Kontrole drogowe są krótsze od lipca!

Kontrola drogowa… kto ją kiedyś miał doskonale pamięta ile to trwa. Oczekiwanie w aucie, aż policjanci zweryfikują nasze dane i wrócą do nas… z wyrokiem na nas nałożonym. Już od lipca policjanci mogą szybciej przeprowadzać kontrole. Dzięki temu ich praca będzie bardziej efektywna, a my szybciej będziemy mogli wrócić na trasę. 

Jak to działało dotychczas? Policjant kontrolujący nasz pojazd, w celu sprawdzenia naszych uprawnień musiał kontaktować się z funkcjonariuszami pracującymi w centrali. Musiał tym samym czekać na informacje zwrotną od kolegów na temat naszych uprawnień i ich statusu. Teraz policjanci patrolujący drogi otrzymali bezpośredni dostęp do bazy danych z uprawnieniami kierowców i motorniczych. Nie muszą już oni prosić o pomoc kolegów z centrali. Mogą sami korzystać z informacji zawartych w bazie danych CEPIK. Dodatkowo, policjanci podczas kontroli otrzymywać będą komunikaty o ewentualnym zakazie prowadzenia pojazdów lub cofnięcia uprawnień sprawdzanego kierowcy oraz informacje o ewentualnym upłynięciu ważności dokumentów i uprawnień.

Myślę, że ta e-usługa będzie ułatwiała życie zarówno policjantom, jak i samym obywatelom. Przecież chcemy by ten ból związany z kontrolą (i często nakładaniem mandatu karnego) nie trwał dłużej niż to konieczne.

Na koniec warto zwrócić jeszcze uwagę na plany rozwoju wspomnianej wyżej e-usługi. Jak czytamy na stronie Gov.pl: „Po wejściu w życie właściwych przepisów zawartych w tzw. „pakiecie deregulacyjnym kierowcy” planowane jest również rozszerzenie usługi dla wszystkich obywateli. Będzie dostępna będzie na portalu GOV.pl i umożliwi wyszukanie uprawnień kierowcy po wpisaniu numeru blankietu prawa jazdy”. 

Wygląda na to, że już całkiem niedługo każdy z nas będzie mógł sprawdzić uprawnienia na podstawie numeru prawa jazdy. Interesujące.

Więcej informacji tutaj

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.