Pre-Filed tax return w Polsce

Ministerstwo Finansów umożliwiło podatnikom korzystanie ze wstępnie wypełnionych zeznań podatkowych. Podatnicy mogą wejść na stronę, odebrać swój PIT-37 zweryfikować go i wysłać do fiskusa! Wygoda przede wszystkim. 

Co zrobić, co jeszcze można zrobić aby ułatwić życie podatnikom? Można już rozliczać się elektronicznie, powstają coraz to nowsze aplikacje usprawniające ten proces. Ministerstwo Finansów umożliwiło także pracodawcom zbiorczą wysyłkę wszystkich pitów. Co jeszcze można zrobić, by procedury administracyjne związane z rozliczaniem się z państwem trwały krócej i były wygodniejsze?

Ministerstwo Finansów wraz z dniem 16 marca oddało obywatelom do użytku nową usługę, która nazywa się Pre-Filed tax return (PFR). Oznacza to tyle, że osoby fizyczne, które nie prowadzą swojej działalności gospodarczej mogą skorzystać z wstępnie wypełnionego przez urząd zeznania podatkowego PIT-37. Tego typu możliwość będzie dostępna od 15 marca do 30 kwietnia każdego roku.

Minister Finansów Mateusz Szczurek mówił – Wstępnie wypełnione zeznanie podatkowe (PFR) jest przygotowane na podstawie danych zawartych w informacjach o dochodach osób fizycznych, sporządzanych przez płatników podatku dochodowego od osób fizycznych oraz podmioty, które nie pełnią funkcji płatnika w tym podatku (PIT-11, PIT-R, PIT-8C). Podatnicy znajdą tam zatem informacje o swoich dochodach, przychodach, zaliczkach i składkach. To tylko propozycja rozliczenia rocznego, dodatkowa pomoc, udogodnienie w rozliczeniach. Usługa ta adresowana jest do najliczniejszej grupy podatników.

W mojej opinii to bardzo przyjemna usługa, która jest ukłonem dla wszystkich tych, którzy nie są specjalistami w zakresie finansów i ich rozliczania z fiskusem. Choć w mojej ocenie nie jest to trudna materia, zwłaszcza w przypadku gdy można korzystać z tak przyjaznych kreatorów jak e-pity. Niemniej rozumiem, że niektórzy podatnicy mogą mieć z tym problem. Pre-Filed tax return może ułatwić im życie. Warto zaznaczyć, że PFR jest dostępne zarówno dla tych obywateli, którzy rozliczają się indywidualnie, jak i tych którzy rozliczają się wraz z małżonkiem.

Jak działa PFR? W sumie nie różni się on wiele od dostępnych już kreatorów pitów. Różnica jest tylko taka, że nasz PIT-37 jest już wypełniony. Mamy jednak możliwość edycji zawartości wszystkich pól formularza, możemy dopisać przysługujące nam ulgi oraz przekazać 1% podatku na rzecz danej Organizacji Pożytku Publicznego. Oczywiście nie zapominajmy o weryfikacji wszystkich wpisanych przez urzędników danych.

Co jest nam potrzebne by skorzystać z Pre-Filed tax teturn? Identyfikator podatkowy – PESEL lub NIP, data urodzenia i podstawowe dane, kwota przychodu za rok 2014 – suma przychodów z posiadanych informacji PIT-11, PIT-8C, PIT-R oraz kwota przychodu za 2013 rok. Sama usługa dostępna jest na stronie  www.portalpodatkowy.mf.gov.pl

To co ciekawe, do skorzystania z tej usługi nie jest konieczne posiadanie elektronicznego podpisu. Potwierdzić naszą tożsamość możemy także poprzez wpisanie przychodu za 2013 rok. Jestem ciekawy jak wielu podatników w tym roku skorzysta z tej usługi. Został Wam jeszcze miesiąc na rozliczenie się z fiskusem 🙂

Więcej informacji na temat samej e-usługi znajdziecie Tutaj

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.