ePUAP – Nowe otwarcie

Platforma ePUAP doczekała się nowego interfejsu. Pracę nad ergonomią systemu przyniosły pożądany efekt, który został przedstawiony opinii publicznej. Projektanci nowego wyglądu platformy brali po uwagę opinie użytkowników, dokładne analizy user experience czy rozwiązania wykorzystywane u liderów e-administracji. Prace wdrożeniowe mają rozpocząć się pod koniec 2013roku.

 

Osoby, które mają przyjemność korzystania z dobrodziejstw ePUAPu doskonale wiedzą o istnieniu wielu problemów tego portalu. Chodzi tu głównie o przejrzystość, przyjazność interfejsu czy o sposób katalogowania spraw. Teraz ePUAP ma szansę się odrodzić. Na portalu http://epuap.gov.pl właśnie pojawiły się screenshoty nowego interfejsu.

Co prawda, twórcy projektu zastrzegają, że te zdjęcia to tylko koncepcja i może jeszcze się zmienić, ale pewni być możemy że osoby pracujące nad ergonomią ePUAP idą w dobrym kierunku. Nowy projekt powstał po analizie preferencji obywateli, którzy załatwiają już swoje sprawy drogą elektroniczną. Projektanci brali także pod uwagę eksperckie analizy user experience platformy oraz praktyki wykorzystywane w realizacji systemów e-administracji na świecie.

Co możemy wnioskować, po analizie zdjęć? Przede wszystkim ePUAP zyska na przejrzystości i prostocie. Rejestracja oraz wniosek o profil zaufany będziemy mogli załatwić w jednym kroku i w pełni Online.
Aktualnie zakładanie konta na platformie wymaga od nas sporej ilości kliknięć i przechodzenia przez kolejne okienka: Dane osobwe, login, hasło, dane teleadresowe załatwianie profilu zaufanego itd.
W nowym interfejsie ePUAP wszystkie czynności wypisane powyżej mają być załatwiane w jednym kroku.

Kolejnymi udogodnieniami będzie wprowadzenie możliwości założenia konta dla firmy czy instytucji. Każdy podmiot publiczny będzie mógł, za pomocą tej platformy udostępniać swoje usługi.
Na zdjęciach możemy także zauważyć, że ePUAP zyska na przejrzystości. Już od dawna wiadomo, że ludzki mózg lepiej rozumie treść przedstawioną za pomocą obrazków. Projektanci wzięli to pod uwagę i połączyli prostotę z użytecznością wykorzystując intuicyjne grafiki.

Niestety, brakuje mi obrazka, który przedstawiałby Katalog Spraw. O niego najbardziej się boję. W tym momencie jest on bardzo mało przejrzysty i o zagubienie się w tysiącach podkategorii nie jest łatwo. Mam nadzieję, że projektanci także tutaj wykażą się inwencją twórczą.

Prace wdrożeniowe dotyczące przedstawionych nam zmian są zaplanowane na koniec roku 2013.

Zdjęcia projektu możecie zobaczyć na stronie: http://epuap.gov.pl w zakładce Aktualności.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.