Elektroniczne faktury coraz bliżej!

A gdyby tak przedsiębiorcy wysyłali między sobą elektroniczne faktury? Żadnych papierów – wszystko cyfrowo i pełnoprawnie! Czy jesteśmy na to gotowi? Te czasy nadchodzą!

Póki co zmiany dotyczyć mają tylko zamówień publicznych, ale z pewnością z czasem zmiana dosięgnie również resztę przedsiębiorców. Wyobraźcie sobie sytuację, że na Wasz komputer wpada faktura w postaci cyfrowego pliku. Osoba, która wykonała dla Ciebie zlecenie lub Ty jako przedsiębiorca przesyłacie sobie nawzajem pełnoprawne dokumenty – faktury – w postaci ustrukturyzowanego e-dokumentu. Ile rzeczy może to usprawnić. Jak wiele drzew możemy uchronić przed bezsensownym unicestwieniem. Jak wiele miejsca zaoszczędzimy posiadając wszystkie nasze faktury w chmurach, a nie w aktach, szafach i innych skoroszytach. Te czasy nadchodzą! Są bliżej niż myślisz!

Jak czytamy na stronie http://efaktura.gov.pl/ „dnia 26 listopada 2018 roku wejdą w życie przepisy zobowiązujące zamawiających (w rozumieniu ustawy Prawo zamówień publicznych) do odbioru i przetwarzania faktur elektronicznych. Do tego czasu będą oni zobowiązani dostosować się do zmian w zakresie fakturowania.

Dostosowanie oznacza z jednej strony przygotowanie merytoryczne pracowników do zmieniających się standardów, z drugiej zaś – przystosowanie systemów finansowo-księgowych do odbioru i przetwarzania faktur elektronicznych wystawianych przez wykonawców.

W praktyce oznacza to, że zamawiający muszą być pod koniec listopada 2018 roku przygotowani na sytuacje, w których wykonawca realizujący przedmiot zamówienia wyśle fakturę w postaci dokumentu elektronicznego o określonej przepisami strukturze. Dokument ten po wysłaniu przez wykonawcę zostanie automatycznie przetworzony przez system informatyczny zamawiającego, tzn. trafiając do systemu jako e-faktura zostanie rozpoznany i zweryfikowany.”

Jeśli zmiany dotyczą Ciebie i Twojego przedsiębiorstwa – zachęcamy serdecznie do wzięcia udziału w szkoleniach organizowanych przez Instytut Logistyki i Magazynowania w Poznaniu. Więcej na temat zmian oraz informacje dotyczące szkoleń znajdziecie na stronie http://efaktura.gov.pl/.

 

 

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.