Prosta wysyłka dokumentów do 20 tysięcy urzędów? Jednak można!

ESP FillUp LogoOstatnie lata to dla Polski czas naprawdę szybkiego rozwoju jeśli chodzi o cyfryzację i e-administrację. Jesteśmy (według zapewnień Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji) największym placem budowy w Europie, jeśli chodzi o infrastrukturę szerokopasmową. Dodatkowo pojawia się wiele zmian prawnych, które umożliwiają usprawnianie istniejących e-usług i rozwój nowych. Polska coraz bardziej się rozpędza i zaczyna doganiać w tym zakresie inne kraje europejskie. Niestety, proces ten jest naprawdę długotrwały, co spowodowane jest  poważnymi zaległościami, które teraz musimy nadrabiać. Na szczęście dzieje się w tym zakresie coraz więcej. Pomimo szeregu dobrze przeprowadzonych projektów, wciąż potrafimy rzucać sobie kłody pod nogi. Przykładem może być system ePUAP, na który od momentu powstania wydano łącznie prawie 100 mln złotych, a który nadal nie działa tak jak powinien: interfejs użytkownika jest mało przejrzysty i utrudnia korzystanie, załączniki mają ograniczenie rozmiaru do 3,5 MB, co często uniemożliwia wręcz wysłanie wszystkich wymaganych załączników w jednym liście.

Osobiście uważam, że ePUAP mógłby rozwijać się szybciej, gdyby udostępnił API dla firm komercyjnych. Oczywiście już teraz mogą one korzystać z wersji testowej, ale cóż z tego, skoro ma ona niewiele wspólnego z wersją finalną portalu ePUAP. Urzędnicy powinni pogodzić się z tym, że często nie jest się samemu w stanie znaleźć rozwiązania wszystkich problemów i zrozumieć, że dopuszczenie komercyjnych specjalistów do API ePUAP mogłoby pozytywnie wpłynąć na poprawienie funkcjonalności i rozwój całego systemu w takim kierunku, jakiego oczekują użytkownicy.

Świetnym posunięciem MAC było nałożenie obowiązku obsługi Elektronicznych Skrzynek Podawczych przez urzędy w Polsce. Dzięki temu, pracownicy administracji publicznej muszą rozpatrzyć i odpowiedzieć na nasze podanie takim samym kanałem, jakim nawiązaliśmy komunikację z urzędem. W tym przypadku chodzi mi o kanał elektroniczny, który równoważny jest z wygodą, szybkością i pełną dostępnością. Pozostaje jednak pytanie, czy ESP poszczególnych urzędów są gotowe do przyjmowania naszych dokumentów? W świetle prawa powinny i spora część wywiązała się ze swoich obowiązków. Ich skrzynki podawcze zostały dostosowane do odgórnie narzuconego przez MAC jednolitego standardu. Reszta wciąż nad tym pracuje i poprawia funkcjonalność oraz ergonomię swoich ESP.

Czy wysyłka e-dokumentów do przeszło 20 tysięcy urzędów w Polsce może być prosta? Okazuje się, że tak! Odpowiedzią na potrzebę wygodnego narzędzia do przesyłania pism na Elektroniczne Skrzynki Podawcze urzędów jest  program fillUp – Przyjazne formularze. Najnowsza wersja aplikacji fillUp  – 3.0 – doczekała się kolejnego modułu, który umożliwia komunikację ze wszystkimi instytucjami funkcjonującymi w ramach Elektronicznych Skrzynek Podawczych. Pozwala na wysłanie dowolnego pisma, druku, podania lub wniosku drogą elektroniczną poprzez załączenie go do wzoru pisma ogólnego. Cały proces zajmuje dosłownie chwilę, jest bardzo przejrzysty i zrozumiały. Ci, którzy już mieli przyjemność korzystać z produktów przygotowanych przez firmę e-file wiedzą, że nie kłamię J. Użytkownik może skorzystać z ponad 1800 gotowych wzorów druków, które w mgnieniu oka może dostosować do swoich potrzeb i wysłać przy pomocy ESP do odpowiedniego urzędu. To proste!

 

Pismo Ogólne FillUp ESP

Pismo Ogólne fillUp ESP

Wszystko co musimy zrobić, aby przy pomocy aplikacji fillUp załatwić naszą sprawę to: zalogować się z panelu programu do systemu ePUAP i wybrać interesujący nas urząd z książki adresowej liczącej sobie przeszło 20 tysięcy ESP. Następnie określamy jaki rodzaj sprawy chcemy załatwić, wpisujemy tytuł oraz treść dokumentu. Jeśli to konieczne załączamy własne dokumenty z komputera w formacie .doc,.pdf albo nawet zdjęcia (skanu). Możemy też skorzystać z szerokiej bazy gotowych formularzy, przygotowanych przez ekspertów firmy e-file. Na końcu klikamy opcję „Podpisz i wyślij” i gotowe. Proste jak barszcz! Z urzędu otrzymujemy Urzędowe Poświadczenie Przedłożenia (UPP), a nasz wysłany elektronicznie dokument jest równoważny z pismem wysłanym pocztą tradycyjną lub złożonym osobiście w okienku. Załatwiamy swoje sprawy szybko i bez wychodzenia z domu.

Główną ideą przyświecającą powstaniu programu fillUp było upraszczanie komunikacji firm i osób prywatnych z urzędami, dlatego szybkie wprowadzenie obsługi elektronicznych skrzynek podawczych w aplikacji było dla nas priorytetem. Teraz oferując ponad 1800 gotowych formularzy i umów, łatwe narzędzie do ich wypełniania oraz możliwość zdalnego wysłania dokumentów mamy poczucie, że cały proces jest naprawdę przyjazny i daje nadzieje na to, że kolejne firmy i osoby będą przekonywać się do e-korespondencji z jednostkami publicznymi mówi Jacek Wawrowski, prezes firmy e-file specjalizującej się w aplikacjach z zakresu e-government, producenta aplikacji fillUp.

Teraz, gdy każdy urząd ma obowiązek korzystania z ESP naprawdę warto mieć swój Profil Zaufany, czyli darmowy podpis elektroniczny. Jak go najszybciej zdobyć? Zobacz przygotowaną przez nas instrukcję Tutaj! Teraz to naprawdę nie jest  problem, zwłaszcza, że liczba miejsc gdzie otrzymamy nasz Profil Zaufany stale rośnie. Aktualnie jest ich blisko tysiąc w całej Polsce. Pamiętaj, że jeśli jesteś w posiadaniu kwalifikowanego e-podpisu, który można kupić od firm komercyjnych, nie musisz wybierać się do żadnego urzędu już nigdy więcej! Aplikacja fillUp przekieruje was do procesu rejestracji konta na ePUAP, gdzie złożycie wniosek o Profil Zaufany.

FillUp to pierwsza aplikacja na rynku, która wykorzystuje zmiany prawne dotyczące Elektronicznych Skrzynek Podawczych, o których wspominałem już wcześniej. Pozostaje mieć nadzieję, że obywatele oraz właściciele firm przekonają się do tego typu komunikacji z urzędem, która z roku na rok będzie zdecydowanie bardziej powszechna i popularna. Muszę przyznać, że jestem bardzo zadowolony z narzędzia jakim dotychczas była aplikacja fillUp. Nowy moduł może ułatwić komunikację urząd-obywatel. Z miłą chęcią przetestuję nową wersję programu i sprawdzę, czy rzeczywiście wysyłanie e-pism jest tak łatwe, jak zapowiadają twórcy w oficjalnym komunikacie.

Pobierz darmową wersję programu fillUp z obsługą ESP Tutaj 
Instrukcję „Jak zdobyć Profil Zaufany” znajdziecie Tutaj

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.