Zintegrowany Informator Pacjenta – Moja Przygoda

W ostatnich tygodniach zdecydowałem się sprawdzić jakie możliwości daje Zintegrowany Informator Pacjenta (Więcej o ZIP Tutaj). Jest to tak naprawdę pierwszy krok do cyfryzacji dokumentacji medycznej i drugi po eWUŚ poważny system przeznaczony dla NFZ. Konto na informatorze pacjenta pozwala nam na przeglądanie własnej historii leczenia, prawa do świadczeń, czy wydanych nam recept.  Co ciekawe system pozwala również na analizę Deklaracji Podstawowej Opieki Zdrowotnej, a także refundowanych wyjazdów do uzdrowisk, czy zaopatrzenia ortopedycznego. Jak skorzystać z tych opcji? Wystarczy założyć konto w systemie ZIP. Dziś przejdziemy przez ten proces wspólnie.

Pierwszym krokiem, który należy wykonać, to wejście na stronę zip.nfz.gov.pl i kliknięcie opcji „Zarejestruj się”. W tym momencie pojawi się ekran wyświetlony poniżej. Wybieramy cel złożenia wniosku. Może to być odblokowanie konta, zmiana hasła lub wydanie danych dostępowych. Ja wybrałem ostatnią opcję. Poniżej wybieramy nasz oddział NFZ oraz wskazujemy, czy składamy wniosek we własnym imieniu, czy np. w imieniu naszych dzieci. W momencie gdy odpowiemy na wszystkie pytania, pojawią się kolejne pola dotyczące naszych danych osobowych, które należy uzupełnić. Gdy już to zrobimy klikamy przycisk „Dalej” i przechodzimy do następnego okienka.

 

Zintegrowany Informator Pacjenta - Instrukcja Obsługi

Zintegrowany Informator Pacjenta – Instrukcja Obsługi

 

Zintegrowany Informator Pacjenta - Instrukcja Obsługi

.

Gdy zakończymy wpisywanie danych adresowych pojawi nam się podsumowanie naszego zgłoszenia, gdzie będziemy mogli zweryfikować poprawność wszystkich informacji. Na koniec musimy zatwierdzić, że dane są zgodne z prawdą i przejść test Captcha. Klikamy przycisk zatwierdź. W tym momencie kończy się pierwszy etap zakładania konta ZIP. Zostaje wygenerowany wniosek, który jest wysyłany do NFZ. My sami musimy go wydrukować. By otrzymać dostęp do naszego konta ZIP należy udać się z tym dokumentem do wybranego oddziału NFZ. Tam zostanie zweryfikowana nasza tożsamość i otrzymamy login i hasło. Na wygenerowanym wniosku znajduje się lista miejsc, gdzie możemy te dane odebrać. Ogromna szkoda, że system ZIP nie obsługuje Profilu Zaufanego ani podpisów certyfikowanych. Sama procedura w oddziale NFZ jest bardzo szybka. Wystarczy pokazać dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający naszą tożsamość i nasz wydrukowany wniosek. Chwilę później mamy już w dłoni dane dostępowe do konta ZIP.Urzędniczka, która mnie obsługiwała sugerowała, żeby poczekać 24h z pierwszym logowaniem od momentu uzyskania danych dostępowych. Oczywiście możemy zajrzeć na nasze konto wcześniej, ale zamiast konkretnych informacji o naszej historii zdrowia zobaczymy komunikat o synchronizacji danych. Należy także zwrócić uwagę na jeszcze jeden ekran. W momencie gdy dokonamy pierwszego logowania na portalu zobaczymy komunikat o konieczności zmiany ustawień systemowych.

.Zintegrowany Informator Pacjenta - Instrukcja ObsługiPowyższe opcje należy dostosować do swojej osoby. Osobiście uważam, że przynajmniej należy wyrazić zgodę na przetwarzanie adresu e-mail w celu zmiany hasła i na awaryjną zmianę hasła za pośrednictwem poczty elektronicznej. Warto także podkreślić konieczność zmiany hasła z otrzymanego od urzędnika na własne. Tę opcję znajdziemy w Zakładce „Zmiana Hasła”. Po 24h od momentu otrzymania danych dostępowych bedziemy mogli przeglądać informacje o naszym leczeniu. Jest to ciekawe bo pozwala sprawdzić ile państwowych pieniędzy zostało przeznaczone na nasze leczenie oraz ile kosztowałyby leki, gdyby nie były refundowane. System zwiększył jawność pracy służby zdrowia w Polsce, bo pozwala przeglądać np. wszystkie przypisane nam zabiegi. Dzięki temu łatwiej wykryć potencjalne nieprawidłowości. (Więcej na ich temat znajdziecie Tutaj). Jak widać proces zakładania konta nie jest skomplikowany. Wymaga jednej wizyty w oddziale NFZ. Osobiście uważam, że warto skorzystać z tej możliwości, by móc kontrolować zdrowie i świadczenia siebie i swoich bliskich. Mam nadzieję, że to pierwszy krok do pełnoprawnego systemu e-zdrowia w Polsce. Nie tak dawno temu zapowiadano, że trwają prace nad takim rozwiązaniem. Pozwoli ono w pełni przenieść do cyfrowego świata naszą dokumentację medyczną oraz na e-recepty itp. Nie mogę się doczekać! Więcej na ten temat przeczytacie Tutaj.

Zachęcam wszystkich do zakładania kont na Zintegrowanym Informatorze Pacjenta. Bezpośredni link do formularza znajdziecie Tutaj

Share

2 thoughts on “Zintegrowany Informator Pacjenta – Moja Przygoda

  1. No wszystko fajnie ale trzeba lecieć do WIELKIEGO URZĘDU, a co z epuap – mam profil zaufany i d…

    A mam pytanie autorze – pojawiły się Ci się dane o leczeniu? Czy to dopiero zacznie działać? Bo nie wiem czy opłąca się iść do NFZ 🙂

  2. Niestety, tak jak w przypadku Profilu Zaufanego, tak i tutaj raz pojawić się w oddziale NFZ trzeba. Zgadzam się, że powinna być możliwość weryfikacji tożsamości przy pomocy Profilu Zaufanego.

    Jeżeli chodzi o dane. Tak pojawiły się 🙂 Zachęcam do założenia konta. Można za jednym razem założyć je sobie i reszcie rodziny. W przypadku zakładania ZIP dla dzieci, przy rejestracji zgłoszenia należy wybrać odpowiednią opcję.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.