MC pokazuje nowy eWniosek o dowód osobisty. Będzie on dla wszystkich?

Nowy, jeszcze ciepły eWniosek o wydanie lub wymianę dowodu osobistego już działa w sieci. Ministerstwo Cyfryzacji zachęca do załatwiania tych spraw przez Internet. Wniosek kusi responsywnością i inteligentnym wypełnianiem pól. Niestety… wniosek nie pomoże wszystkim.  

Zaczyna się wakacyjny okres dla Polaków ale Ministerstwo Cyfryzacji nie zwalnia. W połowie czerwca udostępniono kolejną wersję elektronicznego wniosku o wydanie lub wymianę dowodu osobistego. Osobiście jeszcze go nie testowałem (choć, niedługo będzie mi dane złożyć wniosek o wymianę) ale Ministerstwo Cyfryzacji zapewnia o jego całkowitej metamorfozie. Wniosek jest bardziej intuicyjny i przejrzysty. Warto też wspomnieć o jego responsywności i przystosowaniu do mobilnych urządzeń takich jak np. tablet.

Złożenie nowego wniosku wymaga od nas wykonania zaledwie trzech czynności, a cały proces zamyka się w kilku minutach. Musimy wejść na stronę Obywatel.gov.pl i wybrać odpowiednią usługę lub kliknąć w dedykowany baner. Następnie musimy się zalogować przy pomocy naszego Profilu Zaufanego. Jeśli go nie posiadamy możemy równie szybko go założyć (bez wychodzenia z domu!) przy pomocy konta bankowego w bankowości elektronicznej.  Więcej na ten temat przeczytacie Tutaj.

Po zalogowaniu wybieramy powód z jakiego wnioskujemy o wydanie nowego dokumentu oraz decydujemy do jakiego urzędu chcemy kierować pismo. Nasze dane osobiste pobierane prawdopodobnie z bazy danych urzędu automatycznie zasilają odpowiednie pola w naszym wniosku. Dzięki temu zyskujemy cenne minuty i nie musimy wiele razy wpisywać tych samych danych. To dobrze, że Ministerstwo Cyfryzacji zaczyna stawiać na inteligentne kreatory wniosków. Brawo! Wniosek również umożliwia dodanie zdjęcia do dowodu oraz podejrzenie jak wygląda gotowy awers naszego dowodu osobistego.

Na koniec weryfikujemy nasze dane osobowe i podpisujemy całość naszym Profilem Zaufanym 🙂 Proste? No pewnie! Dobrze, że Ministerstwo Cyfryzacji poprawiło wniosek o dowód. Bardziej przejrzysty formularz przyda się w tym roku wielu osobom. Według informacji Ministerstwa „w tym roku wnioski o nowy dowód osobisty składać będzie w sumie 8 milionów obywateli. Ponad 5 milionów osób upływa 10-letni termin ważności ich dotychczasowych dokumentów. Pozostałe 3 mln to osoby, które o nowy dowód będą wnioskować z innych powodów takich jak np. zagubienie, zniszczenie czy kradzież”.

Cieszę się, ze Ministerstwo cały czas stara się jeszcze bardziej usprawnić proces załatwiania spraw urzędowych. Wciąż jednak jest na czym pracować. Ile rocznie kobiet, które decydują się na wyjście za mąż zmienia nazwisko? Tym wszystkim kobietom można by również oszczędzić wizyt w urzędzie. Z racji, że moja przyjaciółka w ostatnich tygodniach wyszła za mąż, musiała zmienić swoje dane w wielu miejscach. Dowiedziałem się dzięki niej, że wpadła w tak zwaną lukę, której system „nie obsługuje”. Nie mogła złożyć wniosku o nowy dowód osobisty, ponieważ zmieniała nazwisko. Nie mogła poświadczyć swojej tożsamości Profilem Zaufanym ponieważ… zmieniała nazwisko. Ostatecznie musiała tak czy siak udać się do urzędu, by złożyć wniosek o dowód osobisty oraz przekazać zdjęcia do dowodu.

Jak nie dopuszczać do takich sytuacji? Jak rozwiązać ten problem? Hmmm skoro istnieje obowiązek wymiany dowodu w czasie do trzech miesięcy od daty zmiany nazwiska w wyniku zawarcia związku małżeńskiego, to może warto warto wykorzystać tę informację jako pewnego rodzaju autoryzacje i np. umożliwić takim kobietom zmianę nazwiska poświadczając się jeszcze starym Profilem Zaufanym? Ułatwiłoby to życie niejednej świeżo upieczonej mężatce! 🙂 Może warto to przemyśleć?

Więcej na temat nowego wniosku o dowód Tutaj

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.