Komisja Europejska a „Drobne spory”

Komisja Europejska po raz kolejny „uśmiecha się” do osób, które korzystają z handlu transgranicznego. Postanawiają oni wdrożyć projekt, który miałby zwiększyć szybkość prowadzenia spraw. Górna granica „Drobnego Roszczenia” ma zostać podniesiona do 10 tysięcy euro, a czas i koszty spraw mają się zmniejszyć. Duża ilość respondentów uważa, że gdyby nie konieczność przyjścia do sądu, zgłosiliby swoje problemy do odpowiednich organów. Teraz może się to zmienić.

Unia Europejska proponuje nowy projekt dotyczący postępowania w sprawie drobnych roszczeń. Ma ono uprościć i przyspieszyć proces spraw dotyczących np. niezgodności przy zakupach online czy innych drobnych sporów do 10 tysięcy euro. Ma ono być rozwiązaniem alternatywnym dla sposobów krajowych.

Motywacją do zmian jest często spotykana niechęć do sądów. Jak wynika z Badań Eurobarometru, respondenci zgłosiliby swoje „drobne sprawy” do odpowiedniego organu, gdyby nie fakt że muszą sami się pojawiać w sądzie.
Kolejnym problemem firm są wysokie koszty sądowe. Aż 45% respondentów uważa, że są one nieproporcjonalnie wysokie w stosunku do wartości roszczenia.

Komisja Europejska proponuje wzmocnienie tego środka poprzez nowy projekt.  Ma on zredukować koszty sporów o 40% a czas rozwiązywania sporów z ponad dwóch lat do pięciu miesięcy. Ten pomysł ma pomóc nie tylko klientom, którzy kupują produkty drogą elektroniczną, ale także małym i średnim firmom, które często korzystają z usług zagranicznych producentów.

Głównymi założeniami projektu ma być podniesienie progu tzw. drobnych roszczeń. Obecnie górna granica jest ustanowiona na 2 tysiącach euro. Ma zostać podniesiona do 10 tysięcy. Dzięki temu aż 50% firm będzie mogło rozwiązywać spory za pomocą tańszej i szybszej procedury.

Kolejnym założeniem jest zmiana definicji „Sprawy Transgranicznej” oraz zmniejszenie opłat sądowych. Te ostatnie, będą miały być regulowane drogą elektroniczną. Ostatnią i chyba najciekawszą zmianą, jaką szykuje UE to rozprawa online. E-mail ma stać się ważniejszym środkiem komunikacji między stronami sporu. Gdy projekt wejdzie w życie przesłuchania świadków w sprawie nie będą się wiązać z pojawianiem się w sądzie. Będą one wykonywane za pomocą telekonferencji. To także przyspieszy proces sądowy.

Pozostaje nam poczekać na więcej informacji w sprawie tego projektu. Pewne jest jedno. Po raz kolejny UE działa na rzecz zapewnienia większej pewności użytkowników w sieci oraz zachęcania klientów do transgranicznego handlu.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.