Liczby coraz lepsze dla e-Administracji

Polska e-administracja rośnie w siłę i ma coraz więcej wiernych fanów. Liczby w badaniach GUS nie kłamią. W ostatnim roku Polacy założyli tyle Profili Zaufanych, co przez ostatnie 7 lat! Popularność usług elektronicznych stale rośnie. Jak będzie się to rozwijać dalej? Z czego Polacy korzystają najchętniej?

Muszę przyznać, że w ostatnich latach aż miło ogląda się wzrastającą popularność e-administracji w Polsce. Oczywiście wciąż mamy nad czym pracować i co poprawiać, wciąż można poszerzać ofertę e-usług, a także upraszczać procesy załatwiania danych spraw. Wciąż istnieją w Polsce białe plamy, na których należy zapewnić internet.

Niemniej, najnowsze wyniki z badania GUS są bardzo obiecujące. Na stronie Ministerstwa Cyfryzacji można znaleźć podsumowanie badania „Społeczeństwo informacyjne w Polsce. Wyniki badań statystycznych z lat 2015-2019”. Zgodnie z badaniem w 2019 roku 40,4% dorosłych Polaków  zadeklarowało, że w ciągu ostatniego roku skorzystało z e-administracji. W stosunku do roku poprzedniego jest to wynik lepszy o 5 procent. W stosunku do 2015 roku to wynik lepszy o prawie 15 procent! Co ten wynik oznacza? Niemal co drugi Polak w wieku od 16-74 roku przegląda strony dotyczące praw i obowiązków obywatelskich, zagląda na strony publicznych usług, czy usług zdrowotnych. Tak więc zgodnie z definicją „Korzystanie z e-administracji” niekoniecznie oznacza załatwianie spraw online.

W najnowszych badaniach (2019 r.) 40,4% Polaków (w wieku od 16 do 74 lat) zadeklarowało, że w ciągu dwunastu miesięcy od badania korzystało z e-administracji. To o niemal 5 punktów procentowych więcej, niż w 2018 r. W porównaniu z – nie tak odległym przecież rokiem 2015 – to wzrost o niemal 14 punktów procentowych!

Tak rosnące zainteresowanie usługami elektronicznymi wcale mnie nie dziwi. W ostatnich kilku latach Polska wprowadziła dużo ciekawych rozwiązań, które zdecydowanie ułatwiły i zachęciły Polaków do korzystania z e-administracji. Mam takie wrażenie, że podczas rządów obecnej opozycji ówczesne Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji postawiło bardzo mocno na zmiany legislacyjne i poprawki w tym obszarze. Dodatkowo, mocno i intensywnie inwestowano w rozwój infrastruktury IT w Polsce. Gdy te zmiany udało się wdrożyć, Pani Minister Streżyńska i aktualny Minister Cyfryzacji mieli otwartą drogę do wdrażania faktycznie fizycznie widocznych usług. Podpisanie porozumienia z bankami w związku z wdrażaniem e-Usług (np. Zdobycie Profilu Zaufanego) zdecydowanie pobudziło Polaków, którzy masowo zaczynali zakładać Profile Zaufane. Dodatkowo, pojawiło się sporo ciekawych e-usług, które w odpowiedni sposób są promowane. Dla przykładu złożyć można było wniosek online o przyznanie 500+. Wciąż naturalnie czekam na więcej, ponieważ uważam że istnieje jeszcze wiele miejsc, gdzie e-usługi mogłyby się przydać!

Pamiętam czasy, gdy Profil Zaufany mało kto znał, a wg strony ePUAP założonych ich w Polsce było zaledwie kilka tysięcy. A dziś? Prawie 5 milionów Profili Zaufanych! Utworzony też został portal GOV.pl, który zdecydowanie bardziej zachęca prostotą, niż ePUAP, którego problemy piętrzyły się na każdym kroku.

Na stronie Ministerstwa Cyfryzacji znaleźć możemy kilka liczb i statystyk, które tylko potwierdzają że e-administracja powoli zmierza w dobrym kierunku.

W 2019 roku:

  • Liczba złożonych e-wniosków o 500+ wyniosła 3,3 miliona! (wynik na wrzesień 2019 roku)
  • Polacy założyli 2 114 370 Profili Zaufanych (czyli w ostatnim roku założono ich więcej niż przez niemal 7 lat!) – Jak go zdobyć? Tutaj
  • Ponad 160 tysięcy e-wniosków o dowód osobisty – Zobacz jak to zrobić Tutaj.
  • Nieco ponad 45 tysięcy dzieci zostało zgłoszonych online – Więcej tutaj.
  • Ponad 63 tysiące razy Polacy meldowali się i wymeldowywali online.
  • Prawie 53 tysiące razy wnioskowano o akty stanu cywilnego online – Więcej tutaj.
  • Polacy sprawdzali prawie 130 milionów razy historię pojazdów! – Więcej tutaj.
  • Polacy sprawdzili 535 tysięcy razy liczbę punktów karnych online.

Więcej ciekawych informacji na temat rozwijającego się w naszym kraju społeczeństwa informacyjnego  znajdziecie w raporcie GUS.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.