Obserwatorium Demokracji

W ostatnich dniach natrafiłem na ciekawe miejsce w sieci, które jest efektem porozumienia dużej liczby organizacji pozarządowych działających na rzecz przestrzegania zasad i standardów demokratycznego państwa prawa, poszanowania i ochrony praw człowieka, przejrzystości i odpowiedzialności władz publicznych oraz podnoszenia jakości stanowionego prawa. Zaliczyć do tej grupy można m.in. Centrum Cyfrowe Projekt: PolskaPortal, Fundacja ePaństwo, Fundacja Panoptykon, Instytut Spraw Publicznych, czy Sieć Obywatelska Watchdog Polska. Efektem ich wspólnej pracy jest  Portal ObserwatoriumDemokracji.pl. To miejsce, gdzie każdy zainteresowany sytuacją polityczno-prawną obywatel może odnaleźć informacje na temat zmian prawnych zachodzących aktualnie w Polsce. Jest ich na tyle dużo i na tyle często pojawiają się skrajnie różne opinie dotyczące ich poprawności, że można się pogubić.

Na portalu ObserwatoriumDemokracji.pl dokumentowane są wyżej wspomniane zmiany prawne wraz z komentarzem organizacji społecznych, środowisk prawniczych, czy grup obywateli. Opinie, ekspertyzy… wszystko to znaleźć można pod każdą umieszczoną na portalu ustawą wprowadzoną w ostatnich miesiącach przez rząd. Dotyczą one takich spraw jak: Oświata, Media Publiczne, Trybunał Konstytucyjny, Służba Cywilna, Postępowanie Karne, Prokuratura etc. Warto także zwrócić uwagę, że portal ma charakter otwarty. Każdy człowiek, przy pomocy elektronicznego formularza może zgłosić swoją własną opinie lub skomentować wprowadzaną ustawę. 

Czy takie miejsce jest potrzebne? W mojej ocenie bardzo słuszne jest porządkowanie informacji w Internecie. W dzisiejszych czasach trudno nadążyć za wszystkimi informacjami publikowanymi w sieci. Z racji ich nadmiaru trudno się ze wszystkim zapoznać. Miejsca, zbierające konkretne i sprawdzone danie i opinie na dany temat są niezbędne.

Więcej informacji na temat tej inicjatywy, na samym portalu Tutaj

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.