ŹRÓDŁO pomoże rozpowszechnić Profil Zaufany?

Jak odpowiednio rozpowszechniać Profil Zaufany i samą e-administracje? Jeśli obywatele sami nie zakładają e-podpisów, to może trzeba zmienić strategię i wyjść z tym do obywatela? Dzięki systemowi ŹRÓDŁO istnieje taka możliwość. Jaka? 

W ostatnich dniach pisałem dla Was na temat szkoleń planowanych przez MAC, które zostaną przeprowadzone podczas wdrażania nowego projektu pt. „Powszechne e-usługi administracji publicznej na platformie ePUAP”. (Więcej na ten temat Tutaj). Wspominałem w tym tekście, że byłoby wspaniale gdyby urzędnicy sami proponowali lub nawet zakładali Profile Zaufane petentom. Chwilę później dostaje informacje, że Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji wraz z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych pracuje nad pomysłem połączenia implementowanego właśnie ŹRÓDŁA z wydawaniem Profili Zaufanych. Co z tego wyniknie?

Aktualnie praktycznie cała e-administracja i e-usługi wymagają od klienta potwierdzenia swojej tożsamości przy pomocy Profilu Zaufanego lub certyfikowanego podpisu elektronicznego. Musimy jakoś potwierdzić naszą tożsamość, tak samo jak robilibyśmy to przy okienku tradycyjnym. Dlatego też posiadanie tego typu potwierdzenia jest konieczne by korzystać z e-administracji w Polsce. Warto wspomnieć, że nie zawsze tak jest. Przykładowo, do wysłania  rozliczenia podatkowego nie jest konieczny e-podpis.

W tym momencie Profil Zaufany, czyli darmowy podpis elektroniczny możemy wyrobić tylko w dedykowanych punktach. (Lista znajduje się Tutaj) Jest ich co prawda coraz więcej… jednak to nie przekonuje Polaków do ich wyrabiania. W niemal 40 milionowym kraju Profil Zaufany posiada zaledwie nieco ponad 300 tysięcy ludzi (!SIC). Dlaczego tak jest? Widocznie coś robimy źle! Dlatego też MAC i MSW szukają innych rozwiązań, by rozpropagować e-administracje i sam Profil Zaufany.

By do wydawania tego darmowego e-podpisu wykorzystać system ŹRÓDŁO, konieczne byłoby techniczne wydzielenie Profilu Zaufanego z portalu ePUAP, nad czym prace już trwają i są na zaawansowanym poziomie. Wtedy udałoby się połączyć aktualnie implementowany system ŹRÓDŁO z Profilem Zaufanym, dzięki czemu aplikacje wymieniałyby się danymi automatycznie. Urzędnik tylko zatwierdzałby operację. W ten sposób udałoby się przyspieszyć proces propagowania Profilu Zaufanego wśród Polaków.

Czy takie podejście będzie lepsze niż dotychczasowe działania? Według mnie ma to szanse powodzenia. Nie możemy wymagać od obywateli podejmowania dodatkowych działań i marnowania ich cennego czasu. Państwo powinno wyjść samo do rodaków. Dlatego też zawsze bardzo podobała mi się idea przyjęta na Tajwanie. Tam dzieci zaraz po urodzeniu dostają pewnego rodzaju cyfrowy dowód tożsamości. Ten dokument czeka na nich gotowy do momentu, aż będą go potrzebować. Dzięki temu tamtejsi obywatele nie muszą nigdzie chodzić i załatwiać sobie Profili Zaufanych etc. Wszystko jest gotowe. Być może wykorzystanie ŹRÓDŁA pomoże rozpowszechnić Profil Zaufany i samą e-administracje? Po prostu urzędnicy zakładaliby obywatelom e-podpis w momencie, gdy ci pojawialiby się w urzędzie „przy okazji” innej sprawy.

Marcin Malicki – dyrektor Pionu Rozwoju Produktów i Usług Centralnego Ośrodka Informatyki przy MSW – zapewnia, że jest to póki co bardzo wstępny pomysł, który wymaga jeszcze dopracowań. Nie chcemy przecież dokładać urzędnikom kolejnych obowiązków, a ich odciążyć. System ŹRÓDŁO sam w sobie przyspieszy procedury urzędowe, bo pozwoli uniknąć czasochłonnego wypełniania formularzy. Rozpowszechnienie Profili Zaufanych i samej e-administracji jest też w gestii samych urzędników. Im więcej osób korzysta z e-usług, tym mniej oni czasu muszą poświęcać by obsługiwać petentów na miejscu w urzędzie.

Do implementacji tego pomysłu jeszcze daleko. Sprawa będzie konsultowana z samymi samorządowcami. Jeśli rozmowy zakończą się powodzeniem, idea będzie wprowadzana. Pozostaje jednak pytanie, czy to powinno zależeć od decyzji samorządowców, którzy paradoksalnie w dużej mierze nie ufają i nie chcą wykorzystywać nowych technologii w swojej pracy? Obawiam się, że wiem jaka będzie ich odpowiedź…

Więcej informacji na ten temat znajdziecie Tutaj

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.