Ankieta: Standard dostępności danych

Odpowiedzcie na kilka prostych pytań i pozwólcie Ministerstwu Cyfryzacji na opracowanie lepszego sposobu na udostępnianie danych publicznych. Wyślij ankietę (link w artykule) do 29 kwietnia!

Otwarte dane publiczne. Trzy proste słowa a jakże trudne i mało jeszcze rozpoznawalne w Polsce. Kraje, ba! nawet same miasta zachodu już od dawna otwierają dane publiczne i udostępniają je swoim mieszkańcom. U nas ten trend dopiero się rodzi. Pomału i bardzo asekuracyjnie państwo wpuszcza podmioty prywatne i samych obywateli do repozytoriów, czy innych miejsc gdzie trzymane są dane publiczne. Widać już efekty tych działań. Portal danepubliczne.gov.pl, gdzie różne podmioty udostępniają dane publiczne, z których korzystać może każdy obywatel rozwija się coraz bardziej. Coraz więcej podmiotów dostarcza tam swoje dane i pozwala w ten sposób na ich ponowne wykorzystanie.

Ministerstwo Cyfryzacji chce pójść o krok dalej. Chce wypracować i koordynować upowszechnienie standardu dostępności danych. W tym celu MC zachęca do uzupełnienia ankiety, która pozwoli zbadać potrzeby, oczekiwania i aktualne bariery dotyczące otwierania danych. Ankieta kierowana jest do przedsiębiorców, obywateli i środowisk akademickich. W skrócie, do wszystkich którzy chcą korzystać z otwartych danych. Wasze opinie pomogą w opracowaniu programu otwierania danych. To w naszej opinii bardzo ciekawe przedsięwzięcie. Być może pozwoli to na jeszcze szersze udostępnianie danych przez administracje i inne podmioty publiczne dając tym samym szanse na ich ponowne wykorzystanie. Ważne jest to, że nie wystarczy tylko wrzucić pliki na stronę. Istotne jest to, by były to pliki w formatach przyjaznych dla reuse. Mówimy tu o plikach typu csv, xml etc. Skany dokumentów, czy tabel i zestawień na niewiele się zdadzą. Dlatego też tak bardzo ważne jest ustalenie jednego standardu udostępniania danych przez podmioty publiczne. Ministerstwo Cyfryzacji, przy Waszej pomocy ma zamiar przygotować właśnie takie zasady, które pozwolą na zwiększenie jakości danych.

Jak przydatne może być udostępnianie danych publicznych spróbuję przedstawić na przykładzie. Kojarzycie/korzystacie z portalu i aplikacji jakdojade.pl? Ona właśnie została oparta o otwarte dane – w tym przypadku rozkłady jazdy komunikacji miejskiej. Ciekawych rozwiązań, które korzystają z API  czy danych publicznych jest mnóstwo. Reuse to szansa dla firm na zarobek, a dla społeczeństwa na ciekawe rozwiązania.

Ankiety możecie wysyłać na adres otwartedane@mc.gov.pl do piątku 29 kwietnia!

Ankieta znajduje się tutaj.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.