HistoriaPojazdu.Gov.Org – Moja Przygoda

Zapraszam serdecznie na kolejny artykuł z cyklu Moja Przygoda. Tym razem postanowiłem przetestować działanie oraz poprawność samych danych z raportu z Portalu HistoriaPojazdy.gov.pl. Strona działa już jakiś czas. Swego czasu e-Usługę stworzyło Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. Jest ona przeznaczona dla tych wszystkich, którzy planują właśnie zakupienie używanego samochodu, motocyklu lub innego pojazdu, który wymaga rejestracji. Dzięki udostępnionym danym możemy w szybki sposób sprawdzić wiarygodność sprzedającego i tym samym nie damy się zrobić w przysłowiowego balona.

Jak skorzystać z e-Usługi? To bardzo proste. Wejdź na HistoriaPojazdu.Gov.Org. Musisz posiadać trzy informacje: Numer Rejestracyjny (Pole A w dowodzie rejestracyjnym), Numer VIN (pole E w dowodzie rejestracyjnym) oraz Datę pierwszej rejestracji (pole B w dowodzie rejestracyjnym). Po wpisaniu tych trzech informacji oraz kliknięciu niebieskiego przycisku „Sprawdź pojazdu”, naszym oczom ukazuje się wygenerowany raport.

Portal historiapojazdu.gov.pl

Portal historiapojazdu.gov.pl

Czego dowiemy się z wygenerowanego raportu? Znajdziemy w nim  informacje gromadzone od momentu pierwszej rejestracji pojazdu w Polsce. Pozwala on sprawdzić min.:

  • dane techniczne, takie jak pojemność i moc silnika czy rodzaj paliwa,
  • terminy obowiązkowych badań technicznych, które przechodził pojazd, w tym informację, czy posiada aktualne badanie,
  • odczyt licznika zarejestrowany podczas badań technicznych (Uwaga: w CEP gromadzi się informacje o odczycie licznika począwszy od 2014 roku),
  • informację, czy posiada ważne obowiązkowe ubezpieczenie OC,
  • liczbę właścicieli i województwo rejestracji,
  • informację, czy pojazd był własnością firmy/organizacji, czy osoby prywatnej,
  • czy pojazd nie jest oznaczony obecnie w bazie jako kradziony.
Raport z Portalu HistoriaPojazdy.gov.pl

Raport z Portalu HistoriaPojazdy.gov.pl

Ciekawym dodatkiem jest tak zwana Oś czasu. To druga część raportu na stronie. Tu możemy obejrzeć dokładnie kiedy nasz pojazd został wyprodukowany, kiedy miał robione ostatnie badania techniczne i do kiedy są ważne, status polisy OC oraz województwo, w którym został pojazd zarejestrowany.

Zrzut ekranu 2017-08-30 o 14.15.43

Oś czasu

W przypadku mojego testu – dane zgadzały się w stu procentach. Nie mogę niczego zarzucić tej e-usłudze. Jest przejrzysta, w jasny i klarowny sposób prezentowane są dane, a na dodatek istnieje możliwość wygenerowania raportu PDF, który możemy pokazać komuś, gdy nie mamy dostępu do sieci.

Zachęcam Was do korzystania z tej usługi. Jak to zawsze mówi mój przyjaciel „Ufajcie, ale sprawdzajcie”. Nie dajcie się oszukać podczas kupna Waszego pierwszego (lub następnego) samochodu!

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.