Coraz więcej otwartych danych w Polsce

Nowe zbiory danych otwarte dla wszystkich, także dla celów komercyjnych. Wystarczy wejść i tworzyć. Idea Open Data w Polsce nabiera rozpędu i pobija kolejne rekordy. Polacy już mogą korzystać z nowych i ciekawych aplikacji opartych o otwarte dane. Przekonaj się sam!

Minęło już sporo czasu odkąd pisałem dla Was o otwieraniu danych w Polsce. Wówczas strona, która zbierała je razem nazywała się DanePubliczne.gov.pl. Był to dopiero początek tej arcyciekawej historii. Idea Open Data w Polsce nabiera rumieńców. Dlaczego?

Dane to władza. Dane pozwalają tworzyć niesamowite rozwiązania, pozwalają zbić fortunę lub po prostu zrobić coś kompletnie darmowego i dla wszystkich. Dzięki danym możemy ułatwiać nasze życie. Możemy je analizować i znów tworzyć coś kompletnie nowego. Portal Dane.gov.pl  narzędzie w polskim Internecie, które pozwala na łatwe przeglądanie i ponowne wykorzystanie informacji publicznej. Ma to się przysłużyć do rozwoju społeczeństwa informacyjnego w naszym Państwie. Nie tylko obywatelom, ale także firmom, jak i instytucjom pozarządowym.
Portal Dane.gov.pl ma budowę o charakterze pośredniczącym. Obywatel z tej strony może dotrzeć do wszystkich miejsc w sieci, które udostępniają konkretne zasoby informacyjne. Zasoby posiadają również otwarte API, do których można się podpiąć i korzystać w pełni z tej bazy wiedzy również z innych aplikacji. Zasoby podzielone są na kategorie w czysty i zrozumiały sposób. Możemy znaleźć na portalu dane dotyczące m.in. kultury, społeczeństwa, zdrowia, finansów, rolnictwa, czy społeczeństwa. Wystarczy wejść i czerpać.

Dane ze strony www.gov.pl

Wiele się zmieniło od czasu gdy pisałem na temat tej idei. Zmieniło… i to na lepsze, co pokazuje powyższa grafika. Na portalu Dane.gov.pl możemy już znaleźć informacje z ponad 120 instytucji. Liczba dostępnych API wzrosła do prawie 250, a liczba zestawów danych przekroczyła 13 tysięcy. Progres jest ogromny, w porównaniu z rokiem 2016.

Minister Cyfryzacji Marek Zagórski komentuje dlaczego otwieranie danych jest tak istotne: „Udostępniamy je za darmo, do ponownego wykorzystywania, również do celów komercyjnych. Otwarte dane to świetny impuls dla rozwoju gospodarki. Dzięki danym udostępnianym na naszym portalu powstało już wiele użytecznych aplikacji dla obywateli. Czekamy na kolejne”.

Co już powstało dzięki otwartym danym? Przykładem może być aplikacja ARbus – aplikacja działająca w trójmieście, pozwalająca na sprawdzenie rozkładu jazdy komunikacji miejskiej. Nie jest to jednak zwyczajna aplikacja z rozkładem, jakich w Polsce już jest sporo. Ta konkretna apka posiada funkcję, dzięki której po najechaniu kamerą telefonu na tablicę przystankową z logo tramwaju lub autobusu, po chwili pojawia się w telefonie faktyczny rozkład jazdy, który nie jest powieszony na przystanku. Ciekawe rozwiązanie.

Inna ciekawa inicjatywa to sprawdzanie najbliższych dostępnych terminów leczenia w ramach pakietu świadczeń gwarantowanych NFZ. Aplikacja korzysta z bazy kolejkowej oraz pozwala od razy skontaktować się z wybraną przychodnią lub szpitalem jeśli znajdziemy wolne miejsce.

Na koniec również intrygująca aplikacja Moja Granica, która w przystępny sposób informuje o aktualnej sytuacji na przejściach granicznych wschodniej granicy Unii Europejskiej. Dzięki temu podróżujący mogą ocenić długość kolejki.

To oczywiście niepełna lista.Poznaj pozostałe aplikacje oparte na danych na portalu dane.gov.pl  oraz zachęcamy również do Zapoznania się z pozostałymi zbiorami danych dostępnymi na portalu dane.gov.pl. 

Ministerstwo Cyfryzacji nie próżnuje i już zapowiada otwarcie kolejnych zbiorów danych. Nam pozostaje nic innego jak pogratulować determinacji w otwieraniu zasobów danych. Takie podejście ma szansę mocno rozwijać nasz kraj pod względem informacyjnym, a ludzie przy odrobinie kreatywności mogą budować kolejne niesamowite aplikacje i rozwiązania.

Więcej na temat otwierania danych przeczytacie Tej stronie

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.