Rekordowy przyrost liczby internautów w 2013

Po kilku latach stagnacji, rok 2013 przyniósł bardzo przyzwoity wzrost jeśli chodzi o liczbę internautów w Polsce. Wyniósł on 9%, co w przeliczeniu daje 1,77 mln nowych użytkowników sieci. Łącznie jest ich teraz nieco ponad 21 milionów. 

W ostatnich tygodniach Związek Pracodawców Branży Internetowej IAB Polska przedstawił najnowszy raport pt. „Internet 2013 Polska – Europa – Świat”. Dzięki tym badaniom możemy zauważyć kilka bardzo ciekawych tendencji i problemów. Świat nie od dziś ma poważne kłopoty z wykluczeniem cyfrowym. Wciąż spory odsetek ludzi nie korzysta z Internetu. Dlaczego? Coraz częściej powodem nie jest brak funduszy czy możliwości, a brak potrzeby. Ludzie zwyczajnie nie widzą w sieci nic co mogłoby im się przydać lub ich zaciekawić. Po kilku latach stagnacji…rok 2013 okazał się zmianą trendu.

Zeszły rok zakończył się bardzo znaczącym, bo aż 9% wzrostem liczby internautów w Polsce. Ludzi, którzy w 2013 roku zaczęli korzystać z sieci było aż 1,77 mln.  To absolutny sukces, który powinien nas bardzo cieszyć! Niestety, pomimo tak wspaniałych wyników wciąż nasz kraj ma poważne kłopoty z wykluczeniem cyfrowym. Polska posiada ok 21 mln aktywnych internautów w wieku co najmniej siedmiu lat. Jak widać wciąż bardzo duży odsetek Polaków nie korzysta z sieci. Dodatkowo badanie wykazało, że niemal 30% gospodarstw domowych w naszym kraju wciąż nie ma dostępu do Internetu. Obszary wiejskie wciąż zdecydowanie wolniej rozwijają się w tym aspekcie, co spowodowane jest wieloma czynnikami.

Badanie przeprowadzone przez IAB Polska pokazało jeszcze jeden bardzo istotny trend. Mianowicie, aż 54% internautów korzystało z sieci przy pomocy swoich smartfonów. Warto zaznaczyć, że więcej internautów deklarowało korzystanie z Internetu przy pomocy komórki aniżeli komputera stacjonarnego. Jest to pierwsza tego typu sytuacja w historii badań. Pokazuje ona bardzo istotny trend, którego pod żadnym pozorem nie możemy pominąć. Coraz więcej ludzi posiada smartfony, coraz więcej ludzi w ten sposób korzysta z Internetu. Na konferencji „e-administracja dla biznesu” w Poznaniu zaproszeni goście zwracali uwagę na dynamiczny rozwój m-government. Kultura życia się zmienia. Ludzie na świecie nie chcą mieć możliwości załatwiania spraw administracyjnych przy pomocy sieci. Chcą to robić zawsze i wszędzie. Chcą wysyłać formularze i komunikować się z urzędami przy pomocy swoich smartfonów.

Świat i kultura życia zmieniają się niemal z roku na rok. Dynamiczny rozwój technologii sprawia, że to co było niemożliwe 10 lat temu, dziś jest błahostką. Dlatego też twórcy e-usług nie powinni pozostać bierni. Badania pokazują, że warto także przygotować mobilne aplikacje, które pozwolą społeczeństwu załatwiać sprawy administracyjne przy pomocy smartfonów. To oczywiście kolejny etap dojrzałości e-administracji, niemniej jednak jestem przekonany że trend ten będzie z każdym rokiem się umacniał.

Więcej na temat badania IAB Polska przeczytacie Tutaj.
Pełen raport znajdziecie Tutaj

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.