Jakich zmian możemy spodziewać się w e-administracji w najbliższych latach?

Już w najbliższych miesiącach obywatele otrzymać mają nową wersję portalu ePUAP. Profil Zaufany będziemy mogli załatwić w znacznie większej liczbie miejsc. W kolejnych latach pojawią się e-recepty, szeroki katalog e-usług dostępnych na terenie całego kraju, a także elektroniczny obieg dokumentacji w sądach. Co nas czeka w najbliższych latach?

W ostatnich tygodniach wiele mówi się na temat zmian w e-administracji oraz nowych e-usług, które mają zacząć lada moment funkcjonować. Wszystkie informacje są jednak bardzo rozrzucone i trudno je odnaleźć. Przedstawiony poniżej harmonogram, to spis najważniejszych zmian, które mają w życie wejść w najbliższych tygodniach, a także latach. Pozostaje jednak postawić sobie pytanie, czy jest on realny?

Rok 2014

Jedną z ważniejszych, zapowiedzianych na ten rok zmian jest implementacja projektu ePUAP2. Ma on być odpowiedzią na wszystkie błędy i problemy wskazane przez użytkowników. Dodatkowo dzięki tej łatce portal otrzyma bardziej intuicyjny i przyjazny interfejs. Dzięki niemu użytkownicy nareszcie będą mogli z łatwością poruszać się po portalu i korzystać z jego funkcjonalności. Dodatkowo, każdy obywatel posiadający konto na ePUAP otrzyma tzw. skrzynkę podawczą. Pozwoli ona na prowadzenie korespondencji z każdym urzędem w kraju na jednych i tych samych zasadach.

By jeszcze bardziej wykorzystać potencjał Profilu Zaufanego, do końca 2014 roku planowane jest wyodrębnienie go poza platformę ePUAP. Dzięki takim zabiegom ma być on bardziej bezpieczny i szerzej dostępny, ponieważ również inne portale e-usługowe będą mogły korzystać z tej technologii. Dodatkowo Minister Administracji i Cyfryzacji zapowiadał, że za kilka miesięcy Profil Zaufany będzie można zarejestrować w większej liczbie miejsc niż dotychczas np. w oddziałach poczty, czy w bankach które wyrażą na to zgodę. Warto zaznaczyć, że od maja tego roku istnieje podstawa prawna, która to umożliwia. Więcej informacji dotyczących samego ePUAP możecie znaleźć Tutaj.

Jak możemy zauważyć, rok 2014 przyniesie nam wiele zmian. Jednak to nie koniec nowinek. W tym roku MAC chce dodatkowo stworzyć katalog 10-20 podstawowych e-usług, które zostaną zaimplementowane i udostępnione na poziomie ogólnopolskim. W tym momencie na ePUAP możemy załatwić kilkaset spraw. Niestety, bardzo dużą część z nich obsługują pojedyncze urzędy w Polsce. Ten katalog ma być sposobem na załatanie luk w ePUAP. Ma on uporządkować nasze elektroniczne usługi.

Warto także zaznaczyć, że już 18 lipca zacznie działać portal Zbiórki.gov.pl, który dotyczyć będzie zbiórek publicznych. Dotychczas, by przeprowadzić zbiórkę publiczną w Polsce konieczna była zgoda odpowiedniego urzędnika. Teraz system ulegnie zmianie. Wystarczy zgłosić chęć przeprowadzenia zbiórki online na wspomnianym portalu. Zdecydowanie usprawni to proces organizacji szeroko pojętej pomocy. Na podobnych zasadach za kilka miesięcy będzie można uzyskać zaświadczenie o niekaralności oraz dokument potwierdzający stosunek do służby wojskowej.

Na koniec także warto wspomnieć o dwóch, zupełnie nowych e-usługach które zostały udostępnione przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. Są nimi bezpiecznyautobus.gov.pl oraz  historiapojazdu.gov.pl. Więcej na ich temat znajdziecie Tutaj. Warto także wspomnieć o portalu danepubliczne.gov.pl, który pozwala na ponowne wykorzystywanie danych publicznych. Więcej na jego temat przeczytacie Tutaj.

Rok 2015

Na rok 2015 planowany jest rozwój wspomnianego wyżej katalogu e-usług dostępnych w całej Polsce. Ma on być rozszerzony do 100 elektronicznych usług. Osobiście uważam, że to bardzo dobre posunięcie. Należy delikatnie narzucać obowiązek implementacji e-usług w poszczególnych urzędach. Wcześniej nie było to obowiązkowe, czego efektem jest aktualny stan e-administracji w Polsce.

Rok 2015 to także zmiany w Ministerstwie Finansów. Polacy nie będą musieli sami wypełniać formularzy podatkowych, bo urząd zrobi to za nich. Gotowy dokument zostanie przedstawiony podatnikowi do akceptacji, a ten jedynie uzupełni swoje ulgi. Cały proces odbywać się będzie na specjalnie przygotowanym e-profilu założonym w urzędzie skarbowym. Dawać on będzie także możliwość wglądu do wszystkich formularzy podatkowych, także tych z poprzednich lat.

Rok 2016,2017 i 2018…

Im w bardziej odległą przyszłość patrzymy, tym plany są mniej dokładne i trudniej o ich wiarygodność i terminowość. W 2016 roku mają zacząć obowiązywać elektroniczne recepty w polskiej służbie zdrowia, o których niedawno wspominaliśmy. Dalej, rok później pojawią się zmiany w sądach administracyjnych. Otrzymają one specjalny, cyfrowy obieg dokumentów. W mojej ocenie zdecydowanie usprawni on pracę sądownictwa w Polsce. Będzie to kolejny duży krok w stronę depapieryzacji administracji publicznej.

W znacznie dalszej perspektywie pojawiają się zmiany dotyczące między innymi kultury. Obywatele mają otrzymać możliwość korzystania z elektronicznych zasobów bibliotek, muzeów i archiwów. Te zmiany jednak są jeszcze na etapie prawnym, co znaczy że trwają aktualnie prace nad odpowiednią ustawą.

Jak możemy zauważyć rozwój Polski w aspekcie cyfrowym coraz bardziej przyspiesza. Osobiście uważam, że ten rok oraz zmiany dotyczące platformy ePUAP i stworzenie katalogu e-usług ogólnodostępnych są najbardziej znaczące. Miejmy nadzieję, że MAC dotrzyma terminów i już niedługo będziemy mogli korzystać ze sprawnego portalu ePUAP.

Więcej informacji na temat zmian oraz aktualnego stanu polskiej e-administracji znajdziecie Tutaj.

 

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.