5 cyfrowych priorytetów MAC na najbliższe miesiące

Rozwój oferty e-usług, poprawki w systemie ePUAP, budowa sieci szerokopasmowej i edukacja cyfrowa. To aspekty, nad którymi MAC będzie prowadzić pracę w najbliższych miesiącach. Czy uda im się zmienić aktualny stan cyfrowej Polski?

W ostatnich tygodniach szef Rady Ministrów oraz Ministrowie przedstawiali swoje plany dla Polski na najbliższe miesiące. Czasu do następnych wyborów zostało już naprawdę niewiele dlatego pora zakasać rękawy. Ja skupiłem moją uwagę na wystąpieniu szefa Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, który przedstawił pięć priorytetów dla swojego resortu.

Uruchomienie nowych e-usług

Pierwszą sprawą, na którą Minister Trzaskowski zwrócił uwagę są nowe e-usługi. Wraz z innymi Ministerstwami MAC chce zdecydowanie rozszerzyć aktualną ofertę spraw, które obywatele mogą już załatwiać online. Podczas wystąpienia w sejmie szef MAC wymienił m.in. takie nowe usługi jak wydawanie elektronicznych zaświadczeń o służbie wojskowej i o niekaralności, podstawowe usługi zdrowotne oraz nowe e-usługi dla przedsiębiorstw takie jak np. rejestracja spółek. Muszę przyznać, że spodziewałem się zdecydowanie bardziej spektakularnych przykładów. Na tej liście e-usługą, która faktycznie może zwiększyć zainteresowanie obywateli e-administracją jest pakiet usług medycznych. Jak zapewniał Minister, każdy Polak będzie miał do tych nowych (i starych) e-usług dostęp z jednej, sprawnej i ulepszonej platformy, a logować się będzie przy pomocy jednego systemu weryfikacji.

To wszystko brzmi bardzo dobrze! Niestety, do tej wizji jeszcze nam wiele brakuje. ePUAP wciąż pozostawia wiele do życzenia i żeby móc go nazwać sprawnym i godnym polecenia, konieczne jest naprawienie sporej liczby usterek i poprawienie wielu błędów. Przykładem może być całkowicie niefuncjonalny i nieprzyjazny interfejs. By dostać się do wybranego formularza, trzeba naprawdę mocno się naklikać. Pan Minister w swoim przemówieniu podkreślał, że te problemy są zauważone i docelowo ePUAP ma współpracować z innymi systemami centralnymi, jak i regionalnymi. Nowa wersja „cyfrowego serca Polski” ma być dostępna jeszcze w tym roku. Wraz z nią zniknąć ma wiele aktualnych problemów portalu.

Rozwój portalu DanePubliczne.gov.pl

Jedno z młodszych dzieci MAC, czyli portal DanePubliczne.gov.pl ma dalej się rozwijać. Dzięki tej stronie, każdy Polak będzie miał dostęp do wszystkich danych opracowanych za publiczne pieniądze. Wszystko dzięki ustawie o dostępie do informacji publicznej. To dzięki niej ludzie będą mogli przeglądać informacje o szczególnym znaczeniu dla rozwoju innowacyjności w Państwie i rozwoju społeczeństwa informacyjnego. O tym projekcie pisaliśmy już dla Was na portalu U24.pl (Więcej Tutaj). Serdecznie zachęcamy Was do korzystania z DanePubliczne.gov.pl. Tego typu bazy danych pozwalają nie tylko na kontrolę sytuacji w kraju, ale także na tworzenie wielu aplikacji, które mogą przyczynić się do rozwoju gospodarki internetowej. Dane na stronie udostępniane są w formatach, które w łatwy sposób można przetwarzać. To z kolei, zdecydowanie ułatwia tworzenie nowych rozwiązań, czy aplikacji.

Elektroniczny obieg dokumentów

W swoim wystąpieniu Minister Trzaskowski podkreślał także, że kolejne Ministerstwa rozwijają e-obieg dokumentacji. Ten aspekt dopiero raczkuje w naszym kraju. Cieszy mnie to, że kolejne resorty starają się wykorzystywać nowe technologie zamiast drukować tony raportów, dokumentów i ustaw. To dobry początek. Jednak im niżej w hierarchii administracji tym gorzej. Dane zawarte w raporcie „Wpływ cyfryzacji na działania urzędów administracji publicznej w Polsce 2012” tylko potwierdzają moje obawy. Niewiele ponad połowa urzędów w kraju posiada mieszany obieg dokumentacji, a tylko 1% urzędów przyznało, że posiada w pełni elektroniczny obieg dokumentów. Jak widać, ten aspekt należy jeszcze bardzo mocno rozwinąć i cieszę się, że MAC widzi tu potencjał do działania.

Rozwój infrastruktury internetowej

Szef Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji mocno podkreślał, że jeśli chodzi o rozwój infrastruktury internetowej, Polska jest największym placem budowy w całej Europie. W Polsce aktualnie budowanych jest ok. 40 tysięcy kilometrów sieci szerokopasmowej. To ogromna liczba! MAC chce jak najszybciej oddawać gotową infrastrukturę w kolejnych regionach. Dzięki temu coraz większa liczba obywateli będzie miała dostęp do internetu.

Edukacja cyfrowa

Minister Rafał Trzaskowski zwrócił także uwagę na konieczność zwiększania kompetencji cyfrowych Polaków, gdyż: „15 proc. osób, które mają dostęp do internetu w tej chwili w Polsce z niego nie korzysta (…), dlatego też musimy rozwijać kompetencje Polaków w tej dziedzinie, ale również walczyć z wykluczeniem cyfrowym osób starszych, które nie korzystają z internetu.” Problem z wykluczeniem cyfrowym oraz brakiem popytu na internet wśród społeczeństwa jest bardzo istotny. Trzeba go niwelować, co powoli udaje się robić.

MAC wspiera wiele inicjatyw, które podnoszą kompetencje cyfrowe Polaków. Przykładem mogą być Latarnicy Polski Cyfrowej, którzy przeszkolili już ponad 200 tysięcy osób. Wolontariusze na specjalnych spotkaniach uczą, jak korzystać z sieci i komputerów pokolenie 50+.

Dodatkowo Minister Administracji i Cyfryzacji zwrócił uwagę, że nie należy zapominać o najmłodszych Polakach. To dzięki nim, w kolejnych pokoleniach współczynnik osób zagrożonych wykluczeniem cyfrowym może być zdecydowanie mniejszy. Dlatego też MAC stara się uczyć najmłodszych m.in. programowania. Tego typu projekt prowadzony jest np. przez inicjatywę Mistrzowie Kodowania.

Jak widać wciąż istnieje bardzo wiele aspektów, nad którymi pochylić musi się Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji. Wciąż mamy problem z kompetencjami cyfrowymi, wciąż mamy problem z ofertą e-usług, które mogłyby być pożyteczne dla obywateli. Należy podkreślić jednak, że dużo się dzieje w ostatnich latach i to dużo dobrego! Powstaje nowa wersja ePUAP, budowana jest sieć szerokopasmowa i rozwijane są kompetencje wśród najstarszych i najmłodszych Polaków. Czy to wystarczy? Zapraszamy do dyskusji!

Więcej informacji o planach znajdziecie Tutaj

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.