Raport: „Komisja Europejska a Internet szerokopasmowy 2012”

Komisja Europejska stworzyła raport dotyczący zasięgu sieci szerokopasmowych w krajach Unii Europejskiej. U24 przygotowało dla Was podsumowanie. Polska ma wiele do nadrobienia, jeśli chodzi o nowoczesny, szybki Internet. Poza miastami wojewódzkimi dostęp do „szerokopasmówki” jest niewielki. Z roku na rok jednak jest z tym lepiej. Założenia Programu Polska Cyfrowa mają szanse to zmienić. 

Komisja Europejska już jakiś czas temu udostępniła opinii publicznej finalną wersję raportu dotyczącego sieci telekomunikacyjnych w Europie. Dane przedstawiają stan na koniec 2012 roku. U24.pl analizuje go i przedstawia Wam podsumowanie z naciskiem na Polskę.

Krótka charakterystyka sieci:

Główne technologie kablowe, które wykorzystywane są na porządku dziennym w Polsce to: DSL, NGA, HSPA i LTE

1) DSL – Cyfrowa linia abonencka, której prędkość odbierania waha się od 128 kb/s do 50 Mb/s.
Rozwiązanie to, głównie wykorzystywane jest przez firmy, czy małe biura.

2)NGA – Internet szerokopasmowy nowej generacji. Wysokie prędkości rzędu 100 Mb/s

3)HSPA – Internet mobilny, który umożliwia korzystanie z prędkości do 14 Mb/s. Data jego wprowadzenia na rynek to lata 2005/2006.

4)LTE – Następca standardów trzeciej generacji (m.in. HSPA). Udostępnia on prędkości rzędu 150Mb/s. Ilość informacji, którą można wysłać w jednostce czasu dzięki LTE jest kilkukrotnie wyższa niż w przypadku poprzedników.

Analiza Raportu

Budowanie sprawnej e-administracji wymaga odpowiedniej harmonizacji prac. Jednym z wielu aspektów istotnych dla sprawnego e-gov, jest zbudowanie ogólnodostępnej sieci Internet, która umożliwi doń dostęp wszystkim obywatelom. Raport Komisji Europejskiej pokazuje, że Polska ma przed sobą jeszcze długą drogę w tym zakresie. Istnieje jednak światełko w tunelu, o czym zaraz za chwilę.

W Raporcie zestawione zostały poszczególne kraje Unii Europejskiej ze średnią dla UE 27. Polska w 2012 roku była za tą średnią jeżeli chodzi o zasięg sieci szerokopasmowej. Standardowe pokrycie dla usług szybkiego Internetu było niemal najniższe wśród wszystkich badanych krajów. Najgorzej wygląda sytuacja w rejonach wiejskich, które zdecydowanie odstają od jakiejkolwiek średniej.

Dane dotyczące całego kraju ogółem nie wyglądają aż tak źle.  Musimy jednak pamiętać, że jeśli chcemy myśleć o budowie sprawnej e-administracji, słupki procentowe winny być zdecydowanie wyższe. Dla całej Polski „standardowy” dostęp do Internetu ma aż 98,4%(99% dla UE 27) a niecałe 70% (95,5% dla UE 27) posiada „szerokopasmówkę”. Wskaźnik dla technologii NGA plasuje się na 44,5%(53,7% dla Ue 27). Tragedii nie ma? Być może. Bo przecież nie jest niezbędny bardzo szybki Internet by móc korzystać z  e-usług. Niestety, diabeł tkwi w szczegółach.

Gdy weźmiemy ogólne dane dla obszarów wiejskich sprawa nie wygląda już tak ładnie. Jakikolwiek dostęp do Internetu może mieć co prawda aż 92,3% (96,1% dla UE 27) ale tylko 38% gospodarstw wiejskich może mieć Internet szerkopasmowy (83% dla UE 27) a zaledwie 1% korzysta z NGA (12,4% UE 27).

Jak możemy zauważyć sprawy nie maja się tak miło, a gdy zaczniemy się wgłębiać w szczegóły jest jeszcze mniej ciekawie. W kolejnej części raportu możemy obejrzeć mapę Polski z oceną dostępu do sieci szerokopasmowej.
Widzimy, że zaledwie w miastach takich jak Łódź, Poznań, Warszawa i Kraków istnieje niemal 100% zasięg. Poza tymi miejscami  dostęp do „szerokopasmówki” dramatycznie spada do poziomu wahającego się w przedziale od 0% do 75%. Jeżeli chodzi o zasięg technologii NGA sprawa ma się podobnie. W miastach wojewódzkich Polski zasięg tej sieci sięga 100%. Poza granicami metropolii dostępność NGA spada dość mocno.

Raport Komisji Europejskiej pozwala nam także przeanalizować, jakie konkretnie technologie są najbardziej popularne w Polsce. Diagramy wskazują, że najczęściej korzystamy z technologii HSPA i DSL (odpowiednio 96% i 60%). Ogólnopolski zasięg sieci LTE to 50% co plasuje nas w pierwszej dziesiątce państw o największym zasięgu LTE.

Ciekawostką, na którą warto zwrócić uwagę jest zasięg Internetu satelitarnego. W Polsce dostęp do tej technologii ma 100% obywateli. Co ciekawe, średnia dla UE 27 wynosi 98,6%. Na łamach U24.pl wspominaliśmy już o Internecie satelitarnym. Ogromnie cieszy mnie, że kolejne źródło potwierdza pełen zasięg tej technologii w Polsce. Niestety, niewiele firm udostępnia taki rodzaj usług. Jest on bardzo drogi.

Światełko w tunelu…

Sytuacja Polski nie jest idealna, nie jest nawet dobra. Musimy pamiętać, że w perspektywie chcemy stworzyć w naszym kraju sprawną e-administrację. Bez dobrej infrastruktury nie uda się tego dokonać. Gdy zestawimy informację z Raportu Komisji Europejskiej z rokiem 2011 możemy zobaczyć spory progres. Zwłaszcza jeśli chodzi o nowe technologie. W przypadku zasięgu dla LTE nastąpił wzrost o 25%. Gdy spojrzymy na zasięg NGA wzrost wyniósł 8%.

Niestety, te same dane dotyczące polskiej wsi nadal nie są tak kolorowe. Obszary mało zaludnione ciągle są pomijane, jeśli chodzi o nowe technologie. Zdaje sobie sprawę, że to jest biznes. Nie opłaca się dostawcom „szerokopasmówki” kłaść kable w małych miasteczkach, czy wsiach gdzie odbiorców jest mało. W tym momencie powinno zapewnić wsparcie finansowe państwo by jak najszybciej rozpowszechnić Internet w obszarach wiejskich.

W perspektywie budżetowej do 2020 roku istnieje szansa na sporą poprawę. Program Polska Cyfrowa, może zbliżyć nas do standardów europejskich. Na Internet zostanie przekazane niemal 4 mld złotych. Już teraz budowane jest 40000 km sieci szerokopasmowej. Takie działania mogą nas zbliżyć do średniej Unii Europejskiej i wprowadzić sprawną e-administrację.

Cały raport znajdziecie pod Tym linkiem.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.