Rekordowy lipiec dla e-Usług!

W lipcu były historycznej długości kolejki w urzędach! Ale… w tych cyfrowych. Dziś trochę o rekordach jakie odnotowane zostały przez Ministerstwo Cyfryzacji w lipcu. Co najczęściej załatwialiśmy online w urzędach? Zobaczcie sami! 🙂 

Wakacyjny czas, to moment roku który kojarzy się raczej z małymi kolejkami w urzędach. Sporo osób wyjeżdża na zasłużony wypoczynek. Taki model przestaje pomału funkcjonować. Coraz więcej  spraw administracyjnych możemy przecież załatwić ze słonecznej plaży leżącej kilkanaście tysięcy kilometrów stąd. Wystarczy zasięg internetu. Coraz więcej Polaków wybiera właśnie taki sposób komunikacji z urzędem. Lipiec 2019 był rekordowy dla e-administracji pod wieloma aspektami.

Na stronie Ministerstwa przeczytać możemy, że w trakcie lipca na stronę gov.pl weszło ponad 3 miliony użytkowników (wynik o 60% lepszy niż w czerwcu), którzy wygenerowali 15,6 miliona odsłon (wynik lepszy o 77% niż miesiąc wcześniej).

To nie przypadek, że nagle tak dużo osób odwiedziło portal zawierający informacje administracyjne oraz e-usługi. Od pierwszego lipca można było składać wnioski o 500+. Już pierwszego lipca na gov.pl weszło pół miliona ludzi, generując 2,3 miliona odsłon. Czy przekłada się to pośrednio na wzrost popularności e-administracji? Mam nadzieję, że tak! Załatwiając dodatek dla swojej rodziny, każdy z pewnością przeczytał nieco więcej o dostępnych e-usługach. Kto wie, może następnym razem skorzysta również z innej elektronicznej usługi? Np. zarejestruje narodziny swojego następnego dziecka online.

Nie wspominam o tym przypadkowo, bo w lipcu zgłoszono dokładnie 4703 narodzin dzieci online dzięki e-usłudze Ministerstwa Cyfryzacji, o której więcej możecie przeczytać tutaj. Jeszcze nigdy w miesiącu nie skorzystano z tej usługi elektronicznej tak często. Miesiąc wcześniej „cyfrowych” rodziców było o nieco ponad tysiąc mniej.

Profil Zaufany. Tu również wynik jest fascynujący. Tylko w lipcu swój Profil Zaufany założyło prawie 284 tysiące ludzi. Przekroczono też pułap 4 milionów założonych PZ w Polsce. Być może na taki wspaniały wynik również miało wpływ rozpoczęcie zbierania wniosków o 500+. Jedno jest pewne. Im więcej osób ma Profil Zaufany tym większy procent naszego społeczeństwa może załatwiać sprawy urzędowe online. Jak założyć Profil Zaufany? Przeczytaj Tutaj.

Osobiście bardzo lubię statystyki, zwłaszcza gdy pozwalają udowodnić progres lub rozwój. Ministerstwo Cyfryzacji na swojej stronie opublikowało jeszcze szereg wspaniałych wyników poszczególnych e-usług działających w Polsce. Poniżej lista:

  • Ponad 14 tysiąca osób złożyło przez Internet wniosek o dowód osobisty.
  • Ponad dwa tysiące osób zgłosiło online utratę dowodu osobistego (najwięcej – 112 –  w poniedziałek 29 lipca).
  • Sześć tysięcy osób skorzystało online z e-usługi meldunkowej.
  • W lipcu Polacy ponad pięć tysięcy razy przez Internet wnioskowali też o odpis akt stanu cywilnego.
  • Od 1 do 31 lipca nasi internauci przesłali online do urzędów niemal 57 tysięcy tzw. pism ogólnych.

Coraz częściej i bardziej świadomie korzystamy z e-administracji, co bardzo mnie cieszy! Mamy też coraz większą liczbę fajnych i sprawnych elektronicznych usług. Wciąż jest nad czym pracować, niemniej okazuje się że lipiec przestał być już sezonem ogórkowym w urzędach.

Korzystajmy z usług elektronicznych kiedy tylko możemy. Ułatwiajmy sobie życie – po prostu.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.