemy zobaczyć plan linii i gdzie znajdują się węzły w okolicy adresu, który nas interesuje. Wszystko oczywiście widzimy na mapie, która obrazuje nam wyniki wyszukiwania.

Wyszukiwarka może nam się przydać, gdy np. chcemy się przeprowadzić wraz z naszą rodziną lub przenieść firmę. Możemy szybko sprawdzić jakie usługi zapewniane są pod danym adresem. Mi osobiście bardzo na tym zależy by w miejscu, w którym mieszkam był zapewniany szybki i co najważniejsze stabilny internet. Jest w Polsce na pewno wiele takich osób. Gdy będę się przeprowadzał na pewno będę pamiętał o tej wyszukiwarce. Jak mówi Prezes UKE „Wyszukiwarka jest doskonałym miejscem zderzenia pomiędzy oczekiwaniami cyfrowymi Polaków, a planami inwestycyjnymi i świadczonymi usługami przedsiębiorców telekomunikacyjnych. Tak właśnie nowoczesne technologie znajdują miejsce w codziennym życiu obywateli. Wyszukiwarka to najlepszy przykład praktycznego ich wykorzystania”.

Na koniec warto zwrócić uwagę, że wyniki wyszukiwania możemy pobrać w postaci pliku pdf lub csv. Dodatkowo, możemy zgłosić popyt na prędkość wyższą niż ta, która dociera do nas w tym momencie. To bardzo ciekawe rozwiązanie. Pytanie tylko, jak bardzo brane jest to pod uwagę 🙂 Według zapewnień twórców, na podstawie wyników powstaną mapy zapotrzebowania Polaków w zakresie usług telekomunikacyjnych, które miałyby stać się sygnałem dla operatorów gdzie jeszcze mogą zainwestować w rozbudowę infrastruktury. To dobry pomysł!

Trzymamy kciuki za to rozwiązanie i zachęcamy Was do korzystania i zgłaszania popytu 🙂
Wyszukiwarka znajduje się na stronie UKE Tutaj

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.