Pomorskie już szerokopasmowe, a co z Polską wschodnią?

Województwo pomorskie może już cieszyć się gotową, nowoczesną siecią szerokopasmową, która pozwoli dostarczyć do mieszkań Internet o prędkościach sięgających nawet 1 GB/s. Firma Orange Polska położyła prawie 2000 km światłowodu i wybudowała 220 punktów dostępowych. Z kolei Projekt Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej wciąż trwa. To największa inwestycja telekomunikacyjna prowadzona przy wsparciu Unii Europejskiej. Czy uda się ją ukończyć w terminie?

Nie tak dawno pisałem dla Was na temat zbyt pospiesznych i często nieprzemyślanych inwestycji w cyfryzacje kraju. (Więcej na ten temat Tutaj) Dziś Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji ogłasza finalizacje kolejnego projektu związanego z budową Internetu szerokopasmowego. Implementacja Narodowego Planu Szerokopasmowego (NPS) faktycznie ma miejsce i inwestycje widać w coraz większej liczbie miejsc. (Więcej na temat NPS Tutaj).

6 października zakończono kolejny projekt, dzięki któremu województwo pomorskie uzyska szerokopasmowy dostęp do sieci. Za projekt odpowiadała firma Orange Polska. Przy pomocy tej ogromnej inwestycji trwającej 3 lata udało się położyć aż 1818 km światłowodu i wybudować 220 nowych punktów dostępowych. Dzięki temu udało się dostarczyć Internet wysokich prędkości do 253 miejscowości pozbawionych obecnie dostępu do szerokopasmowego Internetu, a także kolejnym 58 miejscowościom poprawić dostęp do nowoczesnych usług.

Serdecznie gratulujemy pomorskiemu tak odważnych inwestycji, które są efektem bardzo dobrze opracowanej strategii działania (patrz: NPS). Musimy jednak pamiętać, co słusznie zauważył Minister Administracji i Cyfryzacji na konferencji „Szerokopasmowe Pomorskie”, że to jeszcze nie czas na otwieranie szampana. Teraz trzeba ten Internet dostarczyć bezpośrednio do gospodarstw domowych, czyli wykonać tzw. ostatnią mile. – „Jest to kolejne wyzwanie na niższym szczeblu samorządu. Stąd mój apel do samorządowców, by byli tak odważni jak marszałek województwa pomorskiego” – mówił szef MAC na konferencji w Gdańsku. Oczywiście drugim istotnym zadaniem jest kontynuacja inwestycji przewidzianych przez Narodowy Plan Szerokopasmowy w innych regionach Polski. Jak podkreślił szef MAC w innych częściach kraju – „wygląda to zdecydowanie gorzej; są województwa, gdzie nie wbito jeszcze łopaty”. Dlatego też Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji podejmie odpowiednie działania, by sprawdzić dlaczego tak się dzieje.

Wykorzystanie nowoczesnych technologii przy projekcie Szerokopasmowe Pomorskie pozwoli, po wybudowaniu ostatniej mili, dostarczać mieszkańcom Internet o prędkości przekraczającej 1 Gb/s. Warto także wspomnieć, że została zapewniona neutralność technologiczna wybudowanej infrastruktury. Dzięki temu każdy operator będzie mógł bez problemów podłączyć swoją własną sieć dostępową i dostarczać Internet ludziom mieszkającym na terenie województwa pomorskiego. Mam nadzieję, że operatorzy nie będą długo czekać z podpięciem się do nowo wybudowanej infrastruktury, a samo pomorskie będzie mogło świecić przykładem województwom, które nadal nie posiadają odpowiedniej sieci światłowodowej.  Koszt projektu Szerokopasmowe Pomorskie określono na 156 mln złotych, z czego 36 mln zł zapewniła Unia Europejska.

Drugą ciekawą informacją pochwaliło się ostatnio Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju. Na ostatnim posiedzeniu Komitetu sterującego ds. projektu „Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej” (SSPW), przedstawiciele regionów przedstawili najnowsze dane dotyczące zaawansowania budowy sieci. Tu, jak i w projekcie Szerokopasmowe Pomorskie liczby budzą mój podziw. Dotychczas udało się odebrać sieć o długości łącznej sięgającej prawie 2000 km. Najwięcej kilometrów jest gotowych w województwie warmińsko-mazurskim, najmniej w woj. podkarpackim).

Inwestycja ta jest zdecydowanie bardziej rozległa w stosunku do projektu Szerokopasmowe Pomorskie, dlatego też i kilometraż jest zdecydowanie większy. SSPW przewiduje położenie aż 10 tysięcy kilometrów światłowodów i wybudowania ponad tysiąca węzłów dystrybucyjnych. Osoby odpowiedzialne za poszczególne regiony zapowiedziały, że do końca roku 2014 zostanie położone aż 5660 km. Muszę przyznać, że tą informacją byłem dość mocno zaskoczony. Do końca roku zostały niecałe 2 miesiące… muszę przyznać, że jestem dość sceptyczny jeśli chodzi o ukończenie prac w terminie. Uzupełniając te informacje o wypowiedź Ministra Administracji i Cyfryzacji dowiedziałem się, że w przyszłym roku zakończyć się mają rozpoczęte projekty związane z SSPW, a także w województwach takich jak: śląskie, małopolskie, mazowieckie i łódzkie. Dodatkowo szef MAC zaznaczył, że również kończą się prace w Wielkopolsce.

Dotychczas w ramach trwających aktualnie 14 projektach regionalnych udało się wybudować łącznie 7 tysięcy kilometrów sieci światłowodowej. Dużo? Mało? Trudno powiedzieć. Dobrze, że inwestycje trwają. Niemniej według informacji MAC, mało która z nich prowadzona jest w sposób tak samo profesjonalny jak w województwie pomorskim, czy lubuskim. Dlatego też powstają opóźnienia i problemy z terminami. Warto wspomnieć, że projekt Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej, to największa teleinformatyczna inwestycja współfinansowana przez Unie Europejską. Dzięki niej prawie milion osób będzie miało możliwość korzystania z szybkiego Internetu. Warto się postarać 🙂

Trochę czekaliśmy na efekty długo przygotowywanego Narodowego Planu Szerokopasmowego. Dzięki niemu tak potężne i rozległe projekty udało się zaplanować. To tylko dwa przykłady z wielu działań podjętych na terenie Polski, które mają zapewnić Polakom szerokopasmowy Internet. Warto się postarać, bo aktualne dane dotyczące średniej prędkości naszych, polskich łączy nie zachwycają…Powiem więcej! Zawstydzają. To samo też dotyczy liczby osób, które posiadają dostęp do Internetu wysokich prędkości. Kiedy wszystkie inwestycje zostaną ukończone? Minister Halicki ostatnio przekazał informacje dość odważną jak na polskie realia. W ramach Narodowego Planu Szerokopasmowego ma zostać łącznie wybudowane 45 tysiący kilometrów światłowodu. Szef MAC „ma nadzieje”, że uda się tego dokonać do końca 2015 roku. Czy uda się je ukończyć w tym terminie? Myślę, że może być ciężko ale jeśli faktycznie szef MAC był szczery z wyborcami, to trzeba zakasać rękawy. Do dzieła!

Więcej informacji na temat SP i SSPW znajdziecie Tutaj i Tutaj i Tutaj

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.