Smartfon ułatwi Wam życie na poczcie!

Często odbierasz paczki polecone na poczcie? Teraz możesz już potwierdzać swoją tożsamość przy pomocy mTożsamości i aplikacji mobilnej mObywatel. Jak? Przeczytaj poniżej! Prosto, łatwo, nowocześnie. Po prostu.
Słyszeliście już o aplikacji mObywatel? Nie? Zapraszam Was Tutaj po więcej informacji. Warto poczytać o niej, bo idea aplikacji mobilnej w której będziemy mieli nasz dowód osobisty zakorzenia się w Polsce coraz mocniej. Od 23 kwietnia w oddziałach Poczty Polskiej użytkownicy aplikacji mogą odbierać przesyłki polecone bez konieczności pokazywana tradycyjnego dowodu tożsamości. Wystarczy aplikacja mObywatel w telefonie.
Dotychczas nie było takie rozwiązanie możliwe, ponieważ przepisy tego nie regulowały. Ministerstwo Infrastruktury zmieniło jednak rozporządzenia i… teraz możecie odbierać listy polecone, paczki oraz przesyłki kurierskie w obrocie krajowym i zagranicznym przy pomocy smartfona. Jaka była motywacja przygotowania tych zmian legislacyjnych? Na stronie Ministerstwa Cyfryzacji możemy przeczytać wypowiedź Marka Zagórskiego – Ministra Cyfryzacji: „Sprawdzaliśmy, w jakich sytuacjach Polacy najczęściej używają dowodu osobistego. Okazało się, że właśnie na poczcie, podczas odbierania listów poleconych. Dlatego jest tak ważne , by również tam można używać aplikacji mObywatel do potwierdzania tożsamości”.
Warto jednak podkreślić, że aplikacja mobilna mObywatel, przy pomocy której możemy w niektórych miejscach takich jak np. urzędy, zakładanie kart lojalnościowych, obsługa rezerwacji w hotelach, wypożyczalnie, wejście do obiektów sportowych oraz podczas kontroli policyjnych potwierdzić swoją tożsamość nie jest „zamiennikiem” dowodu tradycyjnego. I tak np. w sądzie czy u notariusza musimy przedstawić tradycyjny, „plastikowy” dowód osobisty. Z aplikacji nie skorzystamy również za granicą, niemniej podczas wyjazdu do innego kraju warto dla bezpieczeństwa ją pobrać by np. w razie problemów szybciej potwierdzić swoją tożsamość w konsulacie.

„W aplikacji są dokładnie te same dane, co w dowodzie osobistym użytkownika: jego imię i nazwisko, zdjęcie (to samo, co w dowodzie), data urodzenia, numer PESEL, numer i termin ważności dokumentu, a także informacja, kto wydał dowód osobisty” – czytamy na stronie Ministerstwa Cyfryzacji.

Aplikacja stale jest rozwijana i poza potwierdzaniem swojej tożsamości, uczniowie już teraz mogą również posiadać na swoim smartfonie mLegitymacje. Niedługo przyjdzie pora na legitymacje studenckie oraz na dowód rejestracyjny. Wszystko w aplikacji.

Jak korzystać z mTożsamości oraz aplikacji mObywatel? Wystarczy wejść do sklepu z aplikacjami mobilnymi zgodnymi ze swoim systemem operacyjnym w komórce i pobrać darmową aplikację. By jednak potwierdzić swoją tożsamość przyda nam się Profil Zaufany. Założymy go również przez internet. Jak? Przeczytaj Tutaj

Linki do pobrania aplikacji poniżej:
mObywatel w Google Play
mObywatel w App Store

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.