Halicki nowym szefem MAC. Co to zmieni?

MAC pozostaje, a jego nowym szefem jest Andrzej Halicki. Zapowiada on kontynuację działań nad rozpoczętymi projektami. Chce dalej wdrażać Narodowy Plan Szerokopasmowy, tworzyć e-usługi i zapewnić Polakom wyższe kompetencje cyfrowe. Czy mu się to uda?

Już już! Zabawne, że jak człowiek wyjeżdża na urlop, to wtedy wszystko w Państwie się zaczyna zmieniać. Nowy Premier, nowy rząd, a co za tym idzie nowy szef MAC. Wbrew pogłoskom, które słyszałem z kilku źródeł – Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji zostało na swoim miejscu. Poddane zostało tylko kilku modyfikacjom i zmianom. Czy to przyniesie nam rewolucje? Pytanie: czy my rewolucji potrzebujemy…nowej, kolejnej, skoro już tyle ich było? Jedno jest pewne. Oczekujemy ciężkiej pracy, by dokończyć to, co zaczął Michał Boni.

Andrzej Halicki (więcej informacji o samym Ministrze Tutaj) został nowym szefem MAC. Co to zmieni? Pierwsze wypowiedzi nowego Ministra już za nami i dowiedzieliśmy się co nieco o priorytetach ministerstwa na najbliższy czas. Na kongresie Warsaw International Media Summit, Minister Andrzej Halicki zaprzeczył jakoby Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji było zbędne: „[MAC] łączy w sobie kilka cech, niektórzy twierdzą, że zupełnie rozdzielnych, ale to nieprawda. Administracja będzie wtedy bardziej dostępna, jeżeli za pomocą nowoczesnych technologii, nowoczesnych usług obywatel będzie skracał sobie drogę do tego urzędu”. Również zgadzam się z tym podejściem. Ministerstwo zajmujące się cyfryzacją jest potrzebne, bo scala pracę wszystkich ministerstw i pełni rolę organu nadzorującego. To w teorii… a jak to wygląda w praktyce? Trochę w działaniu samego MAC należy poprawić, choć nie możemy powiedzieć, że przez te wszystkie lata istnienia nie zrobiono kompletnie nic. Być może następcy Rafała Trzaskowskiego uda się poprawić pracę MAC.

Obawiałem się, że Andrzej Halicki będzie od początku swojego urzędowania chciał zmieniać wszystko, przez co projekty, dokumenty i strategie przygotowane przez poprzedników zostaną pogrzebane żywcem. Na szczęście nowy szef MAC na Warsaw International Media Summit mnie uspokoił. Zaznaczył on, że rozwój e-administracji jest bardzo istotny, a żeby mogła się ona rozwijać trzeba pracować nad zwiększeniem dostępności Internetu i e-usług: „Oczywistym jest, że już nie tylko dobra strona internetowa i dobra informacja jest oczekiwania przez obywatela. Dlatego musimy upowszechnić e-administrację i te usługi, które mogą być ułatwieniem życia dla obywateli”.

Do najważniejszych obszarów działania, Halicki zaliczył m.in. kontynuacje prac nad wdrażaniem Narodowego Planu Szerokopasmowego (Więcej o nim Tutaj). Dzięki niemu zostanie jeszcze bardziej zwiększony dostęp do Internetu. Minister Halicki zapowiedział, że będzie badał przyczyny opóźnień inwestycji w tym zakresie, które pojawiły się w niektórych obszarach Polski.

Dodatkowym aspektem, nad którym chce pracować Minister Halicki jest rozwój kompetencji cyfrowych obywateli: „Bo bez podnoszenia naszych zdolności informatycznych nie będziemy konkurencyjni. To nie jest tylko kwestia edukacji w szkołach. Na pewno bardzo ważnym elementem jest kształcenie specjalistów, ale szkolnictwo wyższe, szkoły techniczne powinny mieć wsparcie, żeby ludzie nie szukali pracy za granicą, tylko żeby mogli być zagospodarowani tu u nas w kraju, by mieli możliwość dobrego startu w zawodowe życie”. Na Warsaw International Media Summit nowy szef MAC zapewnił także, że będzie kontynuowany program Latarnicy Polski Cyfrowej (Więcej o nim Tutaj), który pozwoli na rozwój kompetencji cyfrowych pokolenia 50+.

Muszę przyznać, że mam mieszane uczucia. Z jednej strony ciesze się, że Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji nie zostało zamknięte, i że Minister Halicki chce kontynuować prace rozpoczęte przez poprzedników. Obawiam się jednak, że jest to zmiana stricte medialna, która nic nie wniesie do tego ministerstwa i do jego działania. Czy MAC uzyska nowe siły, które pozwolą mu powoli…powoli sprawiać, że Polska stanie się bardziej cyfrowa? Miejmy nadzieję, że tak. Pozostaje nam czekać na konkretne działania nowego Ministra i całego ministerstwa.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.