Portal Zbiorki.gov.pl

Dziś wchodzi w życie prawo, które zdecydowanie ułatwia organizację zbiórek publicznych. Dotychczas konieczne było występowanie z wnioskiem o zgodę na przeprowadzenie zbiórki. Odpowiedni organ rozpatrywał naszą prośbę i akceptował ją lub odrzucał. Trwało to długo, a sama procedura była nieprzejrzysta. Od dnia dzisiejszego proces zgłaszania zbiórek zdecydowanie się uprości. Osoby chcące zorganizować pomoc w postaci zbierania gotówki lub darów w przestrzeni publicznej będą mogli zrobić to elektronicznie przy pomocy specjalnego portalu zbiorki.gov.pl. Dokładnie dziś strona ta zaczyna działać.

Witryna zbiorki.gov.pl to doskonałe miejsce informacyjne dla obywateli. Dzięki niej, każdy z nas może przejrzeć listę aktualnie zgłoszonych zbiórek, dowiedzieć się o nich więcej a także poznać dane organizatorów. Dodatkowo ogólnodostępne będą dane na temat zebranej kwoty środków oraz informacje o rozliczeniu konkretnej zbiórki. Dzięki temu obywatele będą mogli ocenić, czy ich dary zostały dobrze spożytkowane przez organizatorów konkretnej pomocy. Każdy z nas będzie mogł korzystać z szerokiego wachlarza opcji takich jak rozbudowana wyszukiwarka czy dostęp do danych statystycznych i wykresów. Wszystko po to, by zwiększyć przejrzystość i budować zaufanie między darczyńcami a organizatorami.

Główną funkcjonalnością portalu jest jednak zgłaszanie zbiórek online. Na stronie organizatorzy znajdą elektroniczne formularze zgłoszenia oraz instrukcje i porady. Portal przekierowuje wnioskodawcę na portal ePUAP, gdzie ten zgłasza chęć zorganizowania zbiórki. Aby zgłosić nową zbiórkę należy przejść do sekcji „zgłoś lub rozlicz zbiórkę elektronicznie”. Dzięki takiemu rozwiązaniu organizator oszczędzi czas oraz pieniądze. Jego wniosek będzie rozpatrzony szybciej niż wniosek tradycyjny. Dodatkowo, portal zbiorki.gov.pl ułatwia także sam proces rozliczania zakończonej zbiórki. Portal nie pozwoli nam zapomnieć o terminowym rozliczeniu się, ponieważ będzie wysyłał nam elektroniczne przypomnienia.

Portal ten ma szansę poprawić i ułatwić procedurę tworzenia zbiórek darów czy pieniędzy w przestrzeni publicznej. Cieszy mnie fakt, że wraz ze zmianami legislacyjnymi automatycznie został przygotowany odpowiedni portal. Trzymamy kciuki za to rozwiązanie i liczymy na więcej jemu podobnych.

Portal zbiorki.gov.pl znajdziecie Tutaj

Share

3 thoughts on “Portal Zbiorki.gov.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.