Co byś chciał e-Załatwiać? Podziel się opinią!

Brakuje Ci jakiejś e-Usługi? Chciałbyś załatwiać jakąś sprawę administracyjną przy pomocy komputera i podpisu elektronicznego? A może masz pomysł na świetne usprawnienie i ograniczenie papierologii urzędniczej? Teraz masz szansę podzielić się tym z twórcami e-administracji w Polsce! 

Ministerstwo Cyfryzacji wyszło z super inicjatywą! Na stronie (Tutaj) macie możliwość wypełnić krótką ankietę na temat tego co Wy chcielibyście e-Załatwiać. Na stronie gov.pl możemy przeczytać słowa Ministra Cyfryzacji: „Od kilku lat budujemy cyfrowe państwo, dostępne dla obywateli 24/7. Sporo w tym zakresie już udało się zrobić, ale chcemy więcej. Mamy wiele pomysłów, zależy nam jednak także na wysłuchaniu opinii tych, dla których to robimy. Dlatego rozpoczynamy konsultacje, w których udział może wziąć każdy”.

Mi osobiście braknie kilku spraw: rejestracja pojazdu mogłaby być elektroniczna. Skoro już mamy eDowód Rejestracyjny, to po co nam papierowe świstki (zwłaszcza te „tymczasowe”, gdy czekamy na wydanie finalnego dokumentu). Do urzędu moglibyśmy przyjść tylko zabrać nowe „Blachy”.

Tak samo brakuje mi rejestrowania się do specjalisty i do lekarza pierwszego kontaktu online. Prywatne ośrodki są w stanie poradzić sobie z kolejkowaniem pacjentów online, a NFZ nie? Być może to odpowiedni moment, by nad tym popracować tak samo jak nad jedną, cyfrową kartoteką pacjenta, gdzie znalazłbym wyniki badań przeprowadzonych przez wszystkich lekarzy (zarówno tych z NFZ, jak i z placówek prywatnych). Jedno miejsce ze wszystkim dotyczącym naszego zdrowia? To byłoby super! A kartoteka ta podpięta elektronicznie mogłaby być do naszego dowodu osobistego z warstwą elektroniczną. Czy to nie usprawniłoby pracy lekarzy? Zwłaszcza w momencie, gdy jesteśmy nieprzytomni?

Aktualnie jestem na etapie interesowania się kupnem mieszkania, oraz załatwianiem spraw urzędowych związanych ze ślubem. Jest tu tak wiele procesów do cyfryzowania. Po co muszę udać się z narzeczoną do urzędu stanu cywilnego po zaświadczenie o braku przeciwskazań do zawarcia związku małżeńskiego? Czy nie można tego zrealizować online? Być może byłoby możliwe przygotowanie jednej-wieloetapowej usługi, którą realizowałoby się zaczynając właśnie od zaświadczenia o braku przeciwskazań, a kończyło na zmianie nazwiska panny młodej oraz zmianie zameldowania (jeśli konieczne). Usługa ta podpowiadałaby dokładnie jak przejść proces ślubu nie zapominając o żadnym szczególe!

Dalej na stronie Ministerstwa Cyfryzacji czytamy: „Pracujemy nad przepisami, które wprowadzą w Polsce domyślność cyfrową. Jej efektem będzie wyeliminowanie przepisów, które nie uwzględniają możliwości realizacji procedur cyfrowo lub wręcz ją uniemożliwiają, wprost wskazując na ich realizację jedynie „tradycyjną drogą”, czyli papierową”. Pomysł wydaje mi się świetny! Zapiszmy w prawie, że każdą sprawę można załatwić elektroniczne. Pamiętajmy jednak by nie cyfryzować bałaganu! Zadbajmy o to, by każdy proces był równie prosty, co załatwianie dowodu osobistego. Miałem ostatnio przyjemność realizować tę e-usługę. Wszystko odbyło się bezboleśnie i szybko!

Ministerstwo Cyfryzacji zapewnia, że przyświeca mu zasada jednorazowości, to znaczy by organy administracji publicznej dbały o jednorazowość podawania tych samych danych przez obywateli i przedsiębiorców.

Nie pozostaje nam nic innego jak uczestniczyć w procesie cyfryzacji kraju. Do konsultacji społecznych zaproszono najważniejsze instytucje państwowe. My też mamy szanse się wypowiedzieć. Dlaczego by z tego nie skorzystać?

Jakie usługi realizowane papierowo uważasz za niepotrzebne? Co chciałbyś załatwiać online? A może masz inne pomysły jak cyfryzować Polskę? Podziel się nimi w FORMULARZU.

Na Wasze pomysły Ministerstwo Cyfryzacji czeka do 10 lutego 2020 r.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.