#ZostańwDomu i Zamelduj się online!

Chcesz się wymeldować i zameldować w nowym mieszkaniu? Nie ma problemu! #ZostańwDomu i zrób to online! Wystarczy Profil Zaufany! 

Koronawirus sieje spustoszenie w Europie i w innych zakątkach świata. Coraz więcej ludzi boryka się z zarażeniem, dlatego Polski rząd nakłada mocne restrykcje związane z przemieszczaniem się ludzi i zachęca Polaków do izolacji. Akcja #ZostańwDomu póki co działa i Polacy zdecydowanie chętniej ograniczają wyjścia z domów. W którą stronę pandemia będzie się rozwijać? Trudno przewidzieć, jednak sam mocno zachęcam Was wszystkich do ograniczania aktywności odbywającej się w dużych skupiskach ludzkich. Pamiętajcie też o myciu rąk!

Ostatnio pisałem dla Was o tym jak e-usługi mogą przyczynić się do unikania wizyt w dużych skupiskach ludzkich  i informowałem co już możecie załatwić online. Pomyślałem, że pochylę się też nad tematem ostatnio ogłaszanym również przez Ministerstwo Cyfryzacji. W dobie tak dużego ruchu na rynku nieruchomości z pewnością wielu z Was musi się przemeldować. e-Usługa działa już od 2018 roku, jednak teraz wydaje się być ona podwójnie istotna. Zameldować się możecie bezboleśnie – przez internet. Wystarczy Profil Zaufany!

Wejdźcie na stronę GOV.pl, gdzie będziecie mogli zrealizować usługę, a także znaleźć jej opis.  Jeśli jesteś właścicielem mieszkania, w którym chcesz się zameldować wystarcz do wniosku elektronicznego dołączyć skan jednego z dokumentów z listy jaką na stronie www podaje Ministerstwo Cyfryzacji:

  • umowę cywilnoprawną, na przykład umowę najmu,
  • odpis z księgi wieczystej albo wyciąg z działów I i II księgi wieczystej,
  • decyzję administracyjną,
  • orzeczenie sądu.

Jeśli natomiast wynajmujecie mieszkanie, w którym chcecie się zameldować wystarczy dołączyć:

  • oświadczenie właściciele lub innego podmiotu, który ma tytuł prawny do mieszkania, potwierdzające twój pobyt w lokalu,
  • dokument, który potwierdza tytuł prawny do mieszkania właściciela lub innego podmiotu.

Elektroniczne pismo należy kierować do urzędu gminy, na terenie której mieszkasz.

Po wejściu na stronę GOV.pl i zalogowaniu się, wystarczy wybrać odpowiednią e-usługę. Podczas realizowania usługi należy wskazać rodzaj pobytu, na jaki chcemy się zameldować, wskazać osoby które chcemy pod danym adresem zameldować oraz wypełnić pozostałe informacje wraz z załączeniem odpowiednich, wyżej wspomnianych skanów.

W przypadku, gdy chcemy otrzymać zaświadczenie o zameldowaniu – należy jeszcze skierować płatność do wskazanego urzędu w wysokości 17 zł oraz podłączyć do wniosku potwierdzenie wykonania płatności.

Na koniec należy sprawdzić wszystkie dane i podpisać dokument Profilem Zaufanym. Nic prostszego! Chcesz sprawdzić, czy urzędnik rozpatrzył już Twoją prośbę? Wystarczy zajrzeć do rejestru PESEL i zapoznać się z wpisanymi tam danymi. Warto też kontrolować skrzynkę pocztową na platformie GOV.pl. To tym kanałem urzędnik się z Tobą skontaktuje, gdyby potrzebował od Ciebie więcej informacji!

Od uruchomienia tej e-usługi w styczniu 2018 roku skorzystało z niej przeszło 120 tysięcy Polaków!

W dobie szalejącego koronawirusa warto używać e-usług, które ograniczają naszą obecność w miejscach, przez które przetacza się bardzo dużo ludzi.

Więcej na temat e-usługi znajdziecie Tutaj

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.