MAC sprawdza, gdzie nie ma Internetu szerokopasmowego

MAC zaprasza wszystkich do konsultacji społecznych, które mają na celu weryfikacje miejsc gdzie nie ma dostępu do Internetu szerokopasmowego. Przedsiębiorcy z kolei mają poinformować MAC o swych planach inwestycyjnych. Dzięki temu Państwo będzie budować infrastrukturę tam, gdzie firmy prywatne tego robić nie będą. 

Pomimo potężnych inwestycji w Internet szerokopasmowy Polska wciąż ma poważne problemy z białymi plamami. Jak się ich pozbyć? Jak spełnić założenia Europejskiej Agendy Cyfrowej (Więcej Tutaj), które mówią m.in. o tym by każde gospodarstwo domowe miało dostęp do Internetu o prędkości większej niż 30 Mb/s?

Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji 16 marca rozpoczęło konsultacje społeczne, przy pomocy których chce wywiedzieć się, gdzie jeszcze nie ma warunków do szerokopasmowego Internetu. Będą to pierwsze konsultacje przeprowadzone na tak dużą skalę. Minister Administracji i Cyfryzacji zapowiada: „Przeprowadzimy je tak szczegółowo, jak nikt w Europie. Weryfikując białe plamy, weźmiemy pod uwagę każdy adres, każdy dom, a nie większy obszar”.

Cieszę się, że MAC rozpoczyna tego typu inicjatywę. Wierzę, że dzięki niej uda się nam załatać wszelkie białe plamy. Tak jak wspomniałem, aktualnie bardzo dużo dzieje się w zakresie dostępności do Internetu. Niestety, najczęściej prywatni inwestorzy nie chcą inwestować w miejscach, gdzie gęstość zaludnienia jest niewielka. np. obszary wiejskie. Najczęściej to właśnie tam istnieją białe plamy. Dlatego też, MAC chce zebrać wszystkie plany inwestycyjne przedsiębiorstw prywatnych, by nie powielać inwestycji w miejscach gdzie one powstają lub mają powstać. Tak też przewidują unijne przepisy. Państwo nie może interweniować w sieci szerokopasmowe w momencie, gdy na danym obszarze sieci szerokopasmowe już istnieją, lub w przeciągu 3 lat mają powstać.

– Chodzi o zwiększenie zasięgu szybkiego internetu poprzez uzupełnianie się inwestycji prywatnych i publicznych. Po zidentyfikowaniu tych punktów będziemy mogli efektywnie wydać pieniądze i umożliwić dostęp do szybkiego Internetu tam, gdzie jest on potrzebny. Po zakończeniu konsultacji, w III kwartale br. planowane jest ogłoszenie konkursu w ramach I osi Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa „Powszechny dostęp do szybkiego Internetu” – mówił Minister Halicki.

Aktualnie rozpoczynające się konsultacje polegać będą na weryfikacji i aktualizacji listy obszarów białych NGA (Next Generation Access) oraz na zebraniu trzyletnich planów inwestycyjnych w zakresie infrastruktury szerokopasmowej NGA. Konsultacje zakończyć się mają w połowie maja.

Bardzo zachęcam wszystkich do wzięcia udziału w konsultacjach społecznych dotyczących białych plam NGA. Instytut łączności przygotował specjalną mapę, przy pomocy której możemy zweryfikować czy nasz dom znajduje się w zakwalifikowanych białych plamach. Jeśli informacje znajdujące się na mapie będą nieaktualne, będzie można wprowadzić swoje uwagi. Dlatego też zachęcam gorąco wszystkich czytelników do wypełniania zgłoszeń na stronie www.mac.gov.pl/szybki-internet. Przedsiębiorców z kolei zachęcam do tego, by zgłaszać na wyżej wspomnianej stronie swoje plany inwestycyjne. Dzięki temu MAC będzie wiedziało, gdzie skierować działania by zapewnić jak największej liczbie obywateli dostęp do Internetu szerokopasmowego. Świetny pomysł!

Więcej informacji Tutaj

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.