ZIP – Przydaje się!

ZIP działa już ponad pół roku. Konto założyło sobie 33 tysiące pacjentów. Pozwolił on im na kontrolę swoich własnych świadczeń oraz swojej historii chorobowej. ZIP pozwolił także wykryć sporą gamę nadużyć. Pacjenci informowali o zabiegach i usługach, których wcale nie mieli robionych. Dzięki zgłoszeniom użytkowników ZIP, można było przeprowadzić kontrole. W ten sposób ukarano 13 świadczeniodawców.  

Zintegrowany Informator Pacjenta, to miejsce gdzie możemy w łatwy sposób nie odchodząc od biurka sprawdzić naszą historię leczenia i przypisanych nam leków. Każdy posiadacz konta na portalu może sprawdzić informacje dotyczące swojego lekarza rodzinnego. Platforma ta została uruchomiona przez NFZ w połowie roku 2013 i do lutego 2014 założyło na niej konto ok 33 tysięcy pacjentów.

Zintegrowany Informator Pacjenta ma wiele zalet. Pacjenci mogą kontrolować i analizować swoją historię choroby oraz leki im podawane. Mogą sprawdzić czy ich pracodawcy opłacają składki lub czy medykamenty im zapisane są refundowane. Dodatkowo możemy sprawdzić wszelkie dane dotyczące poradni specjalistycznych, czy oddziałów szpitalnych. To są zdecydowane zalety portalu. Dziś chcę zająć się pośrednimi efektami działania ZIP.

Więcej informacji dotyczących samego portalu znajdziecie Tutaj.

Dzięki Zintegrowanemu Informatorowi Pacjenta, NFZ zwiększyło kontrolę nad świadczeniami. Pacjenci, którzy posiadają konto na platformie mogą w łatwy sposób wykryć nieprawidłowości. Często zdarza się tak, że lekarze przypisują chorym usługi lub refundacje, z których pacjent w ogóle nie skorzystał. Dzięki ZIP pacjenci mogą w łatwy sposób za pomocą e-formularza zgłaszać wszystkie niezgodności na ich kontach. W ten sposób w okresie od lipca 2013 do lutego 2014 aż 82 pacjentów zgłosiło zastrzeżenia. Zakwestionowali oni 116 usług medycznych, które zostały wycenione na łączną kwotę 34 tysięcy złotych. Dzięki temu NFZ mógł przeprowadzić kontrolę, która skończyła się ukaraniem 13 świadczeniodawców. Są to niewielkie sumy ale musimy pamiętać, że na portalu zarejestrowało się tylko 33 tysięcy pacjentów. Mam nadzieję, że z każdym kolejnym miesiącem będzie użytkowników przybywać, a tym samym zwiększy się kontrola nad świadczeniodawcami.

NFZ ujawnia kilka przykładów nadużyć wykrytych przez pacjentów. Często są to drobnoski. Jedna kobieta dowiedziała się dzięki ZIP, że jest od trzech lat przypisana do przychodni, w której w ogóle się nie pojawia. Czasem zdarzają się poważniejsze nadużycia. Mężczyzna ze Szczecina dzięki ZIP dowiedział się że jest leczony u neurologa i ortopedy w mieście, w którym nigdy nie był. Użytkownicy również stwierdzali, że NFZ zapłaciło za zabiegi których nie mieli robionych. Przykładem może być pacjent, który pojawił się u pewnego stomatologa tylko raz w celu usunięcia kamienia nazębnego. Jak się okazuje dentysta wykazał, że w dwa miesiące wyleczył on choremu 13 zębów.

Każdy nieodpowiednio przypisany zabieg czy usługa to koszty, które ktoś ponosić musi. ZIP pozwala oczyścić NFZ i świadczeniodawców z oszustw i nadużyć. Dlatego zachęcam wszystkich czytelników do rejestrowania się na platformie ZIP i analizy przypisanych sobie świadczeń. Możecie zrobić to w łatwy sposób przy pomocy e-formularza na stronie ZIP.

Rejestrować się możecie Tutaj

Więcej informacji dotyczących samego Informatora Pacjenta znajdziecie Tutaj.

 

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.