Jak e-walczyć z Koronawirusem?

Czy wirus SARS-CoV-2 jest tak straszny jak go malują? Trudno powiedzieć jak rozwinie się liczba zachorowań, jeśli chcesz chuchać na zimne… weź sobie do serca akcję #ZostańwDomu i unikaj dużych skupisk ludzkich. Sprawy administracyjne załatwiaj przy pomocy e-Usług!

Epidemia strachu szybko rozprzestrzenia się po Świecie i dotarła już do Polski. Wraz z pojawiającymi się nowymi zachorowaniami w naszym kraju, coraz szybciej znikają z półek produkty dezynfekujące, mydła, maseczki i witaminy. I choć myślę, że media niepotrzebnie budują tak duże napięcie (np. nie wspominając o takich faktach jak to, że u wielu ludzi choroba przebiega w sposób łagodny, a liczba osób, które udało się wyleczyć stale rośnie!) wkoło tematu koronawirusa SARS-CoV-2 i choroby COVID-19, to myślę że lepiej dmuchać na zimne.

Zacząłem zastanawiać się wczoraj jak e-administracja może pomóc w niwelowaniu rozprzestrzeniania się wirusa. Myślę, że e-usługi mają dużą szansę wesprzeć ten proces. Urzędy, przez które przetacza się dziennie mnóstwo osób to z pewnością duże siedliska wymiany bakterii i wirusów. Z pewnością w tym czasie lepiej je omijać i to co można załatwiać w sposób elektroniczny. Zachęcam by dwa razy sprawdzić, czy dana sprawa, którą chcecie bądź musicie załatwić znajduje się już w formie cyfrowej. Wejdźcie na stronę Gov.pl i przejrzyjcie ofertę e-usług lub poszukajcie jej na naszym blogu.

Miejsca, które aktualnie lepiej omijać to poradnie i szpitale. Dlatego też, jeśli np. potrzebujesz przedłużyć swoją receptę na leki przyjmowane przewlekle – zadzwoń do przychodni w celu zamówienia leków (lub w przypadku prywatnej służby zdrowia typu Luxmed wystarczy skorzystać z aplikacji na smartfona). Wystawiona e-recepta trafi do apteki, gdzie będziesz mógł – bez konieczności odwiedzenia lekarza – odebrać swoje leki. Zmniejszy to Twój kontakt z miejscami, gdzie liczba chorych ludzi może być duża. Więcej na ten temat przeczytacie tutaj.

Dodatkowo, kiedy faktycznie jesteś już chory (chociażby na zwykłą grypę) – zostań w domu. Wiele firm oferuje w tym czasie swoim pracownikom dużo bardziej swobodne możliwości pracy zdalnej, by nie narażać innych pracowników na chorobę. Od lekarza pierwszego kontaktu załatw sobie e-Zwolnienie lekarskie, które trafi bezpośrednio do Twojego pracodawcy i ZUS. Pamiętaj, że nie musisz z L4 oraz gorączką iść do pracy, system przekaże zwolnienie pracodawcy za Ciebie. Więcej Tutaj.

Z pomocą przy unikaniu miejsc, gdzie liczba chorych  jest wyższa może również przyjść e-wizyta lub konsultacje z lekarzami przy pomocy chatów. Takie funkcje spotkać można u prywatnych przedstawicieli służby zdrowia.

Idąc dalej tropem unikania dużych skupisk ludzkich można również unikać sklepów, a jeśli musisz tam iść staraj się zachować odpowiednie odstępy od otaczających Cię ludzi. Można rozważyć zakupy online z dostawą do domu. Wiele firm oferuje darmową dostawę do paczkomatu. Jeśli musisz jeździć komunikacją miejską – kupuj bilety online. Płać za rachunki nie w oddziałach bankowych, a elektronicznie. Rozlicz swojego PITa przy pomocy usług online! Zajrzyj tutaj

Dzieci póki co nie muszą udawać się do szkół, ale udało mi się dowiedzieć że nauczyciele nie dają za wygraną i edukują dzieciaki przy pomocy nowych technologii. Zadają zadania przez e-dziennik, prowadzą zajęcia przy pomocy Skype, czy platformy Teams… jak widać i tutaj sprawnie można wykorzystać nowoczesne technologie. Kto wie? Może to przymusowy test edukacji elektronicznej… która kiedyś zacznie wypychać tradycyjne zajęcia?

Powyższe propozycje to tylko dodatki i kroki prewencyjne…Pamiętajcie, by przede wszystkim! Dobrze się wysypiać, dbać o zdrowie, brać witaminy i myć ręce! Tak naprawdę tylko te nawyki mogą Was uchronić przed chorobami w okresie wysokiej zachorowalności.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.