Za zamówione odpisy aktów stanu cywilnego zapłacisz online!

Zamów odpis aktu stanu cywilnego przez Internet i zapłać za niego przy pomocy PayByNet. Ministerstwo Cyfryzacji jeszcze bardziej usprawniło działającą już e-usługę zamawiania aktów stanu cywilnego przez internet. Co się zmieniło? Przeczytaj i wypróbuj!

Ministerstwo Cyfryzacji wciąż ciężko pracuje nad nowymi rozwiązaniami związanymi z e-administracją. Pod koniec grudnia ogłoszono kolejne zmiany jeśli chodzi o płatności za zamówione akty stanu cywilnego. Sam zamawiałem odpis aktu cywilnego drogą elektroniczną, o czym przeczytacie dokładniej tutaj. Od grudnia można płacić za te dokumenty przy pomocy bankowości elektronicznej. To duży krok w budowie kompleksowego systemu państwowych e-usług.

Jak to działa? Dotychczas trzeba było osobiście udać się na pocztę lub do urzędu. Czasem też urzędy pozwalały przelewać pieniądze za tę usługę na konto bankowe. Teraz na „ePUAP uruchomiona została nowa wersja obsługi płatności, dzięki której opłaty za zamówione online odpisy aktu urodzenia lub małżeństwa, można dokonać przy użyciu bankowości elektronicznej” – Jak czytamy  na stronie Ministerstwa Cyfryzacji.

Warto zwrócić uwagę, że Ministerstwo zapowiada, że wdrożenie systemu płatności bezpośrednio przez ePUAP dla aktów stanu cywilnego to tylko początek. Stopniowo moduł będzie rozwijany, dzięki czemu za kolejne usługi będzie można płacić też tym sposobem.

Jak zamówić odpis? Przeczytajcie kolejny artykuł z cyklu Moja przygoda na U24.pl, by się tego dowiedzieć  – Tutaj

Jak czytamy na stronie Ministerstwa Cyfryzacji: „Po wybraniu nazwy banku, nastąpi przekierowanie do strony logowania danego banku. Przy płatności online prowizja za realizację usług udostępnionych na ePUAP wynosi tylko 0,59 zł. Płatności internetowe obsługiwane są w systemie Paybynet, prowadzonym przez Krajową Izbę Rozliczeniową (KIR). Udostępnienie tej formy wymaga od urzędu złożenia formularza uruchomienia płatności dostępnego na stronie http://www.paybynet.pl/usc.” Szkoda, że naliczana jest prowizja za tę usługę. W końcu e-usługi winny być darmowe. Niemniej 59 groszy to niedużo. Zwiększa się wygoda osoby zamawiającej odpisy. Nie musimy już nigdzie iść (poczta, bank), nie musimy też niezależnie od usługi dokonywać przelewów. Wszystko dzieje się z jednego miejsca. To duża zmiana i większa wygoda.

Ministerstwo Cyfryzacji zapowiada również, że na początku 2018 roku pojawić się ma możliwość meldowania przez Internet. Pisaliśmy już o tym tutaj!

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.