Kolejny rekord e-PITów?

W świecie elektronicznych PITów znów zapowiada się rekord! Co roku więcej Polaków rozlicza się z fiskusem przez Internet. Początek okresu rozliczeniowego zapowiada kolejny sukces Ministerstwa Finansów. Czy uda nam się przeskoczyć poprzeczkę postawioną na wysokości nieco ponad 5 mln e-zeznań? 

Niemal każdy rok przynosi nam dobre wieści jeśli chodzi o liczbę złożonych deklaracji podatkowych drogą elektroniczną. Zeszłoroczny okres rozliczeniowy również zakończył się poważnym sukcesem e-Deklaracji. Rok 2015 także ma szansę na pobicie aktualnego rekordu. Osobiście trochę przypomina mi to coroczne zbiórki Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, które co roku kończą się pobiciem aktualnego rekordu. I dobrze!

Ministerstwo Finansów na początku lutego ogłosiło, że od momentu rozpoczęcia tegorocznego okresu rozliczeniowego, przez Internet podatnicy złożyli aż 519 569 PITów, co jest absolutnym rekordem. W zeszłym roku ten sam okres zakończył się wynikiem 295 070. Osobom, które płacą ryczałt ewidencjonowany oraz tym, którzy rozliczają swoje dochody przy pomocy karty podatkowej skończył się już czas na rozliczenia za zeszły rok. Wielkość tej grupy Ministerstwo Finansów szacuje na około milion osób. Złożyli oni niemal 350 tysięcy elektronicznych zeznań. Rok wcześniej zrobiło to w ten sposób zaledwie nieco ponad 180 tysięcy podatników. Tak więc mamy w tej grupie wzrost o 86%. To bardzo dobry wynik!

Początki elektronicznych deklaracji w Polsce nie wróżyły takiego sukcesu. W 2008 z e-PITów skorzystało zaledwie 400 osób. Było to spowodowane koniecznościom posiadania elektronicznego podpisu. W kolejnych latach zrezygnowano z tego wymogu co przekuło się na sukces e-deklaracji. W 2010 roku ilość e-wniosków wyniosła już 320 tysięcy, w 2011 nieco ponad milion, a w 2012 ilość przekroczyła dwa miliony. Zeszłoroczny okres rozliczeń zakończył się wynikiem przekraczającym 5 mln elektronicznych zeznań. Co roku stawiamy sobie wyżej poprzeczkę i co roku udaje się ją przeskoczyć. Niestety, pomimo tendencji wzrostowej Polacy i tak ciągle są zwolennikami tradycyjnych, papierowych formularzy. Zaledwie 1/4 wszystkich osób, które muszą się rozliczać robi to elektronicznie. Jesteśmy na dobrej drodze by to zmienić.

Żeby w tym roku przekroczyć rekord z 2014 roku musimy zebrać jeszcze nieco ponad 4,5 mln e-deklaracji. To dużo. Trzeba jednak pamiętać, że początek roku zawsze jest słaby jeśli chodzi o zeznania podatkowe przekazywane do MF. Pracodawcy dopiero zbierają dane dotyczące swoich pracowników i przygotowują PIT- 11. Największy ruch w e-PITach przewidywany jest tradycyjnie na kwiecień.

Co tu dużo mówić. Elektroniczne rozliczanie się z fiskusem jest prostsze, szybsze i przyjemniejsze. Nie musimy wychodzić z domu, stać w kolejkach, czy dostosowywać wszystkie plany do godzin otwarcia okienka w urzędzie. Rozliczamy się w wolnej chwili, bez pośpiechu i przy kawce 🙂 Same korzyści! Osobiście zachęcam Was serdecznie do rozliczania się drogą elektroniczną. Można to zrobić bezpośrednio przy pomocy systemu e-Deklaracje, lub przy pomocy komercyjnych kreatorów.  Te firmowe bardzo często sprawdzają się lepiej aniżeli system przygotowany przez Ministerstwo Finansów. Osobiście polecam program e-pity, z którego korzystam od lat. Termin złożenia PIT-u za 2014 r. i ewentualnej dopłaty podatku upływa 30 kwietnia.

Przeczytajcie także na temat istotnych zmian w rozliczaniu się za 2014 rok! Tutaj

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.