Zgubiłeś dowód podczas wypadu na narty? Zgłoś to online!

Od połowy stycznia do końca lutego trwać będą tury ferii zimowych w Polsce. Idealny moment na wypad na narty lub relaks w zaciszu swojego domku przy kominku. Niezależnie gdzie będziesz i co będziesz robić dobrze wiedzieć, że gdy stanie się coś z Twoim dowodem osobistym nie musisz przerywać swoich wakacji! Zgłosić zaginiony lub zniszczony dokument możesz teraz przez Internet.

Czego potrzebujesz? Profilu Zaufanego, który posłuży Ci do potwierdzania swojej tożsamości w internecie! Nie posiadasz go? Zdobądź go bez wychodzenia z domu – Tutaj

By zgłosić zgubę – wejdź na stronę www.obywatel.gov.pl (Link bezpośrednio do interesującej Cię e-usługi). Wybierz opcję wyślij zgłoszenie i określ co zgłaszasz. Może to być utrata lub uszkodzenie dowodu osobistego. Jeśli zgłaszasz uszkodzenie – określ jak dostarczysz uszkodzony dowód do swojego urzędu. Dalej, zaznacz czy i w jaki sposób chcesz otrzymać zaświadczenie o utracie lub uszkodzeniu dowodu. Możesz je otrzymać pocztą, na swoją skrzynkę na ePUAP lub odebrać w urzędzie. Tak więc jeśli przed Tobą dalszy ciąg wakacji – poproś o wysłanie Ci zaświadczenia online  – może się przydać. Jest ono ważne do czasu wydania nowego dowodu osobistego (maksymalnie 2 miesiące). By uzyskać nowy dowód tożsamości musisz wysłać zaświadczenie do urzędu z prośbą o jego wyrobienie. Ten wniosek również możesz wysłać online – Zobacz Tutaj

Na koniec podpisz wypełniony przez siebie formularz drogą elektroniczną – swoim Profilem Zaufanym i wyślij zgłoszenie. Otrzymasz urzędowe poświadczenie przedłożenia, czyli UPP, a uszkodzony dowód po powrocie z wakacji dostarcz do urzędu lub wyślij pocztą.

Po prostu 🙂 Usługa jest w pełni bezpłatna.

Pamiętaj! Jeśli Twój dowód zaginął musisz skontaktować się ze swoim bankiem, by nikt nie podszył się pod Ciebie. Dbaj o swoje bezpieczeństwo! Bank przekaże informację dalej – do innych banków, operatorom komórkowym etc.  Zgłoś do banku informację o utracie dowodu nawet jeśli nie masz konta bankowego!

Jeśli jesteś za granicą – zgłoś utratę lub uszkodzenie dowodu u konsula (osobiście, listem lub faksem)

Więcej informacji na stronie – Ministerstwa Cyfryzacji lub obywatel.gov.pl – Tutaj

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.