e-Recepta – pilotaż już trwa!

Pomimo wielu potknięć i upadków… polska służba zdrowia wciąż brnie do przodu. W kilku miejscach w kraju trwają już testy elektronicznych recept. Jakie są tego efekty? Kiedy e-recepty będą działać w całym kraju? 

W ostatnich latach nasza polska służba zdrowia coraz lepiej wykorzystuje dobra ery cyfryzacji. Pojawił się system eWUŚ (Więcej o nim Tutaj), pojawił się także Zintegrowany Informator Pacjenta  (Więcej o nim Tutaj). Coraz głośniej mówi się także o e-receptach, które aktualnie przechodzą pilotaż w Siedlcach i Skierniewicach.

Jak działa to w teorii? Otrzymaną receptę pacjent prezentuje w aptece na swoim telefonie. Pracownik apteki skanuje widniejący na ekranie kod kreskowy i… dzieje się magia. Lekarz widzi na komputerze, że pacjent swoje leki wykupił, pracownik apteki nie ma problemów z rozczytaniem się  pisma lekarza, a pacjent nie musi dbać o świstki papieru, które mogą się każdemu zgubić. Osobiście uważam, ze wprowadzenie e-recept ułatwi wiele spraw i skróci kolejki do lekarzy. Istnieje wiele chorób przewlekłych, przy których konieczne są ciągłe wizyty u lekarza tylko w celu zdobycia recept na konkretne leki. Gdyby tak dzięki e-receptom pacjenci nie musieliby pojawiać się u świadczeniodawcy w przypadkach innych niż badania kontrolne… Dodatkowo, w systemie teleinformatycznym zbierane mogłyby być zarówno nasze hospitalizacje jak i pobierane przez nas leki. Wszystko w jednym miejscu, co ułatwi lekarzom diagnozę i sprawne leczenie.

Wróćmy jednak do pilotażu. e-Recepty w teorii można obsłużyć we wszystkich aptekach w Siedlcach i Skierniewicach… Czy ludzie faktycznie z nich korzystają? Z tego co udało mi się dowiedzieć, obsługiwanych e-recept jest jak na lekarstwo. Dlaczego? Powód jest prosty – obawa przed cyfrową rewolucją. By skorzystać z elektronicznych recept trzeba mieć smartfon i umiejętność korzystać z niego. Wciąż Polacy, a zwłaszcza starsze osoby są przyzwyczajone do korzystania z tradycyjnych metod. Niechętnie zmieniamy stare nawyki, mimo tego że nowe rozwiązanie może  być wygodniejsze.

Mimo wszystko trzymam kciuki za to rozwiązanie i zacieram ręce nie mogąc się doczekać, kiedy będę mógł sam w aptece pokazać elektroniczną receptę. Kiedy to nastąpi? Ministerstwo Cyfryzacji zapowiada, że pod koniec roku 2018 będzie można zrealizować e-receptę w każdej aptece. Dłużej poczekamy na „podłączenie do sieci” wszystkich lekarzy w kraju. W 2020 roku e-recepty mają być w powszechnym użyciu.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.