Portal ePUAP i Profil Zaufany – Moja Przygoda

Profil Zaufany w ostatnich tygodniach został zupełnie wydzielony od portalu ePUAP – to dobry znak i dobra zmiana. Więcej na jej temat przeczytacie na naszym portalu U24.pl Tutaj. Teraz wszystko co związane z PZ możecie załatwiać bezpośrednio z poziomu portalu https://pz.gov.pl/pz.

Teraz, gdy Profil Zaufany jest wydzielony, e-administracja zbliżyła się do obywatela o jeden, ale jakże istotny krok. Można rzec: „To mały krok dla człowieka… ale wielki krok dla ludzkości”. e-Administracja zapukała do cyfrowych drzwi obywatela. Dotychczas to obywatel musiał pukać (często nie wiedząc, że może wgl w nie pukać). To bardzo istotna zmiana zgodna z dewizą Minister Anny Streżyńskiej. „Państwo powinno być usługowe wobec obywatela”. Teraz obywatel będzie mógł załatwić sobie Profil Zaufany bez wychodzenia z domu przy pomocy stron banków i telkomów. W momencie gdy piszę ten tekst korzystać z tej funkcji mogą już posiadacze kont w PKO BP (wkrótce do przedsięwzięcia przyłączyć się ma kolejne 17 podmiotów: banki i operatorzy telekomunikacyjni). Dynamika wzrostu zainteresowania Profilem Zaufanym jest zauważalna i potwierdzająca słuszność decyzji Ministerstwa Cyfryzacji.

Żeby potwierdzić swoją tożsamość podczas tworzenia Profilu Zaufanego możecie skorzystać ze swojego konta bankowego (lista wkrótce będzie dłuższa, jednak na koniec października 2016 roku to bank PKO BP i Inteligo). Wejdźcie na wcześniej wspomnianą stronę https://pz.gov.pl/pz i wybierzcie bank, w którym macie swoje konto bankowe. To pozwoli wam (przy pomocy danych z banku) zalogować się na stronę Profilu Zaufanego.

Instrukcje Przygotowaną przez twórców portalu pz.gov.pl dotyczącą procedury zakładania Profilu Zaufanego  znajdziecie tutaj!

Uwaga!
Poniżej przedstawiona jest „Moja przygoda” z zakładaniem Profilu Zaufanego. Sam zakładałem go kilka lat temu, dlatego jej aktualność (screeny i przebieg procedury) nie jest pewna. Możecie się zapoznać z procesem, ponieważ na pewno jest podobny. Jednak proszę, weźcie poprawkę na to że mogą pojawić się różnice między Waszymi oknami a moim. 

Pomimo wszelkich negatywnych opinii dotyczących portalu ePUAP postanowiłem sprawdzić na własnej skórze czy faktycznie jest aż tak źle? Jestem jeszcze młody, dlatego nie mam zbyt dużej konieczności pojawiania się w urzędach i załatwiania jakichś formalności. Mimo wszystko e-administracja mocno wiąże się z moimi zainteresowaniami. Pojawia się też coraz więcej e-usług, które są zdecydowanie bardziej „codzienne” i „życiowe”. Bo przecież o to w tym wszystkim chodzi! By żyło nam się lepiej. Postanowiłem założyć konto na ePUAP. Dziś przedstawię Wam proces zakładania konta oraz zdobycia Profilu Zaufanego. Jako że sam zrobiłem to już wcześniej wykorzystam część screenów z podręcznika użytkownika ePUAP. Warto też wspomnieć, że ja przy zakładaniu konta na platformie korzystałem z przeglądarki Chrome w wersji 34.0.

Rejestracja na ePUAP

Rejestracja na ePUAP

Pierwszym krokiem, który jest niezbędny by rozpocząć przygodę na ePUAP jest rejestracja. W tym celu klikamy na Ten link. Portal przenosi nas na podstronę, gdzie rozpoczynamy proces rejestracji nowego konta. Wpisujemy swoje dane takie jak: Imię, Nazwisko, PESEL, e-mail etc. Warto zwrócić uwagę, że nie wszystkie pola są wymagane. Jest to pierwsze z trzech okien w procesie rejestracji.

Rejestracja na ePUAP

Rejestracja na ePUAP

Nieco niżej musimy wprowadzić informacje związane z dostępem do samego portalu ePUAP. Najpierw podajemy swój własny, unikatowy Login. Będzie on nam niezbędny do tego by zalogować się do portalu. Warto zwrócić uwagę, że login nie może zawierać znaków polskich typu: ą, ę oraz znaków specjalnych. Kiedy wprowadzimy już własny login klikamy na przycisk „Sprawdź login”. System zweryfikuje w systemie, czy dana nazwa użytkownika była już wcześniej użyta. Jeśli tak się nie stało, to możemy przejść dalej. W przeciwnym razie musimy zmienić login. Poniżej, musimy zdecydować w jaki sposób chcemy się logować do systemu. Pierwszą opcją jest własne, zaproponowane przez siebie hasło. Drugą podpis elektroniczny. W przypadku gdy takiego certyfikatu nie posiadamy musimy wybrać pierwszą opcję. W okienkach Hasło i Powtórz Hasło wprowadzamy nasze własne hasło. Należy zwrócić uwagę, że system ePUAP ma dość spore obostrzenia co do długości hasła oraz jego skomplikowania.

Rejestracja na ePUAP

Rejestracja na ePUAP

Ostatnia rzecz, którą musimy wykonać w tym oknie dialogowym to przepisanie tekstu z obrazka captcha i zaakceptować warunki korzystania z portalu. Następnie klikamy przycisk „Załóż konto”. W tym momencie zostajemy przeniesieni do kolejnego okna dialogowego, który dotyczyć będzie naszych danych adresowych. Na nasz adres e-mail podany w formularzu zostało też wysłane powiadomienie o tym, że użytkownik założył konto.

Rejestracja na ePUAP

Rejestracja na ePUAP. Źródło: ePUAP instrukcja zakładania konta

W drugim oknie dialogowym podajemy nasze dane adresowe. Podawać tych informacji nie musimy, jednak później gdy zechcemy korzystać z e-formularzy będziemy musieli za każdym razem podawać nasze dane adresowe. Chyba lepiej zrobić to raz, na początku przygody z ePUAP. Ja tak zrobiłem. Gdy już zakończymy uzupełnianie informacji klikamy na przycisk „Zakończ” na dole ekranu.

Rejestracja na ePUAP

Rejestracja na ePUAP. Źródło: ePUAP instrukcja zakładania konta

Ostatnie okno dialogowe to podsumowanie wszystkich informacji, które dotychczas wpisaliśmy. Znajdziemy tu podstawowe informacje dot. konta oraz nasze dane adresowe. To tak naprawdę koniec procesu zakładania konta. W tym momencie możemy powrócić do menu głównego, zalogować się na nasze nowo stworzone konto lub wysłać wniosek o Profil Zaufany. Tak naprawdę jest to dość istotne by móc w pełni korzystać z platformy. Dlatego też ja sam również od razu złożyłem swój wniosek o Profil Zaufany. Warto go założyć, bo można go wykorzystywać min. do potwierdzenia tożsamości na platformie PUE ZUS.

Poniżej przedstawię okna, przez które należy przejść by wysłać wniosek o Profil Zaufany. Sam swój wniosek wysłałem już dość dawno, dlatego teraz gdy tworzę ten poradnik nie mogłem stworzyć go ponownie. Skorzystałem z okien przedstawianych w instrukcji obsługi ePUAP.

Wniosek o Profil Zaufany

Wniosek o Profil Zaufany. Żródło: Instrukcja użytkownika ePUAP Profil Zaufany

Na początku całego procesu musimy rzecz jasna zalogować się do portalu ePUAP przy pomocy wcześniej wybranego loginu i hasła lub certyfikatu.  Kiedy już znajdziemy się na naszym profilu zauważymy, że w prawym rogu okna znajdują się informacje dot. naszego konta. W tym momencie należy kliknąć na opcję „Moje konto”, która znajduje się w prawym górnym rogu ponad loginem.

Wniosek o Profil Zaufany

Wniosek o Profil Zaufany. Żródło: Instrukcja obsługi użytkownika Profil Zaufany

Gdy już znajdziemy się na powyższym ekranie musimy się przełączyć na zakładkę „Moje profile Zaufane”. W tym przypadku jest to zaznaczone literką A.

Wniosek o Profil Zaufany

Wniosek o Profil Zaufany. Źródło: Instrukcja użytkownika ePUAP Profil Zaufany

Na tym ekranie będziemy mogli przeglądać nasze aktywne Profile Zaufane. Na razie żaden tu nie widnieje. By to zmienić musimy kliknąć przycisk „Złóż wniosek”. Zostajemy przeniesieni do nowego okna dialogowego.

Wniosek o Profil Zaufany

Wniosek o Profil Zaufany. Źródło: Instrukcja użytkownika ePUAP Profil Zaufany

Jak widać dane zostały przez system automatycznie uzupełnione informacjami, które wpisaliśmy podczas rejestracji. Na wszelki wypadek jednak sprawdzić ich poprawność. Gdy to zrobimy będziemy musieli wybrać sposób przekazania danych służących do autoryzacji. W moim przypadku wybrałem e-mail. Gdy go wpiszemy w odpowiednie okienko klikamy przycisk „Sprawdź Poprawność”. W tym momencie na naszą skrzynkę e-mailową trafiła wiadomość, w której znajduję się kod autoryzacyjny. Należy go przepisać w okienko, które pojawi się po kliknięciu przycisku „Sprawdź Poprawność”. Gdy wprowadzimy poprawny kod autoryzacyjny pozostaje nam już tylko kliknąć przycisk „Złóż Wniosek”. Gdy to zrobimy wrócimy do okna „Moje profile zaufane” i zostaniemy poinformowani o wysłaniu wniosku.

By dokończyć proces i otrzymać swój własny Profil Zaufany, dzięki któremu będziemy mogli za darmo weryfikować naszą tożsamość w Internecie, musimy udać się do wybranego przez siebie punktu potwierdzającego. Jest ich naprawdę bardzo dużo i możemy wybrać taki, który znajduję się najbliżej naszego miejsca zamieszkania czy pracy. Pełna lista punktów autoryzacyjnych znajduje się Tutaj.

Ja wybrałem oddział ZUS, który znajdował się blisko mojej uczelni. Dzięki temu mogłem w okienku między zajęciami wybrać się tam i potwierdzić swoją tożsamość. Miła, kompetentna Pani obsłużyła mnie bardzo szybko. Weryfikacja danych przy pomocy dowodu osobistego zajęła moment. Chwilę później trzymałem w ręku potwierdzenie założenia Profilu Zaufanego.

Pomimo niewielkiej ilości wniosków i e-formularzy na ePUAP, które mogą mi się przydać i tak cieszę się że założyłem konto. Istnieje szansa, że w najbliższych miesiącach/latach wiele będzie zmieniać się na lepsze na samej platformie jak i w polskiej e-administracji. Dlatego też chyba warto przygotować się na zapas. Cały proces od początku założenia konta na ePUAP do odebrania potwierdzenia o założeniu ePUAP przeszedł bez żadnych komplikacji. Udało mi się wykonać wszystkie kroki bez żadnych problemów.

Share

2 thoughts on “Portal ePUAP i Profil Zaufany – Moja Przygoda

  1. Jest już możliwość złożenia wniosku o dowód online 🙂 Udało mi się złożyć wniosek przez Internet, na drugi dzień został zaakceptowany i teraz czekam na możliwość odbioru 🙂 Polecam Epuap, można dużo załatwić bez wychodzenia z domu 🙂

  2. Dziękujemy serdecznie za informacje! Widzimy, że coraz więcej osób interesuje się tematyką e-urzędów
    Pozdrawiamy,
    Zespół U24

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.